, .
partlycloudy_day 8.4℃
Vārda dienu svin: Mirta, Ziedīte

Pirmais robotizācijas solis – slaukšanai robotos piemērotas govis

Vizma SILENIECE , 15-09-2021
Pirmais robotizācijas solis – slaukšanai robotos piemērotas govis

Saimnieks LV / 2021.gads (Augusts.)

Lauksaimniecībā ļoti plaši tiek ieviesta precīzā saimniekošana. Par to pārsvarā daudz runāts augkopības nozarē, taču augsts modernizācijas līmenis ir arī lopkopībā – tieši piena fermu attīstībā.

Lopkopji un zemkopji nereti lauž šķēpus, kura no šīm nozarēm ir svarīgāka. Jāatzīst – katrā ir savi plusi un mīnusi, abām ir liels pienesums un nozīme Latvijas tautsaimniecībā.

Piena lopkopībā joprojām ir daudz tiešā roku darba un bez cilvēka klātbūtnes nu nekādi neiztikt. Ne tikai mūsu valstī, arī citur pasaulē šajā nozarē izteikti trūkst smagās tehnikas vadītāju, kas var strādāt uz modernajiem lauku apstrādes un ražas novākšanas agregātiem, tāpat trūkst speciālistu vai drīzāk nav gribētāju strādāt piena ražošanas fermās.

Piena ražošanas fermu saimniekiem ir un būs 365 darba dienas un naktis gadā, jo lauksaimniecības dzīvnieki ir dzīvas radības, govis ir jāēdina un jāslauc katru dienu, piens jārealizē katru dienu, to nevar pietaupīt, gaidot augstāku samaksu, dzīvnieku nevar uz nakti vai pāris mēnešiem atslēgt no ēdināšanas vai dzirdināšanas.

Tāpēc notiek ļoti strauja piensaimniecību modernizācija, tajā skaitā automatizācija. Latvijas piensaimnieki šajā ziņā nav izņēmums. Pēdējos gados palielinās ar robotiem aprīkoto piena govju fermu skaits. Ir iespēja modernizēt slaucamo govju kūtis ar dažādiem dzīvnieku ēdināšanas robotiem, piena teļu ēdināšanas automātiem, uzlabot mikroklimatu kūtī, automātiski kontrolēt slaucamo govju veselības rādītājus, veikt regulāru dzīvnieku meklēšanās uzskaiti, kā arī ierīkot slaukšanas robotus. Tomēr bez cilvēka klātbūtnes vienalga neiztikt – slimie dzīvnieki ir jāārstē, regulāri nepieciešama nagu apstrāde, dažkārt jāpalīdz dzemdībās.

Slaukšanas robotu priekšrocības un trūkumi
Plānojot modernizēt piena ražošanas fermu un saimniecībā ieviest slaukšanas robotus, svarīgi ne tikai uzmanīgi izvērtēt visus tehnoloģiju piedāvājumus, bet arī noskaidrot, vai govis būs piemērotas jaunajām iekārtām. Tāpēc šoreiz runāšu nevis par slaukšanas robotiem, bet gan par slaukšanai robotā piemērotām un nepiemērotām govīm. Dažkārt dzirdēts robotu tirgotājus sakām: „Šis robots var pielikt slaukšanas aparātu jebkuras govs tesmenim.” Daļēji tā ir taisnība. Jautājums tikai – cik ilgā laikā? Protams, nav sliktu robotu – tie tiek ražoti, lai nodrošinātu slaukšanas procesu, bet ne visu ganāmpulku govis ir piemērotas slaukšanai robotā. Ir dažādas govis un dažādi tesmeņi.

Izvēle par labu robotiem saimniecībai nozīmē reālu attīstību un iespējas uzlabot efektivitāti un kvalitāti: dzīvnieki robotā saņem individuālas spēkbarības devas atkarībā no produktivitātes un laktācijas fāzes; viegli kontrolēt govs aktivitāti, atgremošanas biežumu, piena kvalitāti. Citiem vārdiem sakot – govs dzīve kā uz delnas. Pienīgākās govis slaucas vairākas reizes dienā, līdz ar to ievērojami paaugstinās govs saražotā piena daudzums un ražība laktācijā, viegli sekot līdzi dzīvnieku veselībai un meklēšanās laikam.

Diemžēl diezgan bieži saimnieks ir spiests pieņemt lēmumu par robota ievietošanu kūtī lielā steigā, jo, piemēram, trūkst slaucēju. Līdz ar to viss nav tik spoži, kā izklausās. Pats svarīgākais šajā ķēdītē ir dzīvnieki, konkrēti – slaucamās govis. Šajā gadījumā, kādas govis ir ganāmpulkā, tādas iet slaukties robotā, bet robota izmantošanas efektivitāte nepiemērotām govīm ir samērā zema.

Kā izveidot slaukšanas robotiem piemērotu ganāmpulku
Situāciju ganāmpulkā var uzlabot tikai un vienīgi ar gadiem, izmantojot govju apsēklošanai bioproduktu no vaislas buļļiem, kuru meitas ir piemērotas slaukšanai robotā. Situāciju var paātrināt, izmantojot vaislas buļļu parasto vai dzimumšķiroto bioproduktu ar aprēķinātu robota indeksu RZRobot – 100 un vairāk. Pastāv arī iespēja nopirkt grūsnas teles, kuru tesmeņi ir atbilstoši slaukšanai robotā. Kādu ceļu iet, ir tikai un vienīgi saimnieka izvēle.

Pieprasījums rada piedāvājumu. Tagad bioprodukta ražotāji un tirgotāji saimniekiem var piedāvāt vaislas buļļus, kuriem jau ir aprēķināts RZRobot izmantošanas indekss (gan pēc novērtētām meitām, gan pēc genoma metodes aprēķiniem). Kā jau minēju, lai sāktu veidot ganāmpulku, kas būtu piemērots robotizētai slaukšanai, jāizvēlas bioprodukts no vaislas buļļa, kuram RZRobot ir 100 vai vairāk. Jo augstāks šis indekss, jo labāki rezultāti. Arī piesietās turēšanas kūtīs un slaukšanas zālēs buļļu meitas ar augstu RZRobot indeksu parādīs ne tikai labas slaukšanās īpašības, bet būs arī ar labiem veselības rādītājiem, teicamu kāju un nagu kvalitāti, labu temperamentu.

Taču jāatceras, ka ģenētikā galvenais ir iedzimtība. Dažkārt pirmajā paaudzē iegūtā telīte nemantos tēva uzrādītās pazīmes – govju temperamentu, tesmeņa kvalitāti, slaukšanās ātrumu, kāju kvalitāti u.c. pazīmes.

Vai brāķēt govis, kuru tesmeņi nav piemēroti slaukšanai robotā
Iesaku izmantot šķiroto bioproduktu dzīvniekiem ar pazīmēm, kas ir labvēlīgas slaukšanas robotiem. Protams, brāķēšanas darbs ir jāveic pamazām un uzmanīgi, jo piena lopkopībā atražošanas process ir ilgs un ganāmpulkā govis ir nepieciešamas piena ražošanai.

RZRobot indeksa aprēķins
Vācijā robota izmantošanas indeksu sāka aprēķināt 2010. gadā. Pirmie rezultāti tika publicēti 2014. gadā. Izrādījās, ka tikai 30 % no visiem Vācijas piedāvājuma buļļiem varēja saņemt RZRobot indeksu no 100 uz augšu.

Robota indeksa RZRobot aprēķināšanā izmanto formulu, kurā ir apvienotas nepieciešamās pazīmes. Katrai pazīmei ir sava procentuālā daļa un ļoti būtiska ietekme.
RZRobot aprēķinā iekļautās pazīmes:
• Piena atdeves ātrums – RZD, 20 %.
• Somatiskās šūnas – RZS, 15 %.
• Kājas un nagi, gaita – 15 %.
• Tesmeņa vērtējums –10 %.
• Aizmugurējo pupu izvietojums – 20 %.
• Pupu garums – 20 %.

Slaucamo govju pakaļkāju stāvotne (z/s Birzītes-1).

Piena atdeves ātrumam ir liela nozīme ne tikai slaukšanas robotā, bet arī citās slaukšanas iekārtās. Labs piena atdeves ātrums ļauj samazināt laiku, ko dzīvnieks pavada slaukšanas iekārtā, tā var apkalpot vairāk dzīvnieku un tiek izmantota efektīvāk. Govis ar labu piena atdeves ātrumu bieži vien ir mierīgākas un veselīgākas, labi un regulāri apmeklē slaukšanas iekārtu, jo tajā pavada īsāku laiku. Piena atdeves ātrums ir pārmantota pazīme un ir piektā daļa (20 %) RZRobot indeksa. Lai meitas varētu slaukties robotā, vaislas bullim pēc novērtējuma vai aprēķinātā genoma piena atdeves indeksam RZD jābūt vismaz 94 un vairāk, tas nozīmē, ka vidējais slaukšanas ātrums ir 1.89–2.45 kg/min. Piena atdeves ātrums atkarīgs arī no dzīvnieka temperamenta un iekšējās sekrēcijas dziedzeru darbības, konkrēti – hormonu izdalīšanās. Kā zināms, piena atbrīvošana no piena alveolām (tesmeņa audi, kuros veidojas un uzkrājas piens) ir tieši saistīta ar hormona oksitocīna izdalīšanos. Savukārt govs smadzenes raida pirmos signālus dziedzeriem, lai iedarbinātu šo procesu.

Somatiskās šūnas ir viens no galvenajiem dzīvnieka veselības rādītājiem, kas liecina gan par tesmeņa veselību, gan dzīvnieka vispārējo veselības stāvokli. Ļoti labi zinām, ka dzīvnieka veselīgums (imunitāte – izturība pret saslimšanām) iedzimst. Tāpēc, sākot veidot ganāmpulku, jāpievērš pastiprināta uzmanība somatisko šūnu daudzumam. Govis ar augstu somatisko šūnu saturu pienā saimniekam neatmaksāsies, jo, tādu pienu pārdodot piena pārstrādes uzņēmumam, samaksa būs zemāka. Savukārt, ja piena pārstrāde notiek mājas apstākļos, no šāda piena iegūtā gala produkta (biezpiena, siera) būs ievērojami mazāk kā no laba piena. Tādas govis tikai lieki kavēs laiku robotā vai jebkurā citā slaukšanas iekārtā. Somatisko šūnu daudzums pienā sastāda 15 % robota indeksa RZRobot. Pēc meitu kvalitātes vai genoma novērtētam bullim tesmeņa veselības indeksam RZS jābūt 100 (250 tūkst. somatisko šūnu). Jo indekss ir lielāks, jo zemāks somatisko šūnu skaits pienā. Šī pazīme iedzimst, bet lielu ietekmi atstāj arī dzīvnieku ēdināšana, klimats kūtī un guļvietu tīrība.

Kāju un nagu kvalitāte. Dzīvnieka gaita no 2020. gada ir iekļauta piena govju eksterjera vērtēšanā un jānovērtē, ja tas konkrētajā laikā un vietā ir iespējams. Nepiesietās turēšanas novietnēs dzīvnieka gaitas novērtēšana nesagādā problēmas. Dzīvnieka gaita parāda ne tikai kāju un nagu veselību, bet arī kāju un nagu kvalitatīvās pazīmes – paralēla pakaļkāju stāvotne no aizmugures, nagu forma 45 grādu leņķī. Lecamām locītavām jābūt sausām un nedaudz leņķī. Teicama gaita liecina par ļoti spēcīgu un proporcionāli veidotu dzīvnieku, kuram nesagādās grūtības apmeklēt robotu un tajā pavadīt slaukšanas laiku. RZRobot formulā kāju un nagu vērtējumam atvēlēti 15 %.

 

  

Slaucamo govju tesmeņa dziļums (z/s Birzītes-1).

Tesmeņa forma un dziļums ietekmē govs produktīvā mūža ilgumu un dzīvnieka izmantošanas efektivitāti robotizētā slaukšanas iekārtā. RZRobot formulā iekļauj 10 % no šīs pazīmes vērtējuma. Pēc novērtēto meitu kvalitātes un genoma indeksa, tesmeņa dziļuma vērtējumam vajadzētu būt 100. Tas nozīmē, ka tesmeņa apakšējā mala ir līdz ar lecamo locītavu. Zemāk novietots vai notrūcis tesmenis var apgrūtināt slaukšanas stobriņu uzlikšanu robota slaukšanas iekārtā. Taču tā nav vienīgā problēma. Govij pārvietojoties, šādas formas tesmeņi var tikt traumēti, bieži cieš tieši pupu gali, tesmenis pārsvarā ir netīrs, kas savukārt var izraisīt dažādas tesmeņa saslimšanas un pasliktināt iegūtā piena kvalitāti. Tesmenim jābūt teicami piestiprinātam pie vēdera sienas – tas novērš tesmeņa šūpošanos un atvieglo stobriņu pielikšanu.

  

Slaucamās govis ar  robtizētai slaukšanai ideāli piemērotiem tesmeņiem (z/s Birzītes-1).

Aizmugurējo pupu izvietojums ir ļoti svarīga pazīme robota efektivitātes aprēķināšanai un visvairāk ietekmē slaukšanas stobriņu pielikšanas ātrumu. RZRobot aprēķināšanā tas ir 20 % no kopējā indeksa. Vaislas buļļa novērtējumā pēc meitu kvalitātes vai genoma indeksa aizmugurējo pupu izvietojuma vērtējumam jābūt 106, tas nozīmē, ka, skatoties no aizmugures, pupa novietojums ir starp ceturkšņa vidusdaļu un ceturkšņa ārējo malu.

 

Slaucamās govis ar robotizētai slaukšani nepiemērotiem tesmeņiem  (z/s Birzītes-1).

Pupu garums ir viena no pazīmēm, kas sagādā daudz raižu ne tikai robota slaukšanas sistēmā, bet arī parastajās slaukšanas zālēs. Izvēloties bioproduktu savam ganāmpulkam, pievērsiet uzmanību, kāds pupu garums ir konkrētā buļļa meitām vai arī buļļa mātei. RZRobot šī pazīme ir 20 %. Pēc buļļa meitu vai genoma vērtējuma, pupu garumam jābūt 94 (tas ir 4.4 cm). Protams, ir nozīme ne tikai pupu garumam, bet arī resnumam. Šīs ir būtiskākās pazīmes, kas jāņem vērā, lai govs samērā veiksmīgi varētu slaukties robotā.

   

Slaucamo govju pupu garums (z/s Birzītes-1).

Lai iegūtu ideālo variantu, ļoti svarīgs ir arī govs temperaments un pierašana pie robota. Līdzsvarots dzīvnieks ātri pierod pie robota, pats bez uzaicinājuma iet slaukties, saglabājot normālu slaukšanās intervālu. Tam pievienojot vēl RZRobot pazīmes, varam runāt par robota efektīvu izmantošanu, jo tas diennaktī var apkalpot pietiekami daudz slaukšanas reižu, iegūstot maksimālo piena daudzumu.

Katrs saimnieks, aprīkojot savu piena govju kūti ar slaukšanas robotiem, ir ieinteresēts pēc iespējas ātrāk atpelnīt ieguldītos līdzekļus, tāpēc ir ļoti svarīgi izvēlēties ganāmpulka izkopšanai to buļļu bioproduktu, kuriem ir aprēķināts RZRobot indekss. Ļoti svarīgi, lai dzīvnieki būti veselīgi, spējīgi pilnvērtīgi ražot visu laktāciju un gadā reizi dot pēcnācēju. Šajā jomā jau vairākus gadus varam rēķināties ar dzīvnieku kopējo veselības indeksu RZhealth, kas sevī ietver:
• 40 % RZuderfit – tesmeņa izturība pret mastītiem,
• 30 % RZhoff – nagu izturība pret dažādām saslimšanām (sēnīšu infekcijas, tulznas, baltā līnija, laminīti, hiperplāzija),
• 20 % RZrepro – atražošanas spēja (placentas atdalīšanās, endometrīti, ovulācijas cikls),
• 10 % RZmetabol – vielmaiņas traucējumi (glumenieka dislokācija, piena trieka, ketozes).

Sīkāk par kopējo veselības indeksu RZhealth – citreiz.

 

 

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Kombinētā piena – gaļas liellopu šķirne Simentāle
Kombinētā piena – gaļas liellopu šķirne Simentāle

Piena lopkopībā diezgan bieži sastopamies ar apzīmējumu kombinētās šķirnes....

Domāt, mainīties un pastāvēt
Domāt, mainīties un pastāvēt

Lauksaimniecības nozaru un zemnieku saimniecību attīstībā bieži varam pārli...

SIA "Griezes Lejnieki" laiku lokos
SIA "Griezes Lejnieki" laiku lokos

Latvijas piensaimniecību pēdējo divdesmit, trīsdesmit gadu laikā skārušas ...

Enerģijas uzglabāšanas sistēmas lauksaimniecībai
Enerģijas uzglabāšanas sistēmas lauksaimniecībai

Ar katru gadu elektroenerģija kļūst aizvien būtiskāks resurss jebkurā saimn...