, .
cloudy 17.4℃
Vārda dienu svin: Jānis

Pilnvērtīgi paēdis augs – veselīgs augs

Elīna Grase , 21-09-2023
Pilnvērtīgi paēdis augs – veselīgs augs

Saimnieks LV / 2023.gads (Septembris)

Izaicinājumiem bagātā gadā ir jo svarīgāk strādāt efektīvi, precīzi un meklēt risinājumus, kā saprātīgi ietaupīt. Kā uzsver Yara Latvija tirdzniecības vadītājs Latvijā Ģirts Peirāgs, uz mēslošanas līdzekļiem gan taupīt nedrīkst, jo tas tiešā veidā atspoguļosies ražas apjomā un kvalitātē. Tāpēc Yara piedāvā dažādus tehnoloģiskus risinājumus, kas palīdz noteikt, kādas un cik barības vielas augam nepieciešamas, līdz ar to ļauj sastādīt precīzas mēslošanas devas.

– Kā vērtējat šo sezonu?
– Lauksaimniecībā sezona sākas iepriekšējā gada augustā – ar ziemāju sēju. Tik lielu turbulenci kā šogad lauksaimniecībā līdz šim Latvijā nebijām piedzīvojuši.

Karastāvoklis Ukrainā izraisīja daudz dažādu procesu, to skaitā neprognozējamas cenu izmaiņas un ievērojami apgrūtināja plānošanu. Manuprāt, lielākais izaicinājums saimniecībām bija minerālmēslu, augu aizsardzības līdzekļu un visu pārējo ar lauksaimniecību saistīto izmaksu pieaugums. Kā lauksaimnieki, tā arī mēs – ražotāji – guvām vērtīgu pieredzi, brīžiem arī sāpīgus punus.

Tomēr pozitīvi ir tas, ka šī sezona ir piespiedusi daudzus lauksaimniekus mainīt savu nostāju un saprast, ka lauksaimniecība ir bizness. Tāpat, kā to jau daudzus gadus dara lielās saimniecības, arvien vairāk tiek pieņemti ekonomiski pamatoti lēmumi, kas balstīti uz informāciju par reālo situāciju uz lauka – cik daudz, kas augam tiešām ir nepieciešams.

Liels izaicinājums šogad bija arī laikapstākļi. Pavasarī prognozes bija ļoti optimistiskas, bet drīz vien iestājās ilgstošs sausums, lieti ieradās par vēlu, traucēja ražas novākšanu un samazināja ražas kvalitāti. Tomēr apjoma ziņā raža nav tik slikta, kā mēs bijām iedomājušies, vienai daļai lauksaimnieku tā ir pat labāka par cerēto. Kvalitāte ir cits jautājums – daļa graudu nebūs pārtikas kvalitātes. Kopējais ražas samazinājums ir aptuveni 30–40 % salīdzinājumā ar iepriekš prognozēto, bet zudumu galvenokārt veido atsevišķi lauki un atsevišķi reģioni...

 

 

Pilnu rakstu lasiet septembra SAIMNIEKS LV numurā!

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Govju virusālā diareja – pasaules mēroga izaicinājums piena lopkopībā
Govju virusālā diareja – pasaules mēroga izaicinājums piena lopkopībā

Govju virusālā diareja (Bovine viral diarrhoea, BVD) ir liellopu infekcijas...

Tukuma piens attīstības stāsts
Tukuma piens attīstības stāsts

Tukuma piens ir viens no lielākajiem piena pārstrādes uzņēmumiem Latvijā. S...

SIA "Naukšēni" – inovatīvi un droši sava ceļa meklējumos
SIA "Naukšēni" – inovatīvi un droši sava ceļa meklējumos

SIA Naukšēni Valmieras novadā izveidojusies no savulaik spēcīgās kopsaimnie...

Fendt 700 Vario Gen7 – jauns etalons savā jaudas klasē
Fendt 700 Vario Gen7 – jauns etalons savā jaudas klasē

Par Fendt 700 Vario septīto paaudzi jeb Gen7 būs dzirdējis ikviens, kas kau...