, .
partlycloudy_day 11.4℃
Vārda dienu svin: Armands, Armanda

Pētījums apliecina: KWS rapšu šķirnes uzrāda ievērojami labāku noturību pret nozīmīgāko rapšu kaitēkļu invāziju

Elīna Šmite , 05-11-2020
Pētījums apliecina: KWS rapšu šķirnes uzrāda ievērojami labāku noturību pret nozīmīgāko rapšu kaitēkļu invāziju

Stublāju spradzis ir viens no galvenajiem kaitēkļiem, kas ietekmē rapšu audzēšanu visā Eiropā. Tas var nodarīt ievērojamus zaudējumus vai novest līdz pat pilnīgam ražas zudumam visā  sējplatībā. Šī gada jūnijā Francijas pētījumu institūts Terres Inovia publicējis neatkarīgu pētījumu, kurā atklāts, ka KWS ziemas rapšu šķirne ‘Feliciano KWS’ ir uzrādījusi ievērojami augstāku noturību pret postošo stublāju spradža invāziju nekā citas pētījumā iekļautās šķirnes. Atklāta nepārprotami skaidra korelācija starp šķirni un invāzijas intensitāti.

Publikācijā institūts izmantojis 11 dažādos Francijas reģionos veiktā pētījuma datus par 18 ziemas rapšu šķirnēm no dažādiem selekcionāriem. Pētījuma ietvaros tika veikti novērojumi un analizēta stublāju spradža kāpuru invāzija jaunajos rapšu augos. Secinājums: KWS ziemas rapšu šķirnes ‘Feliciano KWS’ augu kātos bija ievērojami mazāks spradža kāpuru skaits nekā pārējās pētījumā iekļautajās 17 šķirnēs. Statistiskās analīzes rezultāti apliecina, ka šķirnei ir ievērojama nozīme spradža kāpuru invāzijas mērogā.

„Stublāju spradzis acīmredzot dod priekšroku noteiktām rapšu šķirnēm, un ir šķirnes, no kurām tas izvairās vai kuras tam nešķiet tikpat interesantas, lai izvēlētos kā barības bāzi,” skaidro KWS starptautiskā šķirņu portfolio menedžere Anne - Katrīna Šulca
(Anne - Kathrin Schulz). „Mēs priecājamies, ka pētījuma rezultātā mūsu selekcionāru radītā šķirne ‘Feliciano KWS’ ir uzrādījusi atšķirīgus un vērā ņemamus rezultātus, kas ir nopietns ierocis cīņā ar stublāju spradzi.”

Līdz šim cīņā ar stublāju spradzi un tā kāpuriem tika izmantoti insekticīdi. Kad tiek sasniegts noteikts kaitēkļu invāzijas slieksnis (trīs kāpuri uz vājākiem augiem, pieci kāpuri uz spēcīgākiem augiem), ir jāpieņem nopietni lēmumi un jāizdara izvēles, kā ar šo problēmu cīnīties. KWS pārstāve Anne - Katrīna Šulca norāda: „Ņemot vērā pētījuma vidējos statistiskos datus, ‘Feliciano KWS’ pat nesasniedza kritisko kāpuru skaitu uz auga. Atsevišķi pētot vājākos un spēcīgākos augus, pirmajā minētajā frakcijā tas knapi sasniedza zemāko invāzijas slieksni. No tā secinām, ka, izvēloties ‘Feliciano KWS’, lauksaimniekam rodas iespēja izvēlēties nelietot insekticīdu. Tas arī nozīmē, ka mums ir iespēja dot savu ieguldījumu ilgtspējīgas lauksaimnieciskās ražošanas attīstībā, savukārt lauksaimniekam tas ir interesants moments, izvērtējot sava uzņēmuma izdevumu pozīcijas.”

Invāzijas palielināšanās Eiropā kopumā
Kopumā stublāju spradža bojājumi rapšu sējplatībās Eiropā ir ļoti ievērojami. Šī kaitēkļa kāpuri barojas no rapšu auga kātiem pavasarī. Šie bojājumi nozīmē, ka augs mazāk zarojas, līdz ar to tiek ietekmēts potenciālās ražas apjoms. Savukārt vaboles (jau pieaugušais kāpurs) barojas no auga dīgļlapām jau rudenī, kas atsevišķos gadījumos var novest pie pilnīgas sējumu iznīcināšanas. Invāzijas apjoms katru gadu ir atšķirīgs. Taču, ņemot vērā neonikotinoīdu aizliegumu Eiropas Savienības valstīs, tiek paredzēts, ka kaitēkļu, to skaitā stublāju spradža invāzija un slogs uz rapšu sējumiem tikai pieaugs. Reģioni, kas jau tagad izjūt īpaši lielu šo kaitēkļu ietekmi, ir Francija un Anglija, kā arī austrumu un dienvidaustrumu Eiropas reģioni.

„‘Feliciano KWS’ jau tagad tiek audzēts Francijā, un pirmās šīs šķirnes sēklu piegādes ir veiktas arī uz Poliju, Čehiju, Slovākiju un citām Dienvideiropas valstīm,” norāda Šulca. „Anglija noteikti sekos nākamgad, tātad reģioni, kurus jau tagad ievērojami ietekmē šis kaitēklis, varēs izmantot ‘Feliciano KWS’ kā pārbaudītu un spēcīgu šķirni cīņā ar stublāju spradzi.”

‘Feliciano KWS’: šķirne ar jaunu noturības gēnu pret sauso puvi (Phoma)
Kā spēcīgs papildinājums šīs šķirnes noturībai pret stublāju spradzi ir arī inovatīvā noturība pret sēnīšu patogēnu Phoma, un tas ir RlmS gēns. Sausā puve ir ļoti plaši izplatīta slimība, kas tāpat kā kaitēkļi spēj nodarīt nopietnus ražas zudumus rapšu audzētājiem. Daudzi rezistences gēni, ar kuriem daudzi selekcionāri strādā jau gadiem, sāk zaudēt savu efektivitāti, līdz ar to mazinās slimību noturība kopumā. Tāpēc mūsu selekcionāru radītie jaunie ģenētiskie resursi piedāvā spēcīgāku un uzlabotu noturību pret sauso puvi.

Stublāju spradzis ir viens no galvenajiem rapšu kaitēkļiem Eiropā.

 

 

 

Komentāri


Jūsu komentārs

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Konvencionālo slaukšanas iekārtu starpdezinfekcijas sistēmas
Konvencionālo slaukšanas iekārtu starpdezinfekcijas sistēmas

Pierasts, ka visas automātiskās slaukšanas iekārtas ir aprīkotas ar automāt...

Izaicinājumi slaukšanas zālē: pupu mazgāšanas un tesmeņa atrietināšanas sistēmu izmantošana
Izaicinājumi slaukšanas zālē: pupu mazgāšanas un tesmeņa atrietināšanas sistēmu izmantošana

Šajā rakstā gribu pastāstīt par izaicinājumiem, ar kādiem sastopas piena ra...

100 kilogrami eksotikas
100 kilogrami eksotikas

Strausu fermā Mazzariņi, kas atrodas Glūdas pagastā starp Jelgavu un Dobeli...

Mūsu pēdu veselība
Mūsu pēdu veselība

Ziema un tumšais laiks ir atkāpies. Fiziskās aktivitātes un slodzes pieaug....