, .
cloudy 2.3℃
Vārda dienu svin: Lavīze, Luīze, Laila

Pārgājiens Murjāņos atklās, kā restartēt pļavu

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija , 10-10-2023
Pārgājiens Murjāņos atklās, kā restartēt pļavu

Dabas aizsardzības pārvalde (pārvalde) sestdien, 14.oktobrī, plkst. 11.00 aicina ikvienu interesentu piedalīties pārgājienā gar Gauju uz Ozolleju sausieņu pļavu Murjāņos. Triju stundu laikā, mērojot četrus kilometrus, pieredzējusī zālāju biotopu eksperte Daina Bojāre atklās, kāpēc un kā pļavas restartēt jeb atjaunot, ja tās ir aizaugušas ar krūmiem, ilgus gadus nepļautas, klātas ar sūnu slāni vai biezu kūlu. Dalība pasākumā jāpiesaka iepriekš, aizpildot reģistrācijas anketu: https://ej.uz/murjāņupārgājiens.

“Dabiskās pļavas ir attīstījušās vietās, kur ilgstoši notikusi tradicionāla, ekstensīva pļavu apsaimniekošana. Izmainoties cilvēku dzīvesveidam, pļavas vairs netiek apsaimniekotas, aizaug ar krūmiem, tajās uzkrājas kūlas slānis un samazinās sugu skaits. Vienas no retākajām un krāšņākajām pļavām ir sausieņu pļavas jeb “puķu pļavas”, kas izzūd gan Gaujas Nacionālajā parkā, gan citur Latvijā. Lai gan pirms gadsimta bioloģiski vērtīgās pļavas aizņēma trešo daļu no visas Latvijas, mūsdienās tās aizņem vairs nepilnu vienu procentu no valsts teritorijas,” pauž pārvaldes īstenotā projekta “Biotopu un sugu dzīvotņu atjaunošanas” zālāju eksperte Daina Bojāre.  

Pārgājiena dalībnieki varēs iepazīt Gaujas Nacionālā parka Ozolleju pļavu, tās vērtību, kultūrvēsturisko nozīmi un uzzināt, kā tā saglabājusies līdz mūsdienām. Pārgājiena sākumpunkts plkst. 11.00 stāvlaukumā pie veikala “Vīganti”, pie pagrieziena uz Imanta Ziedoņa muzeju. Līdzās ir arī sabiedriskā transporta pietura ar nosaukumu “Murjāņi”. Pārgājiens paredzēts ar atgriešanos sākuma punktā. Aicinām ģērbties atbilstoši laika apstākļiem un izvēlēties pastaigai dabā piemērotus apavus.  

Gaujas Nacionālajā parkā ir konstatēti deviņi Eiropas Savienības nozīmes zālāju biotopi, kas kopumā aizņem 848 hektāru platību. Pēdējos gados pārvaldes biotopu atjaunošanas projektā ir notikusi vērienīgākā pļavu biotopu atjaunošana Gaujas Nacionālajā parkā, kas ir ilgtermiņa ieguldījums šī biotopa saglabāšanā.  

Plaši biotopu kopšanas darbi ne tikai pļavās, bet arī citos biotopos notika pārvaldes īstenotā Kohēzijas fonda finansētā projektā “Apsaimniekošanas pasākumu veikšana īpaši aizsargājamās dabas teritorijās un mikroliegumos biotopu un sugu aizsardzības stāvokļa uzlabošanai” jeb “Biotopu un sugu dzīvotņu atjaunošanas” (Nr.5.4.3.0/20/I/001). Plašāk par projektu: https://www.daba.gov.lv/lv/projekts/biotopu-un-sugu-dzivotnu-atjaunosana.  

 

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Balsojums par Eiropas Gada koku
Balsojums par Eiropas Gada koku

Aicinām piedalīties un atbalstīt Eiropas Gada koka balsojumu, Kaņepju ozolu...

AS Dimedium Latvija pārņem Kurzemes ģenētikas biznesu
AS Dimedium Latvija pārņem Kurzemes ģenētikas biznesu

Uzņēmums AS Dimedium Latvija kopš 2024. gada 1. janvāra ir pārņēmis AS Kurz...

Scandagra Latvia aicina bērnus un jauniešus piedalīties zīmējumu konkursā
Scandagra Latvia aicina bērnus un jauniešus piedalīties zīmējumu konkursā

Gaidot Scandagra Latvia 15 gadu jubileju, ikviens bērns un jaunietis vecumā...

Iznākusi Meža gadagrāmata 2024
Iznākusi Meža gadagrāmata 2024

2023. gada nogalē izdota žurnālistes Anitas Jaunbelzeres lolotā ikgadējā “M...