, .
cloudy 17.1℃
Vārda dienu svin: Jānis

Nodokļu atlaides lauksaimniecībā

Inguna LEIBUS, Dr.oec. , 21-09-2023
Nodokļu atlaides lauksaimniecībā

Saimnieks LV / 2023.gads (Septembris)

Atbilstoši nodokļu piemērošanas pamatprincipiem valsts nodokļu politika jāveido, ievērojot taisnīguma jeb vienlīdzības principu, turklāt gan horizontāli – lai dažādi nodokļu maksātāji maksātu līdzvērtīgus nodokļus, gan vertikāli – lai maksātāji ar dažādu ienākumu līmeni maksātu nodokļus pēc savām spējām.

Pašlaik Finanšu ministrijas (FM) vadībā tiek izvērtēta pašreizējā nodokļu politika un izstrādāti iespējamie nodokļu izmaiņu scenāriji. Plašāka sabiedrība pagaidām par to netiek informēta, tāpēc varam tikai izteikt minējumus par iespējamām izmaiņām. Rakstā par jautājumu, kas nez vai ir nodokļu izmaiņu darba grupu redzeslokā, jo tam nav būtiskas ietekmes uz budžeta ieņēmumiem, summas ir salīdzinoši mazas, bet šoreiz runa ir par taisnīgumu nodokļu piemērošanā un nevienlīdzības mazināšanu1 jeb konkrēti par nodokļu atlaidēm Latvijai ļoti svarīgai nozarei – lauksaimniecībai. Šo atlaižu mērķis ir veicināt lauksaimniecības produktu ražošanu un nodrošināt lauksaimnieku ienākumu atbalstu. Lai izvērtētu katra atsevišķā nodokļa atvieglojuma efektivitāti, nepieciešams noskaidrot, kāds ir konkrētā atvieglojuma mērķis, kā arī vai tas tiek sasniegts. Turklāt būtiski novērtēt, vai konkrētais atvieglojums sekmē valsts mērķu sasniegšanu, atbilst noteiktajām prioritātēm, nerada konkurences izkropļojumus un administratīvā sloga palielināšanos.

Lauksaimniecība ir nozare, kurai ir visvairāk nodokļu atlaižu un atvieglojumu. Tā ir ne tikai Latvijā, jo arī citas valstis atbalsta lauksaimniekus gan ar ievērojamām subsīdijām jeb atbalsta maksājumiem, gan nodokļu atlaidēm, tomēr to apmērs būtiski atšķiras. Kā zināms, Latvijas un citu Austrumeiropas valstu lauksaimnieki saņem mazākas ES subsīdijas nekā vecās dalībvalstis, tāpēc jau ilgstoši iestājas par vienlīdzīgiem atbalsta maksājumiem visā ES. Šajā rakstā mazāk par subsīdijām, bet vairāk tieši par nodokļu atlaidēm, jo, tās piemērojot, ir iespēja ievērot taisnīguma jeb vienlīdzības principu tepat Latvijā.

Tā kā katra nodokļu atlaide vai atvieglojums samazina budžeta ieņēmumus, nodokļu eksperti Latvijā jau vairākus gadus norāda, ka ieņēmumu palielināšanai nepieciešams nevis palielināt nodokļu skaitu un likmes, bet gan izvērtēt jau piešķirtās nodokļu atlaides un atbrīvojumus. Būtībā nodokļu atvieglojumi ir budžeta izdevumi konkrētu mērķu sasniegšanai. Pēc publiskotajām FM aplēsēm, 2021. gadā nodokļu atvieglojumu apmērs Latvijā bija 2.9 mljrd. EUR, kas ir 8.6 %...

 

 

Pilnu rakstu lasiet septembra SAIMNIEKS LV numurā!

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Govju virusālā diareja – pasaules mēroga izaicinājums piena lopkopībā
Govju virusālā diareja – pasaules mēroga izaicinājums piena lopkopībā

Govju virusālā diareja (Bovine viral diarrhoea, BVD) ir liellopu infekcijas...

Tukuma piens attīstības stāsts
Tukuma piens attīstības stāsts

Tukuma piens ir viens no lielākajiem piena pārstrādes uzņēmumiem Latvijā. S...

SIA "Naukšēni" – inovatīvi un droši sava ceļa meklējumos
SIA "Naukšēni" – inovatīvi un droši sava ceļa meklējumos

SIA Naukšēni Valmieras novadā izveidojusies no savulaik spēcīgās kopsaimnie...

Fendt 700 Vario Gen7 – jauns etalons savā jaudas klasē
Fendt 700 Vario Gen7 – jauns etalons savā jaudas klasē

Par Fendt 700 Vario septīto paaudzi jeb Gen7 būs dzirdējis ikviens, kas kau...