, .
cloudy 8.7℃
Vārda dienu svin: Liesma, Elita, Alita

Nākamgad sējas materiālu imports varētu pieaugt par 10-15%

LETA , 10-09-2021
Nākamgad sējas materiālu imports varētu pieaugt par 10-15%

Ņemot vērā, ka šogad Latvijā ir novākta zemākas kvalitātes vasarāju raža, nākamgad sējas materiāla imports varētu pieaugt par 10-15%, prognozēja lauksaimniecības produktu tirgotāja SIA "Linas Agro" pārstāvji.

Kompānijas graudaugu un rapšu sēklu tirdzniecības vadītāja Dace Kazlauska pauda, ka nākamgad zemnieki vairāk pirks sēklu, bet mazāk sēs pašu izaudzēto sēklu, iepriekš minēto kvalitātes problēmu dēļ.

"Tomēr lielu importa pieauguma iespējamību nesaskatu," minēja Kazlauska, piebilstot, ka visā pasaulē laika apstākļi ir ietekmējuši vasarāju ražas vienlīdz slikti, līdz ar to novāktais sējas materiāls daudzviet neatbilst kvalitatīva sējas materiāla izgatavošanai.

Tostarp viņa norādīja, ka jau šobrīd ir zināms, ka nākamgad būs problēmas ar auzu, vasaras kviešu un lauka pupu sējas materiālu.

Kazlauska arī pauda, ka sējas materiāla cena nav tieši saistīta ar ražas apmēru un kvalitāti - sējas materiāla cena ir saistīta ar graudu cenu biržā, pēc kuras vadoties sējas materiāls tiek iepirkts no sēklu audzētājiem, kā arī cenu veido citi aspekti, tostarp iepirkuma cena rūpnieciskās apstrādes procesiem, "royalty" maksājums selekcionāriem, loģistika un citas izmaksas no graudu novākšanas brīža līdz gatavas sēklas nonākšanai atpakaļ pie zemnieka. "Protams, arī ražas kvalitāte daļēji var ietekmēt cenu, bet tas nav būtiskākais faktors," viņa piebilda.

Tikmēr "Linas Agro" graudu iepirkumu direktors Vidis Armalis minēja, ka kopumā "Linas Agro" līdz šim ir pieņēmis 90% no šā gada plānotā ražas apmēra.

Tāpat, kā vienu no šā gada izaicinājumiem, viņš minēja to, ka, lai arī graudiem proteīns ir augsts, augsts ir arī krišanas skaitlis un lipekļa saturs, iztrūkstot tilpummasai, līdz ar to daudziem graudu iepircējiem problēmas sagādā vajadzīgās augstas klases pārtikas kvalitātes kviešu apmēra nodrošināšana.

Vienlaikus Armalis piebilda - ņemot vērā mainīgos laika apstākļus, atšķirības graudu kvalitātē ir nevis pa reģioniem, bet pa kulšanas termiņiem - tie, kas paspēja pirms lietus sākt ražas kulšanu, ir ieguvuši pārtikas tipa kvalitātes ražu, bet tie, kuri kulšanu sāka pēc ilgstošā lietus perioda, pārsvarā iegūst lopbarības kvalitātes ražu.

"Šogad esam pieņēmuši lielu daudzumu ar rapša sēklām, kuram ir labs vidējais eļļas saturs," atzīmēja Armalis.

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Nodotā svaigpiena apmērs Latvijā augustā pieaudzis par 1,8%
Nodotā svaigpiena apmērs Latvijā augustā pieaudzis par 1,8%

Nodotā svaigpiena apmērs šogad augustā Latvijā palielinājies par 1,8% salīd...

Liellopu gaļas iepirkumu cena augustā Latvijā pieaugusi par 2,6%
Liellopu gaļas iepirkumu cena augustā Latvijā pieaugusi par 2,6%

Latvijā govs liemeņa iepirkuma cena šogad augustā salīdzinājumā ar jūliju p...

Cūkgaļas cena Latvijā augustā bija vidēji par 9,4% lielāka nekā gadu iepriekš
Cūkgaļas cena Latvijā augustā bija vidēji par 9,4% lielāka nekā gadu iepriekš

Cūkgaļas cena Latvijā šogad augustā bija vidēji par 9,4% lielāka nekā pirms...

Valmieras muzeja Garšaugu dārzā būs skatāma dārzeņu izstāde "Kartupelis"
Valmieras muzeja Garšaugu dārzā būs skatāma dārzeņu izstāde "Kartupelis"

No šodienas līdz sestdienai Valmieras muzeja Garšaugu dārzā būs skatāma dār...