, .
rain 9.2℃
Vārda dienu svin: Gaidis, Didzis

Mūsu pēdu veselība

Gvido ZINKEVIČS , 21-04-2021
Mūsu pēdu veselība

Ziema un tumšais laiks ir atkāpies. Fiziskās aktivitātes un slodzes pieaug. Lai to varētu godam izturēt, par sevi ir jārūpējas. Sevī ir jāiegulda uzmanība, darbs un attieksme. Ja tas nav ieradums, tad tas pamazām ir jāiekopj. Var sākt ar mazumiņu! Ļoti vienkāršs sākums ir savu pēdu palutināšana – nieka 15–20 minūtes dienā.

Mūsu pēda sastāv no 26 kauliem, 33 locītavām, 114 saitēm un vēl no muskuļiem un cīpslām. Pēdas izpilda amortizācijas, balansēšanas un atspēriena funkcijas. To veselīgums saistīts ar visa mūsu organisma pašsajūtu, veselību un labu fizisko stāvokli. Iedarbojoties uz pēdām, mēs ietekmējam visas mūsu organisma sistēmas. To zināja jau senajā Ķīnā, Ēģiptē un aktīvi darbojās ar punktiem un reflektorajām zonām, kas atrodas pēdās.

Būtiski mūsu fiziskajam un enerģētiskajam stāvoklim ir tas, kādus apavus mēs nēsājam. Dāmas, paceļot sevi uz papēžiem, svaru pārnes uz pēdas priekšpusi un saspiež pirkstus. Ja ejot nav stabila atspiediena uz papēdi, gurni izvirzās uz priekšu un nedaudz saliecas ceļgali, kā rezultātā tiek radīta slodze muguras jostas daļā. Tas varētu būt biežs muguras sāpju cēlonis. Kungiem – apavi, kas spiež, var radīt sāpes krustu rajonā, kas ietekmē vēdera lejas daļas apasiņošanu ar visām no tā izrietošajām sekām. Bieži brīvi pirksti, kurus var izstiept un izplest vēdeklī, var palīdzēt šo sāpju noņemšanai (regulāri vingrinot pirkstus).

Ko labu mēs varam darīt mājas apstākļos savām pēdām?
Kontrastprocedūras. Ejot dušā, aplaistīt pēdas ar aukstu/remdenu ūdeni, tad ar karstu/siltu ūdeni, atkārtot 5–10 reizes.

Vannas. Mērcējot kājas dažādu maisījumu vanniņās (10–15 minūtes siltā ūdenī). Maisījumu sastāvs var būt dažāds, pēc pašu izvēles un gaumes (jūras sāls, lapukoku pelni, drogas u.c.).

Vingrojumi. To ir pietiekoši daudz, minēšu dažus:
• Stāvus – svara pārnešana no pirkstgaliem uz papēžiem un atpakaļ, 8–10 reizes.
• Svara pārnešana no pēdu ārmalām uz iekšmalām, 8–10 reizes.
• Pēdu pamīšus izapļošana 8–10 reizes uz katru pusi, apļo rāmi.
• Sēdus – pēdas blakus, atvirza tās sānis, tad saliek kopā, nedaudz saspiež, neatraujot tās no horizontālās virsmas, 8–10 reizes.
• Asāku sajūtu cienītāji pēdas var vingrināt uz dažādiem priekšmetiem (tenisa bumbiņas, dažāda diametra koka kāta, tos var ripināt, apļot, uz tiem var mīņāties dažādos virzienos). Ja atrodas jutīgas vai sāpīgas vietas, tās uzmanīgi un pakāpeniski izvingrina.

Masāža. Tā var būt pašmasāža vai ko veic kāds cits. Vēlams izmantot siltu eļļu.

Novēlu katram sākt rūpēties par sevi un saviem tuviniekiem. Atbildiet sev uz jautājumu, ko man nozīmē veselība – resurss vai vērtība? Un nedaudz padomājiet par to!

 

 

 

 

Komentāri


Jūsu komentārs

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Kvalitatīvs ganāmpulks top ilgstošā ciltsdarbā
Kvalitatīvs ganāmpulks top ilgstošā ciltsdarbā

Vizma Sileniece ir diplomēta ciltslietu zootehniķe ar vairāk nekā četrdesmi...

Divas paaudzes vienā saimniecībā
Divas paaudzes vienā saimniecībā

Liepājas šosejas malā Bikstu pagastā atrodas zemnieku saimniecības Kokles u...

Labības tīrumi izskatās ļoti dažādi
Labības tīrumi izskatās ļoti dažādi

Sākusies intensīva zemes darbu sezona, un saimniekiem jālemj, kā apstrādāt ...

Zemnieku saimniecība "Dzintari" dodas precīzās lauksaimniecības virzienā
Zemnieku saimniecība "Dzintari" dodas precīzās lauksaimniecības virzienā

Skrundas novada zemnieku saimniecībā Dzintari pie saimnieka Ainara Piļecka ...