, .
partlycloudy_day 13.7℃
Vārda dienu svin: Anšlavs, Junora

Mizgraužu feromonu slazdu izvietošanu veic Valsts meža dienests

Valsts meža dienests , 03-04-2023
Mizgraužu feromonu slazdu izvietošanu veic Valsts meža dienests

No 1. aprīļa līdz 30. jūnijam 32 Latvijas novados izsludināta ārkārtējā situācija egļu astoņzobu mizgrauža ierobežošanai. Ir noteikti vairāki aizsardzības un ierobežošanas pasākumi, tostarp feromonu slazdu izvietošana, ko veic tikai apmācīti Valsts meža dienesta darbinieki.

Feromonu dispenseri ir augu aizsardzības līdzekļi, kas nav reģistrēti Latvijas Republikas teritorijā. To lietošanu var atļaut Valsts augu aizsardzības dienests ar ikreizēju izplatīšanas un lietošanas atļauju. Šādu atļauju ir saņēmis Valsts meža dienests, kas nodrošinās feromonu dispenseru izvietošanu mežos, kuri nav minēti MK rīkojuma 6.2.1. punktā. 

Feromonu slazdu, kuros ievietoti dispenseri, izvietošana var notikt tikai svaigos skuju koku izcirtumos pēc kailcirtes vai cirtes pēc VMD sanitārā atzinuma, kas radušies sākot no 2023. gada 1. janvāra, tādā veidā ķerot lidojošās mizgraužu vaboles. Izcirtumu lielums ir vismaz 0,8 ha un lielāks, un tam jāatrodas vērtīgo egļu audžu tuvumā, lai izpildītos nosacījums, ka feromona slazds izvietots ne tuvāk par 30m no augošiem kokiem (meža sienas). Pirms slazdu uzstādīšanas Valsts meža dienests izvērtēs konkrētās audzes atbilstību slazdu izvietošanas kritērijiem, un slazdus izvietos tikai apmācīti Valsts meža dienesta darbinieki. Meža īpašnieki savas vēlmes attiecībā uz slazdu izlikšanas vietām varēs nodot Valsts meža dienesta mežniecībām, kuras apkopos visu iesniegto informāciju un rūpīgi izvērtēs katru konkrēto situāciju.

Nekādā gadījumā slazdi netiks izvietoti pie atsevišķiem invadētiem kokiem mežaudzē vai vietās ārpus meža zemes.

 

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Mežu nozīme klimata regulēšanā. Kailcirtes un “nekailcirtes”
Mežu nozīme klimata regulēšanā. Kailcirtes un “nekailcirtes”

Diskusija par mežu nozīmi klimata regulēšanā, CO₂ piesaisti un mežizstrādi ...

Ķīna – pasaules milzis arī mežsaimniecībā
Ķīna – pasaules milzis arī mežsaimniecībā

Mežsaimniecība Ķīnā ir piedzīvojusi krasas pārmaiņas, transformējoties no i...

Izsludināts konkurss mašinizētās meža stādīšanas darbu veikšanai 2027.–2029. gadā
Izsludināts konkurss mašinizētās meža stādīšanas darbu veikšanai 2027.–2029. gadā

AS “Latvijas valsts meži” (LVM) aicina pakalpojumu sniedzējus piedalīties a...

Meža biomasa ir un tuvākajā laikā būs nozīmīgākais atjaunojamais energoresurss Latvijā
Meža biomasa ir un tuvākajā laikā būs nozīmīgākais atjaunojamais energoresurss Latvijā

29. aprīlī zemkopības ministrs Armands Krauze tikās ar Latvijas Biomasas as...