, .
cloudy 2.7℃
Vārda dienu svin:

Mežs – lauksaimnieka vērtība

Elīna Andiņa , 16-05-2023
Mežs – lauksaimnieka vērtība

Nereti lauksaimnieki, kuri ikdienā nodarbojas ar graudkopību vai lopkopību, kļūst par mežu īpašniekiem. Lai meži izaugtu kvalitatīvi un nezaudētu savu vērtību, ir vērts to apsaimniekošanai veltīt laiku un resursus. Par pamatprincipiem šajā ceļā stāsta VARAM Valsts sekretāra vietnieks klimata politikas jautājumos, LBTU Meža izmantošanas katedras vadošais pētnieks Dr. silv. Dagnis Dubrovskis, atklājot arī iemeslus, kāpēc mežu vērtība nākotnē tikai pieaugs.

– Ja saimnieks plāno kāda meža gabala iegādi, kam būtu jāpievērš uzmanība?
Dagnis Dubrovskis
: – Būtu lietderīgi pirms meža iegādes iepazīties ar meža struktūru, apgrūtinājumiem, piekļūšanas apstākļiem un meža inventarizācijas datiem. Gan iegādājoties mežu, gan arī tad, ja esošais mežs nav bijis kādu laiku apsaimniekots, būtu svarīgi, lai ir nesen veikta jauna mežu inventarizācija. Šie dati arī parādīs saimnieciskās darbības ierobežojumus, kā arī noderēs meža vērtības aprēķināšanai. Inventarizācijas datus var apskatīt Valsts meža dienesta uzturētajā Meža valsts reģistra datu bāzē, šie dati ir publiski bez maksas pieejami. Tāpat šos datus var apskatīt, ja interesē citu pieguļošo mežu struktūra, mežaudžu sastāvs.

– Kas būtu svarīgākais, ar ko sākt mežu kopšanu, lai uzturētu tos ilgtspējīgā un sakoptā formā?
– Pirmkārt, noteikti noderīgs būtu mežu apsaimniekošanas plāns. To gan vislabāk ir pasūtīt kādam meža inventarizācijas uzņēmumam vai profesionālam mežkopim. Šīs plānošanas pamatuzdevums ir novērtēt, kāda saimnieciskā darbība ir nepieciešama pašlaik un nākotnē. Īstermiņa plāni parasti tiek gatavoti tuvākajiem 15 gadiem. Ja plāns ir profesionāli veidots, tad tajā iespējams...

 

 

 

Pilnu rakstu lasiet aprīļa SAIMNIEKS LV numurā!

 

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
IIN nomaksa, pārdodot personīgo mantu
IIN nomaksa, pārdodot personīgo mantu

Jautājums: Vai fiziskai personai ir jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis (...

Kuri ES reģioni ir lielā mērā atkarīgi no lauksaimniecības
Kuri ES reģioni ir lielā mērā atkarīgi no lauksaimniecības

2020. gadā aptuveni 4.5 % no kopējā Eiropas Savienībā nodarbināto skaita, a...

ZS Birzmaļi-2 kopā ar vecākiem saimnieko jaunā paaudze
ZS Birzmaļi-2 kopā ar vecākiem saimnieko jaunā paaudze

Devāmies uz Dienvidkurzemes novada Nīcas pagasta zemnieku saimniecību Birzm...