, .
partlycloudy_night 6.3℃
Vārda dienu svin: Zigrīda, Zigfrīda, Zigrīds

Meža īpašnieku kooperatīvs "Mežsaimnieks" plāno iegādāties 500 000 koku stādu Lietuvā

LETA - 2020-09-10 14:08:28
Meža īpašnieku kooperatīvs "Mežsaimnieks" plāno iegādāties 500 000 koku stādu Lietuvā

Rodot risinājumu meža stādu deficītam Latvijā, meža īpašnieku kooperatīva "Mežsaimnieks" plāno no Lietuvas valsts mežu apsaimniekotāja "Valstibiniu mišku uredija" kokaudzētavām iegādāties kopā vairāk nekā 500 000 stādu, aģentūrai LETA pavēstīja kooperatīva biznesa risinājumu un mārketinga daļas vadītājs Andis Malējs.

Viņš informēja, ka Latvijas meža stādu tirgū jau vairākus gadus novērojams pieaugošs stādu deficīts. Kooperatīvs sadarbojas ar vairākām Latvijas kokaudzētavām, tajā skaitā ar AS "Latvijas valsts meži", kam pieder lielākās kokaudzētavas. Tomēr tās vairs nespējot nodrošināt privātā sektora pieprasījumu un stādi jārezervē vismaz gadu iepriekš.

Malējs norādīja, ka nākamajā stādīšanas sezonā, kas sākas šoruden un beidzas nākamajā pavasarī, kooperatīva biedru mežos paredzēts iestādīt vairāk nekā 800 000 stādu, pārsvarā egles, bērzus un priedes. Viņš piezīmēja, ka tiek pausta cerība, ka ar Lietuvā iegādātajiem stādiem šai sezonai pietiks, tomēr nepieciešamības gadījumā stādi būšot jāpērk Polijā, kas gan esot pārāk tālu. Sadarbība ar Lietuvas stādu audzētavām notiek jau septiņus gadus, līdz ar to pirktie stādi ir jau daļēji pārbaudīti un atbilst Latvijas klimatiskajiem apstākļiem.

Šonedēļ "Mežsaimnieks" mežkopji devās uz Lietuvu, lai pārliecinātos par pērkamo stādu kvalitāti. Tika apmeklētas kokaudzētavas Panevēžā, Anīkščos un Dubravā. Pēc kaimiņvalstī redzētā kooperatīva valdes priekšsēdētājs Grigorijs Rozentāls izteicās, ka lietuviešiem kokaudzētavas esot būtiski mazākas, nekā pierasts redzēt Latvijā.

"Lietuvas valsts meži tika dibināti pirms diviem gadiem un šobrīd vēl noris darbs pie kokaudzētavu attīstības stratēģijas. Kokaudzētavas vēl tikai mēģina, eksperimentē un mācās no savām kļūdām. Stādi pie lietuviešiem ir iegūstami, bet tie ir gan ļoti labas, gan ne tik labas kvalitātes, tādēļ ir jābrauc, jāskatās," teica Rozentāls.

Mežsaimniecības pakalpojumu kooperatīvā sabiedrībā "Mežsaimnieks" apvienojušies 642 privāto meža īpašnieki no visas Latvijas, kas kopā apsaimnieko 12 200 hektāru meža. Apsaimniekojot mežus, kooperatīvs kopā iepērk mežsaimniecības pakalpojumus un kopā realizē kokmateriālus, kas ļaujot iegūt izdevīgākus nosacījumus tirgū. 2019.gadā kooperatīva apgrozījums esot bijis 7,25 miljoni eiro. Kooperatīvam ir trīs reģionālie biroji Alsungā, Valmierā un Rēzeknē, kā arī konsultāciju centrs Rīgā.

Komentāri


Jūsu komentārs

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Meža nozares konference šogad 26.novembrī
Meža nozares konference šogad 26.novembrī

Ikvienu, kuram interesē aktuālie jautājumi meža nozarē, aicinām piedalīties...

Meža produkcijas eksports deviņos mēnešos sarucis par 7,3%
Meža produkcijas eksports deviņos mēnešos sarucis par 7,3%

Latvija šogad deviņos mēnešos eksportēja meža produkciju 1,87 miljardu eiro...

LVM līdz gada beigām plāno iestādīt solītos 30 miljonus koku
LVM līdz gada beigām plāno iestādīt solītos 30 miljonus koku

AS "Latvijas valsts meži" (LVM) pirms gada sākuma solītos 30 miljonus koku ...