, .
snow -1.1℃
Vārda dienu svin: Ignats, Virgīnija

Mehāniskā nezāļu ierobežošana – papildinājums labajai augu aizsardzības praksei

Jevgenija ŅEČAJEVA, Viktorija ZAGORSKA , 11-10-2021
Mehāniskā nezāļu ierobežošana – papildinājums labajai augu aizsardzības praksei

Saimnieks LV / 2021.gads (Oktobris.)

Eiropā, kā arī citviet pasaulē arvien biežāk runā par herbicīdu lietošanas ierobežošanu. Izmaiņas parādās atsevišķu valstu likumdošanā un ES kopumā – direktīvu un stratēģijas dokumentu līmenī (piemēram, 2009/128/EK direktīva un dokuments No lauka līdz galdam). Pamatots ir ne tikai uztraukums par herbicīdu ietekmi uz vidi un cilvēka veselību, bet arī tas, ka efektīvu nezāļu ierobežošanu apdraud rezistences veidošanās pret herbicīdiem.

Mehāniskā nezāļu ierobežošana visbiežāk ietver dažādus augsnes apstrādes veidus – aršanu, ecēšanu, kultivēšanu, kaplēšanu, lai gan ir arī metodes, kurās izmanto tvaiku, karstumu vai liesmas. Ecējot nezāles tiek izrautas no augsnes un izkalst, kultivējot tās tiek mehāniski bojātas un apbērtas ar augsni. Tādēļ šo metožu efektivitāte ir atkarīga no nezāļu izmēra un attīstības stadijas – vislabāk tās iedarbojas, kad nezāles ir tikko izdīgušas. Ir svarīgas arī augsnes īpašības (granulometriskais sastāvs) un laika apstākļi – apstrāde ir visefektīvākā, ja augsne ir sausa un pēc apstrādes vismaz dienu nav nokrišņu. Ja nezāles izaug tieši kultūrauga sējrindās, ir apgrūtināta to iznīcināšana laikā, kad kultūraugs jau ir sācis augt un mehāniskā ierobežošana ir iespējama vairs tikai rindstarpās. Kopējo nezāļu ierobežošanas efektivitāti sezonas laikā nosaka arī apstrādes biežums un izmantotie parametri – ir iespējas atkarībā no agregāta tipa mainīt apstrādes agresivitāti, pielāgojot braukšanas ātrumu un apstrādes dziļumu. Svarīgs ierobežojošais faktors ir kultūrauga attīstības stadija, jo mehāniskai apstrādei var būt negatīva ietekme uz kultūraugu noteiktās tā attīstības stadijās. Tiek bojātas saknes un lapu virsma, kas noved pie ražas zudumiem. Dažādās valstīs veikto pētījumu rezultātā ir izstrādātas vadlīnijas atšķirīgiem kultūraugiem, kuras nosaka, kādos attīstības posmos katra veida apstrāde ir droša un kādos var radīt bojājumus kultūraugam.

2020. un 2021. gadā LLU Augu aizsardzības zinātniskais institūts Agrihorts sadarbībā ar ZS Vilciņi-1 īstenoja projektu Jaunāko tehnoloģiju izmantošana nezāļu ierobežošanai laukaugu sējumos integrētajā audzēšanas...

 

 

Pilnu rakstu lasiet Oktobra SAIMNIEKS LV numurā!

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Ainava – lauku mājas vizītkarte
Ainava – lauku mājas vizītkarte

Nesen pabeigts pētījums par lauku ainavas attīstību simts gadu periodā un a...

Tauriņziežu nozīme un iekļaušana augu maiņā bioloģiskajā lauksaimniecībā
Tauriņziežu nozīme un iekļaušana augu maiņā bioloģiskajā lauksaimniecībā

Tauriņzieži ir augi, kas pieder pie tauriņziežu jeb pupu dzimtas. Tā ir vie...

Piezīmes par gaļas lopu infekcijas un parazitārajām slimībām
Piezīmes par gaļas lopu infekcijas un parazitārajām slimībām

Dr. vet. med. Liesma Vicinska, SIA Anitas veterinārais serviss veterinārārs...

Slaukšanas mašīnas mazam ganāmpulkam – vēsture un šodiena
Slaukšanas mašīnas mazam ganāmpulkam – vēsture un šodiena

Labvēlīgi dabas klimatiskie apstākli ļauj Latvijā pastāvīgi nodarboties ar ...