, .
cloudy 17.2℃
Vārda dienu svin: Jānis

Maiznieku biedrība saliedēti noslēdz gadu

Gunta Duka , 13-02-2023
Maiznieku biedrība saliedēti noslēdz gadu

Saimnieks LV / 2023.gads (Janvāris.)

Klāt jauna gada sākums un atkal esam jaunā ceļa posmā uz laimi, zvaigznēm, uz labākiem laikiem un mūsu sapņu piepildījumu. Pirms tas kļuvis par realitāti, atskatīsimies, kā Latvijas Maiznieku biedrībā aizvadīta gada nogale.

Lai turpinātu popularizēt maiznieka profesiju, veicinātu audzēkņu iemaņas un radošo domāšanu inovāciju virzienā, 1. decembrī Rīgas Tūrisma un radošās industrijas tehnikumā (RTRIT) notika profesionālās meistarības konkurss Jaunais Maiznieks 2022, ko organizēja Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācija un Latvijas Maiznieku biedrība (LMB) sadarbībā ar RTRIT, līdzfinansēja Eiropas Reģionālās attīstības fonds un Eiropas Savienība.

Šogad konkursā piedalījās 11 jaunieši no RTRIT Rīgas un Preiļu struktūrvienībām, Valmieras, Ogres, Kuldīgas un Ogres tehnikumiem. Viņiem ar moto Mana īpašā Maize bija jāsagatavo prezentācija un jāizcep maize.

Par uzvarētāju kļuva un labākā jaunā maiznieka titulu ieguva Ventspils Tehnikuma audzēknis Ernests Gūtmanis, pasniedzēja Anta Garbare. 2. vietu izcīnīja Kuldīgas Tehnoloģiju un tūrisma tehnikuma audzēkne Elīna Olendere, pasniedzēja – Dace Šēna. Godpilno 3. vietu ieguva RTRIT audzēkne Aleksandra Beļakova, skolotāja Līga Rugāja. Žūrijas simpātiju balvu izpelnījās Ogres tehnikuma audzēkne Marija Titarenko, skolotāja Gita Kalnaģeidāne.

„Šī gada konkursu vienā vārdā varētu raksturot – gandarījums! Sen nebijām redzējuši tik saliedētus, ar pozitīvām emocijām un darba sparu apveltītus audzēkņus. Pārdomātās prezentācijas bija lielisks skolotāja un audzēkņa sadarbības apliecinājums. Mūs – organizatorus tas motivē arī nākotnē veidot šādus konkursus, lai saglabātu un arī nākamajām paaudzēm nodotu maiznieka amatu un turētu godā mūsu tautas maizes tradīcijas un vēsturi,” bija vienisprātis žūrijas locekļi un organizatori.

Pēc 2.5 gadu pārtraukuma 9. decembrī Latvijas Universitātes Akadēmiskajā centrā, Dabas mājā LMB klātienē pulcēja maizniekus un viņu sadarbības partnerus Maiznieku seminārā, lai atskatītos uz biedrības paveikto pēdējos trīs gados.

Zemkopības ministrijas valsts sekretārs Raivis Kronbergs, uzrunājot kopsapulces dalībniekus, uzsvēra maiznieka darba nozīmīgumu un salīdzināja maizes radīšanu ar rituālu, kas pastāvīgi jāuzrauga un jākopj. Viņš uzsvēra, ka, pateicoties maiznieku darbam, Latvija var lepoties ar lielu izcilas kvalitātes maizes produktu daudzveidību tirgū. R. Kronbergs akcentēja arī sadarbību ar vietējās izejvielas piegādātājiem, sadarbību ar zinātniekiem, tā veicinot jaunu, inovatīvu, augstas pievienotās vērtības produktu radīšanu, kā arī atzīmēja LMB un LU parakstīto sadarbības līgumu kopīgu aktivitāšu īstenošanai, lai stiprinātu maizes ražošanas nozari Latvijā.

Ernests Gūtmanis un Normunds Skauģis.

Kopumā situācija maizes nozarē nebūt nav viegla. Lai gan 2020. gads uzņēmumiem vēl bija ar pozitīvu bilanci, jau nākamais – 2021. gads atnesa resursu cenu kāpumu, septembrī pieauga elektrības izmaksas, graudu cenas, bet pēc pusgada sākās karš Ukrainā, tā rezultātā tirgus būtiski mainījās. 2022. gadā gan kāda daļa no lielās krīzes atbalsta tika iedalīta arī pārtikas ražošanai – ne tikai pabalstu veidā, bet arī mēģinot kompensēt ražošanas izmaksu sadārdzinājumu. Tiesa, pareizāk būtu stimulēt ražošanu, nevis izsniegt pabalstus. Gada nogalē top jaunā valdība. Labi jau skan, ka ministram jābūt cilvēkam, par kuru nobalsojusi tauta. LMB valdes priekšsēdētājs K. Zemešs ir pārliecināts, ka ministram jābūt nozares ekspertam, kurš labi pārzina ekonomiskos procesus valstī un nozarē, iestājas par iedzīvotājiem un pārliecinoši pārstāvētu Latviju Briselē, t.i., ir jābūt kārtīgam saimniekam.

Astropsiholoģes Līgas Šīronas Maiznieku pilnsapulcē paustās prognozes ir cerīgas. Astroloģiskā skatījumā 2023. gadā runas vīrs Merkurs vairāk nekā pusgadu pavadīs zemes zīmēs. Nāksies runāt praktiski, konstruktīvi, veiksies darbi, kas saistīti ar zemes klātbūtni, tajā skaitā lauksaimniecību – graudu audzēšanu un maizes ražošana. LMB dibināšanas karte vēstī, ka jāturpina dalīties zināšanās, nodot tās jaunajiem un meklēt jaunas sadarbības iespējas starptautiskā līmenī. Latviju arvien vairāk iepazīst pasaulē, līdz ar to unikālajai, ar īpašu garšu un gatavošanas procesu apveltītajai maizei jākļūst par zīmolu, un mums savas maizes stāsts un piedzīvojums jānes aiz mūsu valsts robežām.

Nobeigumā K. Zemeša sacītais: „Visi esam piedzīvojuši sarežģītu, dažbrīd neparedzamu laiku, taču rūpes par saviem patērētājiem un īpaši saviem darbiniekiem, ražojot maizi, neesam nolikuši malā ne mirkli. Ne Covid-19, ne karš Ukrainā nav izdzēsis mūsu maiznieku radošo garu, darba sparu un virsību uz inovācijām. Maizes nozarē viss notiek, un ļoti ceram, ka LMB, par spīti izicinājumiem, ar savu darbību, biedru atbalstu un iesaisti ieies trešajā gadu desmitā."

Konkursa Jaunais Maiznieks 2022 dalībnieki, skolotāji un žūrija.

 

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Govju virusālā diareja – pasaules mēroga izaicinājums piena lopkopībā
Govju virusālā diareja – pasaules mēroga izaicinājums piena lopkopībā

Govju virusālā diareja (Bovine viral diarrhoea, BVD) ir liellopu infekcijas...

Tukuma piens attīstības stāsts
Tukuma piens attīstības stāsts

Tukuma piens ir viens no lielākajiem piena pārstrādes uzņēmumiem Latvijā. S...

SIA "Naukšēni" – inovatīvi un droši sava ceļa meklējumos
SIA "Naukšēni" – inovatīvi un droši sava ceļa meklējumos

SIA Naukšēni Valmieras novadā izveidojusies no savulaik spēcīgās kopsaimnie...

Fendt 700 Vario Gen7 – jauns etalons savā jaudas klasē
Fendt 700 Vario Gen7 – jauns etalons savā jaudas klasē

Par Fendt 700 Vario septīto paaudzi jeb Gen7 būs dzirdējis ikviens, kas kau...