, .
Vārda dienu svin: Konrāds, Sebastians

LVM: Īstenojot atbildīgu mežsaimniecību, iespējams savākt divreiz vairāk oglekli nekā dabiski augošos mežos

LETA - 2020-11-06 11:27:51
LVM: Īstenojot atbildīgu mežsaimniecību, iespējams savākt divreiz vairāk oglekli nekā dabiski augošos mežos

Īstenojot atbildīgu mežsaimniecību, ir iespējams savākt divas reizes vairāk oglekli nekā dabiski augošos mežos, pauda AS "Latvijas valsts meži" (LVM) padomes priekšsēdētājs Jurģis Jansons, runājot par Eiropas Zaļo kursu.

"Zaļais kurss ir laba ideja, taču jautājums, cik šī ideja tiek labi ieviesta un, vai ieviešanas procesā tā netiek sakropļota līdz nepazīšanai. Līdzīgi, kā ar mazo ērgļu aizsardzību: vai ērgļi tiek sargāti un cilvēki motivēti ar tiem sadzīvot un pat priecāties par tiem, vai cilvēkiem tiek uzlikts brutāls aizliegums veikt saimniecisko darbību savā īpašumā piecu un vairāk hektāru platībā. Tas cilvēkus sanikno, un viņi ir gatavi tiesāties par šo jautājumu. Šajā gadījumā vaina jau nav ērgļos, bet gan izpildījumā," sacīja Jansons.

Viņš atzīmēja, Zaļais kurss ir arī klimata pārmaiņu mazināšana, tostarp galvenokārt CO2 emisiju samazināšana, ko var panākt divos veidos - viens veids ir apstādināt valstī jau tā diezgan vārgo ražošanu, bet otrs veids - savākt izmešus atpakaļ mežā ar fotosintēzes palīdzību. 

"Uz to mērķtiecīgi ir vērsta LVM darbība, palielinot mežu ražību jeb koksnes ražotspēju. Valsts tiek lūgta atbalstīt meža nozares iniciatīvas, lai šī situācija mainītos arī privātajos mežos, lai cilvēki būtu ieinteresēti stādīt un kopt mežus, audzēt vērtīgākas un ražīgākas kokaudzes, lai tās augšanas procesā šo oglekli piesaista. Protams, mēs Latvijā nesavāksim visus Eiropas izmešus. Taču kādēļ mēs gribam sevi nostādīt sliktākā pozīcijā, piemēram, kā Vācija? Viņiem rūpnīcas ir uzbūvētas, ir arī infrastruktūra, dzelzceļš. Mums tas arī ir, bet tikai daļēji, es teiktu - nepietiekami," pauda Jansons.

Tāpat viņš norādīja, ka dažreiz parādās diskusijas par to, kāpēc ir jācērt meži, kāpēc nevar ļaut tiem augt, dzīvot un tādējādi piesaistīt oglekli. "Meži noveco, vecos mežos koki aug arvien mazāk, atmirst, sākas pūšanas process. Latvijas mežzinātnieki ir izrēķinājuši, ka cilvēku neskarts egļu mežs 140 gados ir piesaistījis tikpat oglekli, cik cilvēka stādīta egļu audze 70 gados. Īstenojot atbildīgu mežsaimniecību, varam savākt divas reizes vairāk oglekli nekā tā saucamajos dabiskajos mežos," sacīja Jansons.

Eiropas zaļais kurss ir pasākumu kopums, kura mērķis ir līdz 2050.gadam padarīt Eiropu par pirmo klimatneitrālo kontinentu pasaulē. Tas nozīmē, ka radīto siltumnīcefekta izmešu apmērs nepārsniegtu absorbēto emisiju daudzumu.

 

 

Komentāri


Skolnieciņš no Pokaiņu meža

Nemanot ir atnākusi Lāčplēša diena. Šodien godināsim mūsu tautas varoņa Lāčplēša varoņdarbus, kā Lāčplēsis drosmīgi cīnījās ar krustnešiem un kristīgajiem misionāriem. Lāčplēsis ir īstens Latvju Dievu dēls. Lāčplēsis ir visas latvju tautas brīvības aizstāvis. Iedegsim trīs svecītes valsts karoga krāsās par godu latvju tautas varonim – Lāčplēsim. Divas asins sarkanas un vienu baltu. Būsim lepni, ka mēs dzīvojam Latvijā! Godāsim savu senču viedumu. Turēsim cieņā senlatvju spēka zīmes. Dzīvosim saticīgi un draudzīgi. Aizlūgsim Latvju Dievus par savu tautu un valsti. Lai slavēti Latvju Dievi mūžīgi mūžos! Ar Dabas Mātes viedumu, Skolnieciņš no Pokaiņu meža [Latvju Dievu dēls] ©Skolnieciņš 1999-bezgalība ;-) #Lāčplēsis #LāčplēšaDiena #latviskums #brīvība #Latvija #LatvjuDievi #Pērkons #Laima #Māra #DabasMāte #VeļuMāte #MežaMāte


Jūsu komentārs

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Meža nozares konference šogad 26.novembrī
Meža nozares konference šogad 26.novembrī

Ikvienu, kuram interesē aktuālie jautājumi meža nozarē, aicinām piedalīties...

Meža produkcijas eksports deviņos mēnešos sarucis par 7,3%
Meža produkcijas eksports deviņos mēnešos sarucis par 7,3%

Latvija šogad deviņos mēnešos eksportēja meža produkciju 1,87 miljardu eiro...

LVM līdz gada beigām plāno iestādīt solītos 30 miljonus koku
LVM līdz gada beigām plāno iestādīt solītos 30 miljonus koku

AS "Latvijas valsts meži" (LVM) pirms gada sākuma solītos 30 miljonus koku ...