, .
partlycloudy_night -2.9℃
Vārda dienu svin: Dagmāra, Marga, Margita

Lietuvas ražas prognoze 2020

Dace Līce , 17-08-2020
Lietuvas ražas prognoze 2020

Pēc pirmajām provizoriskajām Lietuvas Agrāro un mežu zinātņu centra zinātnieku prognozēm, vidējais ziemas kviešu ražīgums Lietuvā varētu būt 4 t/ha, Lietuvas vidienē – 4.4 t/ha, Lietuvas austrumdaļā, kur nabadzīgākas augsnes, – 2.5 t/ha. Šogad Lietuvā deklarēti nepilni 25 tūkst. ha ziemas kviešu sējumu – par 2.7 tūkst. ha vairāk nekā bija deklarēts 2019. gadā.

Ziema un pavasaris augkopībai Lietuvā bija labvēlīgs, bet vasara daudziem lauksaimniekiem pakoriģēja cerības uz lielu graudu birumu. Daudzus Lietuvas reģionus skāra stipras lietavas un visai nežēlīgi vēji, daudzviet labība sagūlusi veldrē. Zemnieki lēš, ka no cietušajiem laukiem raža būšot par trešdaļu mazāka, kā bija cerēts. Šaķu rajona zemnieka Rolanda Baltrušaiča vieni lauki esot cietuši vairāk, citi – mazāk. Zaudējumu apjoms būšot skaidrs pēc ražas novākšanas. Prognozēt esot nepateicīgs darbs. Tīrumi esot apdrošināti, tāpēc kādu daļu no zaudējumiem segs apdrošinātājs. R. Baltrušaitis atzīst, ka pēc lauku apdrošināšanas varot gulēt mierīgāk.

Lietuvā šogad no dabas stihijas postījumiem apdrošināti 320 tūkst. ha sējumu. Sanāk, ka apdrošināta piektā daļa hektāru. Apdrošinātāji jau saņēmuši aptuveni 700 zemnieku un lauksaimniecības biedrību prasību par zaudējumu atlīdzināšanu veldrē sakritušajiem labības sējumiem.

Lietuvas Agrārās ekonomikas institūts šā gada jūnija beigās 2020. gada graudaugu ražu prognozēja 6.619 milj. t apjomā. Lietaina vasaras izskaņa varētu gan šo skaitli mainīt.

Lietuvas Graudu asociācijas prezidents Aušris Macijausks saka: ,,Šī gada graudaugu kultūru potenciāls ir visai ievērojams. Lielā mērā to ietekmēs laika apstākļi jūlija beigās un augusta sākumā, kad sāksies masveida ražas novākšana. Ka būs zaudējumi, jau ir skaidrs, bet, cik lieli, noskaidrosies vēlāk. Ja ražas novākšanas laikā būs labvēlīgi laika apstākļi, ļoti lielu zaudējumu nebūs. Lietuvas mērogā atsevišķiem zaudējumiem nevajadzētu ievērojami ietekmēt kopražu.”

Komentāri


Jūsu komentārs

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Zs Radziņi būs robota govis
Zs Radziņi būs robota govis

Zemnieku saimniecība Radziņi atrodas vienā no Dobeles novada nomaļākajām vi...

Mazliet elegances ekskluzīvie saldumi
Mazliet elegances ekskluzīvie saldumi

Aizputē ar labiem panākumiem darbojas ģimenes uzņēmums Mazliet elegances, k...

ZS Bāči vadības grožus pārņem jaunā paaudze
ZS Bāči vadības grožus pārņem jaunā paaudze

Šoreiz devāmies uz Kuldīgas novadu, kur aktīvs jaunais lauksaimnieks Tomass...

Laiks atjaunot meža inventarizāciju!
Laiks atjaunot meža inventarizāciju!

Droši vien daudzi lasītāji ir saņēmuši Valsts meža dienesta (VMD) mežziņa a...