, .
cloudy 10.2℃
Vārda dienu svin: Armands, Armanda

Lauku nākotne jauniešu rokās

Rita Kadiķe , 22-01-2021
Lauku nākotne jauniešu rokās

Ar SIA Agro-Kaķenieki vairs nav jāiepazīstina, jo viens no valdes priekšsēdētāja Vasīlija Pravdiveca un viņa dēla, augkopības struktūrvienības vadītāja Ērika Pravdiveca mērķiem savulaik − izveidot Latvijā atpazīstamu un spēcīgu saimniecību − ir piepildījies. No 90. gadu sākumā panīkušām govju fermām viņi kopā ar zinošiem un darbīgiem speciālistiem attīstījuši SIA Agro-Kaķenieki par piena ražošanas nozarē vērā ņemamu saimniecību.

Tolaik ne viens vien pasmaidījis par Vasīlija Pravdiveca naivo apņēmību Kaķeniekos attīstīt pasaules līmeņa piena lopkopību. Vajadzēja tikt skaidrībā, kā maksimāli paaugstināt ražību un uzlabot piena kvalitāti. Lai to izdarītu, V. Pravdivecs aizgūtnēm vācis informāciju, ceļojis un pētījis gan Rietumeiropas valstu − Dānijas, Vācijas, Zviedrijas, gan Amerikas Savienoto Valstu lauksaimnieku pieredzi šajā jomā.

Tagad panīkušas fermas vietā izveidots plašs komplekss ar sakārtotu, sakoptu apkārtni un govju novietni, ko var izstaigāt pat augstpapēžu zābaciņos. SIA Agro-Kaķenieki valdes priekšsēdētājs Vasīlijs Pravdivecs pamatoti var būt lepns par jauno speciālistu komandu, jo ir pārliecināts, ka jaunieši un viņu plašās zināšanas ir visstingrākais pamats attīstībai un nākotnei.

− Kas no visa pirms gadiem iecerētā izdevies, kādi plāni šodien tiek kaldināti? Un kā noieto ceļu vērtē saimnieki?
Vasīlijs Pravdivecs: − Ir izdevies palielināt ganāmpulku – saimniecībā pašlaik ir apmēram 1600 liellopu, to skaitā 900 slaucamas govis. Esam iekārtojuši atsevišķu novietni slimajām govīm – profilaktoriju. Ir izdevies palielināt gan izslaukumu, gan dienā nodotā piena daudzumu. Pašlaik izslaukums no govs ir 33−34 l dienā. Katru dienu nododam 24−26 t piena. 2020. gadā somatisko šūnu skaits bija 110−150 tūkst./1ml, tauki vidēji 4.1 % un olbaltumvielas 3.5 %. No vienas govs gadā slaucam 1 1100 l.

Uzskatām, ka šo gadu laikā ir izdevies sasniegt pat vairāk nekā bija plānots. Viens no lielākajiem sasniegumiem ir arī jaunā kalte, ko nodevām ekspluatācijā 2018. gadā. Tās vērtība ir 1.3 milj. EUR. Kaltes būvniecībai tika piesaistīts līdzfinansējums no Eiropas Savienības fondiem. Ar šo fondu atbalstu esam veikuši arī meliorācijas sistēmu pārbūvi. Kalti izmantojam gan savām vajadzībām, gan pamazām arī ārpakalpojumiem. Saimniecībai ir piešķirts līdzfinansējums skābbarības tranšeju un pakaišu kūtsmēslu krātuves būvniecībai. Būvniecību plānots uzsākt 2021. gadā. Projekta realizācijas rezultātā saimniecība varēs ievērot labas lauksaimniecības prakses nosacījumus, spēs modernizēt un pilnveidot ražošanas tehnoloģiskos procesus piena lopkopības kompleksā, tādējādi mazināt dabas resursu izmantošanu un apkārtējās vides piesārņojumu no lauksaimnieciskās darbības.

– Kā vērtējat piensaimniecības attīstību Latvijā, kādus plusus, mīnusus redzat?
V: − Piensaimniecība Latvijā ir ļoti stipra un perspektīva nozare, stabils naudas ieguves avots, vienīgais mīnuss, ka nav savas piena pārstrādes, kas ļautu prognozēt cenu stabilitāti un attīstību.

 

 

 

Pilnu interviju ar SIA Agro-Kaķeniekiem lasiet janvāra SAIMNIEKS LV numurā!

 

 

 

Komentāri


Jūsu komentārs

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Konvencionālo slaukšanas iekārtu starpdezinfekcijas sistēmas
Konvencionālo slaukšanas iekārtu starpdezinfekcijas sistēmas

Pierasts, ka visas automātiskās slaukšanas iekārtas ir aprīkotas ar automāt...

Izaicinājumi slaukšanas zālē: pupu mazgāšanas un tesmeņa atrietināšanas sistēmu izmantošana
Izaicinājumi slaukšanas zālē: pupu mazgāšanas un tesmeņa atrietināšanas sistēmu izmantošana

Šajā rakstā gribu pastāstīt par izaicinājumiem, ar kādiem sastopas piena ra...

100 kilogrami eksotikas
100 kilogrami eksotikas

Strausu fermā Mazzariņi, kas atrodas Glūdas pagastā starp Jelgavu un Dobeli...

Mūsu pēdu veselība
Mūsu pēdu veselība

Ziema un tumšais laiks ir atkāpies. Fiziskās aktivitātes un slodzes pieaug....