, .
partlycloudy_night -2.5℃
Vārda dienu svin: Dagmāra, Marga, Margita

Labas teļu audzēšanas prakses piemēri lielajās fermās

Aiga Kļava-Avotiņa , 22-01-2021
Labas teļu audzēšanas prakses piemēri lielajās fermās

Runājot par jaundzimušo teļu aprūpi, kā svarīgāko darbu visbiežāk uzsver savlaicīgu augstas kvalitātes pirmpiena izēdināšanu. Nenoliedzami, tas ir pamats teļa turpmākajai dzīvei, taču lielās saimniecībās tikpat būtiski ir paredzēt ērtus darba apstākļus un pārdomātu teļu audzēšanas stratēģiju. Ja vienlaicīgi slimo pārāk daudz teļu, teļkopējas nespēj kvalitatīvi aprūpēt visus. Rakstā minēti trīs piemēri no prakses, kas veicina teļu veselību un augšanu.

Ieskats teļu virtuvē
Piens satur lieliskas barības vielas ne tikai teļam, bet arī baktērijām. Kārtīgi neizmazgāti piena trauki var būt baktēriju vairošanās avots. Netīri pupi (ja tos lietojis inficēts teļš), var nodot vīrusa infekciju nākošajam teļam. Ja cīņa ar infekcijas slimībām ir fermas ikdiena, noteikti jāpārskata teļu barošanas higiēna. Vai teļkopējai ir ērti strādāt? Vai piena trauku tīrības uzturēšana ir vienkārša un efektīva? Fermās bieži redzamas mazas virtuvītes ar siltā un aukstā ūdens krānu un nelielu vannu spaiņu un pudeļu mazgāšanai. Tas ir risinājums, ja teļu skaits ir neliels (līdz 20 teļiem), bet pie lielāka teļu skaita šāda darba ikdiena kļūst apgrūtinoša. Pārdomātas un iekārtotas teļu virtuves ļauj efektīvi izmantot darbinieku laiku un spēku, līdz ar to iespējams vairāk uzmanības veltīt slimo teļu aprūpei. Fermās, kurās pudeļu un spaiņu mazgāšana ir daļēji vai pilnīgi automatizēta, ievērojami uzlabojas teļu veselība. Mazgāšanas iekārtas ne vienmēr ir ražotas specifiski fermām, taču arī citu industriju (piemēram, bāru un restorānu) iekārtas arīdzan var labi kalpot. Arī piena sildīšana un izēdināšana jāplāno tā, lai būtu ērta un efektīva. Piena mobīļi ir labs risinājums, ja fermā ir tiem piemērotas grīdas un attālumi starp sprostiem.

Infekcijas slimību ierobežošana
Galvenais apsvērums, kādēļ veterinārārsti iesaka turēt jaundzimušos teļus individuālos sprostos, ir to vājā imunitāte...

 

 

 

Pilnu rakstu lasiet decembra SAIMNIEKS LV numurā!

 

 

 

Komentāri


Jūsu komentārs

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Zs Radziņi būs robota govis
Zs Radziņi būs robota govis

Zemnieku saimniecība Radziņi atrodas vienā no Dobeles novada nomaļākajām vi...

Mazliet elegances ekskluzīvie saldumi
Mazliet elegances ekskluzīvie saldumi

Aizputē ar labiem panākumiem darbojas ģimenes uzņēmums Mazliet elegances, k...

ZS Bāči vadības grožus pārņem jaunā paaudze
ZS Bāči vadības grožus pārņem jaunā paaudze

Šoreiz devāmies uz Kuldīgas novadu, kur aktīvs jaunais lauksaimnieks Tomass...

Laiks atjaunot meža inventarizāciju!
Laiks atjaunot meža inventarizāciju!

Droši vien daudzi lasītāji ir saņēmuši Valsts meža dienesta (VMD) mežziņa a...