, .
clearsky_day 23.4℃
Vārda dienu svin: Emīls, Egita, Monvīds

Kurzemē un Zemgalē sākti kultūraugu sēšanas darbi

LETA , 15-04-2024
Kurzemē un Zemgalē sākti kultūraugu sēšanas darbi

Kurzemē un Zemgalē jau sākti kultūraugu sēšanas darbi, pauda biedrības "Latvijas dārznieks" valdes priekšsēdētājs Jānis Bērziņš.

Viņš norādīja, ka kultūraugu sēšanas darbi notiek vietām arī Vidzemē, piebilstot, ka pēdējais siltuma periods laukus ir nožāvējis, un tāpēc bija iespēja sākt darbus.

Tāpat Bērziņš atzīmēja, ka Latvija ir maza, tomēr laikapstākļi visā Latvijā atšķiras. Vidzemes ziemeļos un Latgalē sējas darbu sākšanu traucē zemās temperatūras, kā arī vietās, kur ziemas periodā daudz sniga, joprojām ir pārāk mitrs. Bērziņš vērsa uzmanību, ka Zemgalē ir jāstrādā ļoti operatīvi, jo šajā reģionā pamatā ir māla augsne, kuras virskārta ilgstošā siltuma periodā ātri sakalst un kļūst neapstrādājama.

Biedrības priekšsēdētājs norādīja, ka aukstumizturīgie sīpoli un burkāni lielākoties jau ir iesēti. Viņš skaidro, ka sīpoli tiek sēti ar sēklām, bet, lai sēkla dīgtu, ir vajadzīgs mitrums, piebilstot, ka visi sīpoli tiek sēti vienlaicīgi, lai jūlija otrajā pusē vai augustā tos jau varētu vākt.

Kā sacīja Bērziņš, piemēram, burkāni, redīsi un dilles tiek sētas atkārtoti attiecībā no kultūrauga pieprasījuma, tāpēc saimniecībās, galvenokārt Kurzemē un Latgalē, kur laikapstākļi un temperatūra atļauj, šie augi jau ir iesēti. Bet siltumu mīlošās kultūras, piemēram, gurķi un tomāti, reti tiek audzētas atklātā laukā, pamatā to dara plēves siltumnīcā, kuras ir aprīkotas ar avārijas apkuri, lai nodrošinātu augu izdzīvošanu, skaidroja Bērziņš.

Tāpēc siltumnīcās, kuras ir aprīkotas ar avārijas apkuri, jau ir iestādīti gan tomāti, gan gurķi, bet mazākās audzētavās un privātās siltumnīcās, kur apkures nav, ātrāk par maija sākumu šos kultūraugus nestāda, teica Bērziņš, piebilstot, ka, stādot tomātus, jau jābūt iesētiem stādiem, bet gurķus var sēt arī bez iepriekš izaudzētiem stādiem, tomēr tas nozīmē, ka raža būs vēlāk.

Savukārt, lai stādītu kabačus, patisonus un citus ķirbjveidīgos, jāaudzē stādi, lai maija vidū tos varētu izstādīt. Tāpat Bērziņš norādīja, ka arī kāpostu stādīšanai ir vajadzīga iepriekšēja stādu audzēšana un to izstādīšanu var veikt maija vidū.

"Latvijas dārznieka" valdes priekšsēdētājs atzīmēja, ka, stādot kultūraugus, ir jārēķinās ar to, kādas šķirnes tiek sētas un kāds ir to veģetācijas periods.

Biedrība "Latvijas dārznieks" ir Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padomes (LOSP) dalīborganizācija.

 

 

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Pieejams atbalsts ieguldījumiem pārstrādē
Pieejams atbalsts ieguldījumiem pārstrādē

No 22. jūlija līdz 22. augustam LAD aicina interesentus iesniegt projektus,...

Jauna kārtība dzīvnieku un to izcelsmes produktu veterināro (veselības) sertifikātu izsniegšanai
Jauna kārtība dzīvnieku un to izcelsmes produktu veterināro (veselības) sertifikātu izsniegšanai

Valdība, 11. jūnijā, akceptējusi Zemkopības ministrijas (ZM) sagatavoto kār...

Pļaušanas serviss 2024
Pļaušanas serviss 2024

Informācija uz 28.05.2024....

Pieejams atbalsts akvakultūrā
Pieejams atbalsts akvakultūrā

No 2024. gada 25. jūnija līdz 24. jūlijam norisināsies otrās kārtas projekt...