, .
fair_day 14.1℃
Vārda dienu svin: Biruta, Mairita, Bernedīne

Kopējās lauksaimniecības politikas stratēģiskais plāns ir vislabākais kompromiss

LETA , 19-01-2022
Kopējās lauksaimniecības politikas stratēģiskais plāns ir vislabākais kompromiss

Latvijas Kopējās lauksaimniecības politikas (KLP) stratēģiskais plāns 2023.-2027.gadam ir vislabākais kompromiss, kas tapis sadarbībā ar lauksaimniecības un mežsaimniecības nozaru pārstāvjiem, otrdien valdības sēdes preses konferencē sacīja zemkopības ministrs Kaspars Gerhards (NA).

Viņš skaidroja, ka Zemkopības ministrija (ZM) veikusi apjomīgu darbu stratēģiskā plāna izstrādē, tostarp sadarbojoties gan ar ministrijas partneriem, gan esošajiem un potenciālajiem lauksaimniekiem un atsevišķām nozarēm. "Protams, katrai šo lauksaimnieku organizācijai ir savs uzstādījums un savs viedoklis, un viņi to ir arī pauduši," komentēja ministrs, piebilstot, ka pieņemtais KLP stratēģiskais plāns ir vislabākais kompromiss.

Vaicāts par to, vai, neskatoties uz kopējo KLP stratēģiskā plāna finansējuma pieaugumu, kādai no lauksaimniecības nozarēm atbalsts tiks samazināts, Gerhards sacīja, ka darīts tā, lai tiešie maksājumi būtu pēc iespējas mērķtiecīgāki un taisnīgāki, un dotu lielāku atbalstu, piemēram, mazajiem lauksaimniekiem.

"Tajā pašā laikā, lai arī nebūtu tā, ka kādam kaut kas tiek atņemts," piebilda Gerhards.

Zemkopības ministrs preses konferencē atkārtoti uzsvēra, ka kopējais tiešo maksājumu apmērs no 2021.gada līdz 2027.gadam KLP Latvijai palielinās par 44% jeb vairāk nekā 700 miljoniem eiro, salīdzinot ar plānošanas periodu iepriekš.

"Un ir vesela virkne iespēju saņemt papildus lielāku summu, gan atrodoties nelabvēlīgākos novados, gan veicot virkni klimata prasību īstenošanu, kā arī bioloģisko prasību īstenošanu," atzīmēja Gerhards.

Viņš sacīja, ka indikatīvi tiešie maksājumi plānošanas periodā palielināsies no pašreizējiem 179 eiro par hektāru līdz 215 eiro par hektāru 2025.gadā. "Protams, situācija var būt dažāda," iestarpināja ministrs un lauksaimniekus aicināja izmantot ZM rīcībā esošo kalkulatoru, lai noskaidrotu potenciālo atbalsta palielinājumu vai samazinājumu nākotnē.

Jau ziņots, ka kopējais ES piešķirtais finansējums KLP Latvijai ir 3,324 miljardi eiro, kas ir par 637 miljoniem jeb 24% vairāk nekā 2014.-2020.gada plānošanas periodā, paredz otrdien valdībā zināšanai pieņemtais ZM informatīvais ziņojums par Latvijas KLP stratēģisko plānu 2023.-2027.gadam

Latvijai pieejamais tiešo maksājumu finansējums laikposmam no 2021.gada 1.janvāra līdz 2027.gada 31.decembrim ir 2,475 miljardi eiro faktiskajās cenās, tas ir, par 758 miljoniem eiro jeb 44% vairāk nekā 2014.-2020. periodā. Tā kā 2021. un 2022.gads ir noteikti par pārejas periodu, 2021. un 2022.gadā tiešajiem maksājumiem pieejamais finansējums ir 683,2 miljoni eiro, bet 2023.-2027.gadā - 1,791 miljards eiro.

Tāpat ziņots, ka pērn sākās jauns ES septiņu gadu plānošanas periods, kurā ES lauksaimniecības politikā no 2023.gada būs paredzēti izmainīti nosacījumi.

KLP Stratēģiskā plāna sabiedriskā apspriešana notika pērn novembrī.

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Aicina pietikties lauku pārvaldības sistēmas “Mans lauks” atklāšanas semināram
Aicina pietikties lauku pārvaldības sistēmas “Mans lauks” atklāšanas semināram

Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs (LLKC) izstrādājis ērtu un...

Cūkgaļas cena Latvijā martā bija vidēji par 39,1% augstāka nekā pirms gada
Cūkgaļas cena Latvijā martā bija vidēji par 39,1% augstāka nekā pirms gada

Latvijā cūkgaļas cena šogad martā bijusi vidēji par 39,1% augstāka nekā 202...