, .
clearsky_day 9.9℃
Vārda dienu svin: Gundega, Terēze

Kodnes kā labas agronomiskās prakses slimību ierobežošanā sastāvdaļa

Uģis OZOLIŅŠ , 07-07-2023
Kodnes kā labas agronomiskās prakses slimību ierobežošanā sastāvdaļa

Saimnieks LV / 2023.gads (Februāris)

Augstvērtīgas ražas pirmais nosacījums ir kvalitatīvs sēklas materiāls, savukārt sēklu sadīgšana, asnu un sakņu sistēmas attīstība, kā arī sējuma fitosanitārais stāvoklis atkarīgs no piemērotas kodnes izvēles un kodināšanas kvalitātes.

Sēklu kodināšana ir vienīgais veids, kā ierobežot sēklu un dīgstu slimības, kas būtiski ietekmē sēklu sadīgšanu un auga attīstību tā agrīnās stadijās. Nekādā gadījumā nevajadzētu taupīt uz kodņu rēķina – tā ir investīcija graudaugu aizsardzībā, kas atmaksājas.

Galvenās slimības, kuras ierobežojam ar sēklu kodināšanu, ir melnplaukas, sakņu un dīgstu puves, kā arī sniega pelējums. No lauksaimniekiem pēdējos gados maz ir nācies dzirdēt par melnplauku infekciju sējumos, jo, lietojot spēcīgas kodnes, šī slimība tiek efektīvi kontrolēta. Pēdējos gados vairāk dzirdam par sniega pelējuma radītiem bojājumiem ziemājos, īpaši, ja rudenī jau ir izveidojies biezs zelmenis. Protams, būtiska loma ir izmantotajai kodnei. Ir vairāki faktori, kas ietekmē slimību izplatību. Viens no tiem noteikti ir augu maiņa. Ja sējumā ilgstoši atkārtojas, piemēram, kvieši, tad savairojas arī šim kultūraugam raksturīgie slimību patogēni. Tāpat ir būtisks izmantotais sēklas materiāls.

Kā izvēlēties piemērotāko kodni
Svarīgi zināt, kas lācītim vēderā. – Vai kodne satur vienu vai vairākas darbīgās vielas, cik tās efektīvas slimību ierobežošanai? Kodnes ar vairākām darbīgajām vielām piemērotas plašākam ierobežojamo slimību spektram, līdz ar to lauksaimnieks var justies drošāks par saviem sējumiem.

Izmēģinājums vasaras kviešos: Kinto®Plus lauka labajā zonā, pa kreisi ­cita kodne.

BASF Agro tirgū piedāvā kodni Kinto® Plus. Tai ir gan sistēmiska, gan kontaktiedarbība, un tā ir paredzēta ziemas un vasaras kviešu, ziemas un vasaras tritikāles, ziemas un vasaras miežu, rudzu un auzu sēklu kodināšanai. Kinto® Plus sastāv no trim darbīgajām vielām: tritikonazols un fluksapiroksāds ir sistēmiskas iedarbības, bet kontaktiedarbība piemīt fludioksonilam. Tās lieliski aizsargā sēklas pret lielāko daļu graudaugu slimību ierosinātāju, kas atrodas sēklās un augsnē. Kodinot ziemāju graudaugu sēklas, šī kodne labi aizsargā pret cieto, putošo un stiebru melnplauku, sakņu un dīgstu puvi, sniega pelējumu un rizoktoniozi. Kinto® Plus veicina arī auga fizioloģiskos procesus – sakņu sistēmas attīstību, augu dzīvotspēju un stresa noturību. Kinto® Plus izceļas arī ar ļoti labu sēklu pārklājumu kodināšanas procesa laikā. Tas ir labi pamanāms sēklu izteiktās krāsainības dēļ (spilgti sarkana krāsa). Pēc kodināšanas redzams, ka ikviens grauds ir vienmērīgi pārklāts, kas ir ļoti būtiski veiksmīgam kodināšanas procesam.

Noteikti jāpiemin ir arī Systiva® – fungicīds sēklu kodināšanai, lietojams kopā ar kodni. Systiva® ir reģistrēta ziemas un vasaras kviešu, ziemas un vasaras miežu un rudzu sēklu apstrādei, bet tieši vasaras mieži ir kultūraugs, kurā mēs redzam vislielāko efektu. Ar Systiva® apstrādāti vasaras mieži ir aizsargāti arī no lapu slimībām, un efekts saglabājas pat divus mēnešus. Pērnajā sezonā lauksaimnieki Latvijā savos laukos pamēģināja Systiva® un bija sajūsmā par redzēto. Lielākie ieguvumi ir pret lapu slimībām: aizsargāts augs no sējas brīža, iespēja miežos nelietot pirmo fungicīdu un elastīgāka darbu plānošana. Systiva® ir unikāls produkts.

Kodnes izmēģinājumi
Kā vienu no izmēģinājumu rezultātiem varam pieminēt LBTU MPS Pēterlauki veiktu divu gadu izmēģinājumu ar Kinto® Plus vasaras miežos. Šajā izmēģinājumā lietojot Kinto® Plus, vidējais ražas pieaugums ir gandrīz 700 kg/ha; tas ir būtisks ražas pieaugums un, manuprāt, pierāda, cik efektīva kodne ir Kinto® Plus. Vizuāli efektu esam novērojuši arī lauksaimnieku laukos. Attēlā labajā pusē ir sēti vasaras kvieši ar Kinto® Plus un kreisajā pusē ar citu kodni. Starpība ir acīmredzama – ar Kinto® Plus apstrādātie kvieši ir ātrāk sadīguši, vienmērīgāki un spēcīgāki.

Kodnes efektivitāte
Kodnes efektivitāti nosaka, kādas darbīgās vielas un cik daudz ir tajā. Būtiski, vai ir izraudzīta spēcīga kodne svarīgākajām sēklu un dīgstu slimībām un kāda ir pielietotā deva. Samazinot kodnes devu uz tonnu, samazinās arī efektivitāte un aizsardzības ilgums. Ļoti svarīga ir kodināšanas kvalitāte, vai ar to ir vienmērīgi pārklāts viss sēklas grauds.

Pirms uzsākt sēklu kodināšanu, jāpārliecinās, vai kodināšanas iekārta ir iztīrīta, nokalibrēta un gatava darbam. Lietojot kodni, jālieto atbilstošs ūdens daudzumu, lai kodinot tiktu vienmērīgi pārklāta visa sēkla, bet kodināšanas beigās tā nebūtu pārmitra. Pirms kodināt citu kultūraugu, attiecīgi jānokalibrē kodināšanas iekārta, jo atšķiras 1000 sēklu svars, lai varētu ievērot atbilstošo devu.

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Kombinētā piena – gaļas liellopu šķirne Simentāle
Kombinētā piena – gaļas liellopu šķirne Simentāle

Piena lopkopībā diezgan bieži sastopamies ar apzīmējumu kombinētās šķirnes....

Domāt, mainīties un pastāvēt
Domāt, mainīties un pastāvēt

Lauksaimniecības nozaru un zemnieku saimniecību attīstībā bieži varam pārli...

SIA "Griezes Lejnieki" laiku lokos
SIA "Griezes Lejnieki" laiku lokos

Latvijas piensaimniecību pēdējo divdesmit, trīsdesmit gadu laikā skārušas ...

Enerģijas uzglabāšanas sistēmas lauksaimniecībai
Enerģijas uzglabāšanas sistēmas lauksaimniecībai

Ar katru gadu elektroenerģija kļūst aizvien būtiskāks resurss jebkurā saimn...