, .
cloudy -2.5℃
Vārda dienu svin: Dagmāra, Marga, Margita

Kā vislabāk izmantot šī gada skābbarību?

Antra Gražule , 22-01-2021
Kā vislabāk izmantot šī gada skābbarību?

Kā izrādās, govis jau ir pieradušas pie maisītā barības raciona, tā sauktā TMR. Tāpēc bieži vien sapļauto svaigo, smaržīgo zāli, kas uzlikta virsū samaisītajam racionam, tās cītīgi bīda nost, lai tiktu klāt ierastajai barībai. Gadās arī tā, ka saimnieks, veicot uzlabojumus kūtī, izlaiž govis pļavā cerībā, ka tur tās būs paēdušas un laimīgas. Noliek pat ūdens mucu, kur lopiņiem atveldzēties. Taču govis pat neiedomājas, ka zāle būtu jāplūc pašām. Šie novērojumi ļauj izdarīt noteiktus secinājumus un attiecīgi rīkoties.

Iepriekšējos gados sausums piensaimniekiem sagādāja raizes ar rupjās lopbarības sagādi, šajā sezonā zāles lopbarības vairumā saimniecību ir vairāk nekā pietiekami. Taču ir citi izaicinājumi.

Zems proteīna līmenis zāles skābbarībā
Šogad zāles skābbarībā ir ļoti maz proteīna, tāpēc jāpaaugstina proteīna barības līdzekļu devas, bet tām ir ievērojami cēlušās cenas. Risinājumi ir vairāki.

Viens no risinājumiem ir izmantot jau zināmo proteīnu – rapšu raušus. Vienīgi rūpīgi jāsekot līdzi, lai tie būtu pienācīgas kvalitātes. Barības pievedumu vispirms svarīgi vizuāli novērtēt. Izēdinot barību, ne vienmēr vairs ir iespējams ko mainīt, ja atklājas, ka proteīna kvalitāte neatbilst saimniecības vēlmēm. Par proteīna atbilstību liecina izmaiņas piena urīnvielas saturā pēc kārtējās proteīna barības piegādes. Pēc urīnvielas droši var veikt vērtējumu tikai tad, ja diendienā tiešām tiek ēdināta stabila barības deva un nemainīgs daudzums rupjās lopbarības. Ja zāles bedre ir kā daudzslāņaina torte ar mitra āboliņa masu apakšā un sausu stiebrzāļu masu augšā, tad mikserī jāieliek kā viena, tā otra. Citādi, ja vienu dienu patrāpīsies vairāk no „apakšējās kārtas”, bet citu dienu no „augšējās kārtas”, piena analīzes ēdināšanas novērtējumam nevar izmantot...

 

 

Pilnu rakstu lasiet decembra SAIMNIEKS LV numurā!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentāri


Jūsu komentārs

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Zs Radziņi būs robota govis
Zs Radziņi būs robota govis

Zemnieku saimniecība Radziņi atrodas vienā no Dobeles novada nomaļākajām vi...

Mazliet elegances ekskluzīvie saldumi
Mazliet elegances ekskluzīvie saldumi

Aizputē ar labiem panākumiem darbojas ģimenes uzņēmums Mazliet elegances, k...

ZS Bāči vadības grožus pārņem jaunā paaudze
ZS Bāči vadības grožus pārņem jaunā paaudze

Šoreiz devāmies uz Kuldīgas novadu, kur aktīvs jaunais lauksaimnieks Tomass...

Laiks atjaunot meža inventarizāciju!
Laiks atjaunot meža inventarizāciju!

Droši vien daudzi lasītāji ir saņēmuši Valsts meža dienesta (VMD) mežziņa a...