, .
clearsky_night 19.2℃
Vārda dienu svin: Ilvija, Marlēna, Ziedone

Kā pasargāt savu mežu no ugunsnelaimes

Inga KARLINSKA sadarbībā ar "Dižozols" , 15-09-2021
Kā pasargāt savu mežu no ugunsnelaimes

Saimnieks LV / 2021.gads (Septembris.)

Latvijā katru gadu tiek reģistrēts vidēji ap 600 meža ugunsgrēku, kas izposta simtiem un pat tūkstošiem hektāru plašas mūsu valsts zaļās bagātības teritorijas, tādējādi nodarot vērā ņemamus zaudējumus gan mežu īpašniekiem, gan videi. Pēc speciālistu domām, meža ugunsgrēku skaits nākotnē palielināsies, un, ņemot vērā pasaules pieredzi, kur šādas ugunsnelaimes noposta ne tikai koku audzes, bet arī apdzīvotās vietas, ir svarīgi izvērtēt iespējamos riskus un rast risinājumu, kā tos mazināt.

Pēdējo piecu gadu laikā Latvijā reģistrēti vairāk nekā 3100 meža ugunsgrēki, kas izpostījuši aptuveni 4000 ha Latvijas zaļā zelta. Kā skaidro Valsts meža dienesta (VMD) Meža un vides aizsardzības daļas vadītāja vietnieks Zigmunds Jaunķiķis, lieli un postoši ugunsgrēki notiek ar 12–15 gadu intervālu, turklāt speciālistu prognozes liecina, ka globālās sasilšanas procesu rezultātā pagarināsies veģetācijas periods, kas nākotnē var novest pie meža ugunsgrēku skaita palielināšanās.

Latvijā lielākie mežu ugunsgrēki plosījušies 1992. gada jūlijā, kad vienlaikus dega meži Slīteres Nacionālajā parkā un Garkalnē, nopostot vairāk nekā 6300 ha platību. Ļoti straujš meža ugunsgrēku skaita kāpums bija vērojams arī 2018. gadā, bet šogad postošs ugunsgrēks skāra Pemmes purvu Siguldas novadā.

Ugunsgrēki visos gadījumos rada zaudējumus, un degšana mežā nav izņēmums. Liesmas lielākoties sabojā kokus pirmā līdz otrā stāva līmenī, tādējādi būtiski tiek mazināta meža finansiālā vērtība. Tīri matemātiski tas izskatās šādi: baļķu cena šobrīd ir apmēram 150 EUR/m3, bet apdegušu koku tādā veidā realizēt vairs nav iespējams. Atliek to pārdot kā izejmateriālu dzelzceļa sliežu balstu izgatavošanai 70 EUR/m3) vai kā malku (atkarībā no koka veida un diametra apmēram 35 EUR/m3). Pieņemot, ka vidēji no viena hektāra meža var iegūt aptuveni 400 m3 koksnes, it viegli sarēķināt – meža ugunsgrēka radītie zaudējumi lēšami tūkstošos eiro, savukārt visā Latvijā kopā meža ugunsnelaimju ikgadējie zaudējumi pamazām tuvojas miljonam eiro. Turklāt jāņem vērā, ka ugunsgrēkā tiek bojāta arī meža flora un fauna, kuras...

 

 

Pilnu rakstu lasiet Septembra SAIMNIEKS LV numurā!

 

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Meža ieaudzēšana lauksaimniecībā neizmantotā zemē
Meža ieaudzēšana lauksaimniecībā neizmantotā zemē

Pēc Lauku atbalsta dienesta datiem, desmitā daļa – vairāk nekā 200 000 ha n...

Privātmāju energoefektivitātes uzlabošana
Privātmāju energoefektivitātes uzlabošana

Kā zināms, š.g. 8. martā Ministru kabinetā apstiprināta Ekonomikas ministri...

Mazie palīgi lielajos darbos
Mazie palīgi lielajos darbos

Viens no lielākajiem lauksaimniecības tehnikas tirgotājiem Latvijā – SIA Vo...

Notekūdens – sabiedrības veselības spogulis?
Notekūdens – sabiedrības veselības spogulis?

Izrādās, katru dienu tualetes podā līdz ar atkritumiem noskalojam liela apj...