, .
cloudy 2.3℃
Vārda dienu svin: Lavīze, Luīze, Laila

Jaunais lauksaimnieks ar aizrautību par jauniešiem laukos

Elīna Grase , 14-11-2023
Jaunais lauksaimnieks ar aizrautību par jauniešiem laukos

FOTO: no Edgara Dzelmes personīgā arhīva.

Saimnieks LV / 2023.gads (Novembris)

Paaudžu maiņa un jauno lauksaimnieku trūkums ir daudzkārt apspriesta un aizvien ļoti aktuāla tēma. Lielākoties runājam par jauniem cilvēkiem, kuri nāk no laukiem un kuru bērnības atmiņas saistās ar vecāku saimniecībām vai vismaz pie vecvecākiem pavadītām vasaras brīvdienām, kurās iepazīti dažādi lauku darbi. Taču ir izņēmumi. To pierāda izbijis dobelnieks, tagad jaunais lauksaimnieks, LLKC Bauskas biroja augkopības konsultants Edgars Dzelme. Viņš ir arī lauku attīstības konsultants Bauskas novada pašvaldībā un darbojas Eiropas lauksaimniecības un lauku konsultantu asociācijā. Šajā intervijā viņš atklāj, kāpēc kļuvis lauksaimnieks un kādas, viņaprāt, jauniešiem ir iespējas uzsākt saimniekot laukos.

Kā nonāci līdz darbam lauksaimniecībā un savai saimniecībai?
– Esmu no Dobeles, un tas, ka esmu lauksaimniecības nozarē, ir diezgan liela veiksme un apstākļu sakritības rezultāts. Bērnībā nedomāju, ka kļūšu par agronomu, kur nu vēl, ka pašam būs sava saimniecība. Padsmitnieka vecumā, kā daudzi nezināju, ko darīt pēc skolas absolvēšanas. Bija iespēja studēt IT un ekonomiku, bet šīs jomas mani nesaistīja. Pēc vidusskolas divarpus gadus strādāju uzņēmumā Skotijā un nedaudz Latvijā.

Nospriedu, ka mācīties ir vieglāk nekā strādāt, un iestājos Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātē (LBTU). Apsvēru variantus studēt mežu vai lauksaimniecības nozarē, bet bērnības drauga un tagadējā kolēģa, kuram bija ģimenes saimniecība, rosināts izvēlējos lauksaimniecību.

LBTU universitātē Jelgavā ieguvu bakalaura grādu uzņēmējdarbībā lauksaimniecībā un 2021. gadā lauksaimniecības zinātņu maģistra grādu ar specializāciju dārzkopībā. Vienu...

 

 

 

Pilnu rakstu lasiet novembra SAIMNIEKS LV numurā!

 

 

 

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
IIN nomaksa, pārdodot personīgo mantu
IIN nomaksa, pārdodot personīgo mantu

Jautājums: Vai fiziskai personai ir jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis (...

Kuri ES reģioni ir lielā mērā atkarīgi no lauksaimniecības
Kuri ES reģioni ir lielā mērā atkarīgi no lauksaimniecības

2020. gadā aptuveni 4.5 % no kopējā Eiropas Savienībā nodarbināto skaita, a...

ZS Birzmaļi-2 kopā ar vecākiem saimnieko jaunā paaudze
ZS Birzmaļi-2 kopā ar vecākiem saimnieko jaunā paaudze

Devāmies uz Dienvidkurzemes novada Nīcas pagasta zemnieku saimniecību Birzm...