, .
partlycloudy_night 24.7℃
Vārda dienu svin: Ausma, Inguna, Ingūna, Inguns, Ausmis

Gerhards tiksies ar EK lauksaimniecības komisāru

LETA , 17-01-2022
Gerhards tiksies ar EK lauksaimniecības komisāru

Zemkopības ministrs Kaspars Gerhards (NA) šodien Briselē tiksies ar Eiropas Komisijas (EK) lauksaimniecības komisāru Janušu Vojcehovski, kā arī piedalīsies Eiropas Savienības (ES) Lauksaimniecības un zivsaimniecības ministru padomes sēdē, informēja Zemkopības ministrijas (ZM) Preses un sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Dagnija Muceniece.

Paredzēts, ka tikšanās laikā ar lauksaimniecības komisāru zemkopības ministrs atkārtoti vērsīs uzmanību kritiskajai situācijai Latvijas cūkkopības nozarē un aicinās EK nekavējoties īstenot tirgus atbalsta un finansiālā atbalsta ārkārtas pasākumus.

Kā skaidro ministrijā, cūkgaļas iepirkuma cena šī gada sākumā atkal piedzīvojusi samazinājumu par 8,4%. Turklāt izmaksas cūkgaļas ražotājiem nesamazinās - kopš 2020.gada tās turpina pieaugt saistībā ar lopbarības graudu cenu kāpumu, jo būtisks cenu pieaugums ir novērojams visiem lopbarības graudiem, un tās ir augstākās kopš 2013.gada.

Zemkopības ministrs šodien piedalīsies arī ES Lauksaimniecības un zivsaimniecības ministru padomes sēdē. Padomes laikā Francija, kas ir prezidējošā valsts ES padomē, informēs par savu darba programmu un prezidentūras prioritātēm lauksaimniecības un pārtikas jomās.

Tāpat padomes sēdes laikā EK informēs dalībvalstu ministrus par situāciju pārtikas tirgū un aktualitātēm ārējās tirdzniecības jautājumos.

Kā norādīja Muceniece, padomē Gerhards plānojis uzsvērt kritisko situāciju Latvijas cūkkopības nozarē un nepieciešamību nekavējoties īstenot atbalsta pasākumus.

Kā ziņots, zemkopība ministrs jau iepriekš decembrī ir vērsies pie ES lauksaimniecības komisāra Vojcehovska, prasot EK atbalstu Latvijas cūkkopības nozarei.

Ministrija prasa EK atbalstošus atbalsta soļus cūkkopības nozarei, jo cūkgaļas ražošana ir viena no galvenajām lauksaimniecības nozarēm Latvijā, kas dod darbu lauku apvidos. Latvijas cūkaudzētāju finansiālo grūtību mazināšanai ZM jau kopš Covid-19 pandēmijas sākuma ir radusi iespēju cūkgaļas nozarei piešķirt valsts atbalstu - 2020.gadā tie bija 2,5 miljoni eiro, arī pērn turpinājās atbalsta izmaksa no piešķirtajiem 12,7 miljoniem eiro.

Toreiz ministrijā uzsvēra, ka ar šiem atbalsta pasākumiem nevar risināt ES pārprodukcijas problēmas radītās grūtības.

Tāpat ziņots, ka cūkgaļas iepirkuma cena joprojām ir zem pašizmaksas un cūkkopības nozares ieņēmumi joprojām nesasniedz līmeni, kas uzņēmumam nepieciešams ražošanai, iepriekš atzina Latvijas Cūku audzētāju asociācijas (LCAA) vadītāja Dzintra Lejniece.

"Situācija nozarē ir ļoti saspringta," uzsvēra Lejniece, piebilstot, ka cūkgaļas cenas samazināšanās ir problēma visā ES.

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Mēslošanas līdzekļus turpmāk marķēs ar CE zīmi
Mēslošanas līdzekļus turpmāk marķēs ar CE zīmi

Valdība otrdien apstiprināja Zemkopības ministrijas (ZM) sagatavoto kārtību...

Vebinārs: Grāmatvedības uzskaite un nodokļu piemērošana lauksaimniekiem
Vebinārs: Grāmatvedības uzskaite un nodokļu piemērošana lauksaimniekiem

Žurnāls “iFinanses” 7. jūlijā aicina uz vebināru “Grāmatvedības uzskaite un...

Barības piedevas cūku ēdināšanā
Barības piedevas cūku ēdināšanā

Mūsdienās antibiotiku lietošana Eiropas Savienībā un citās valstīs ir pilnī...

Atbalstu par pārraudzībā esošām vaislas sivēnmātēm šogad piešķirs trīs mēnešus agrāk
Atbalstu par pārraudzībā esošām vaislas sivēnmātēm šogad piešķirs trīs mēnešus agrāk

Lai pārraudzībā esošās cūkkopības saimniecības atbalstu par sivēnmātēm saņe...