, .
cloudy 17.2℃
Vārda dienu svin: Jānis

ES dominē ģimenes saimniecības

Elīna Grase , 02-05-2024
ES dominē ģimenes saimniecības

Saimnieks LV / 2024.gads (Janvāris)

Eiropas Savienībā 2020. gadā bija 9.1 miljons saimniecību, no kurām lielāko daļu (aptuveni 93 %) var klasificēt kā ģimenes saimniecības (t.i., ģimenes pārvaldītas saimniecības, kurās 50 % vai vairāk no lauksaimniecībā nodarbinātā darbaspēka nodrošina ģimenes locekļi). Ģimenes saimniecības dominē ES lauksaimniecības struktūrā pēc saimniecību skaita, to ieguldījuma nodarbinātībā lauksaimniecībā un – mazākā mērā – pēc apsaimniekotās lauksaimniecības zemes platības un saražotās produkcijas vērtības.

Gandrīz sešās no katrām desmit saimniecībām (aptuveni 57 %) darbus paveica tikai saimnieks un viņa ģimenes locekļi. Vēl 36 % saimniecību ģimenes darbaspēks veidoja vismaz 50 % no kopējā darbaspēka.

2020. gadā ģimenes saimniecības apsaimniekoja lielāko daļu lauksaimniecībā izmantotās platības (aptuveni 61 % no 157.4 milj. ha), tajās bija lielākā daļa no kopējā lauksaimniecībā nodarbinātā darbaspēka (gandrīz 78 %), gandrīz 55 % ganāmpulka un aptuveni 56 % standarta izlaides*.

Lai gan 2020. gadā ne ģimenes saimniecības veidoja tikai aptuveni 7 % no visām saimniecībām ES, uz tām proporcionāli attiecās daudz lielāka lauksaimnieciskajā ražošanā izmantotās zemes platības daļa (aptuveni 39 %), kopējā darbaspēka daļa (aptuveni 22 %), ganāmpulka vienību daļa (aptuveni 45 %) un standarta produkcijas daļa (aptuveni 44 %).

Visās ES valstīs, izņemot Igauniju (65 %) un Franciju (58 %), ģimenes saimniecības veidoja vismaz 80 % no visām saimniecībām. ES valstis ar vislielāko ģimenes saimniecību īpatsvaru bija Grieķija, Rumānija un Polija (ģimenes saimniecības bija aptuveni 99 % no visām saimniecībām)...

 

 

Pilnu rakstu lasiet janvāra SAIMNIEKS LV numurā!

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Govju virusālā diareja – pasaules mēroga izaicinājums piena lopkopībā
Govju virusālā diareja – pasaules mēroga izaicinājums piena lopkopībā

Govju virusālā diareja (Bovine viral diarrhoea, BVD) ir liellopu infekcijas...

Tukuma piens attīstības stāsts
Tukuma piens attīstības stāsts

Tukuma piens ir viens no lielākajiem piena pārstrādes uzņēmumiem Latvijā. S...

SIA "Naukšēni" – inovatīvi un droši sava ceļa meklējumos
SIA "Naukšēni" – inovatīvi un droši sava ceļa meklējumos

SIA Naukšēni Valmieras novadā izveidojusies no savulaik spēcīgās kopsaimnie...

Fendt 700 Vario Gen7 – jauns etalons savā jaudas klasē
Fendt 700 Vario Gen7 – jauns etalons savā jaudas klasē

Par Fendt 700 Vario septīto paaudzi jeb Gen7 būs dzirdējis ikviens, kas kau...