, .
cloudy 17.2℃
Vārda dienu svin: Jānis

Dižkoka aizsardzība ir zemes īpašnieka pienākums un atbildība

LLKC , 09-05-2024
Dižkoka aizsardzība ir zemes īpašnieka pienākums un atbildība

Ikvienam zemes īpašniekam būtu jāzina, ka viņš ir atbildīgs par dabas vērtībām savā īpašumā, tostarp dižkokiem. Turklāt nav nozīmes tam, vai koki ir reģistrēti dižkoka statusā. Galvenais kritērijs – vai tie ir sasnieguši noteiktu apkārtmēru vai augstumu. Par to plašāk informē lvportals.lv žurnālisti.

Kriminālsods ar sabiedrisko darbu uz 100 stundām un valsts labā piedzīta kaitējuma kompensācija 23 650 eiro – tāds ir notiesājošais tiesas spriedums par nelikumīgu dižkoka nozāģēšanu kādā no gadījumiem. Sods par pretlikumīgu dižkoka nozāģēšanu vai bojāšanu ir bargs, tāpēc jāiepazīstas ar likumdošanā noteikto.

Dabas piemineklis

Dižkoks kā dabas piemineklis ir viena no īpaši aizsargājamo dabas teritoriju kategorijām – to nosaka likums “Par īpaši aizsargājamām dabas teritorijām”. Likuma 6. panta pirmajā daļā teikts, ka dabas pieminekļi ir atsevišķi, savrupi dabas veidojumi: aizsargājamie koki, dendroloģiskie stādījumi, alejas, ģeoloģiskie un ģeomorfoloģiskie dabas pieminekļi un citi dabas retumi, kam ir zinātniska, kultūrvēsturiska, estētiska vai ekoloģiska vērtība.

Dižkokiem Latvijā ir arī liela ainaviska vērtība, turklāt tajos bieži mīt retas un aizsargājamas putnu, kukaiņu, piepju, ķērpju un sūnu sugas. Līdz ar to dižkoku apzināšana var palīdzēt šo sugu izpētē un aizsardzībā, skaidro Dabas aizsardzības pārvaldes Komunikācijas un dabas izglītības nodaļas vecākā komunikācijas speciāliste Ilze Reinika.

Neatkarīgi no tā, vai kokam ir piešķirts dižkoka statuss, ja tas ir sasniedzis dižkoka izmēru/augstumu, uz to attiecas visas dižkokam noteiktās aizsardzības prasības. Proti, ja dižkoks tiktu nozāģēts, piemēram, nezināšanas dēļ, tad īpašniekam par to tāpat būtu jāuzņemas atbildība.

Divi raksturlielumi – apkārtmērs un augstums

Dižkoka statusu nosaka divi raksturlielumi – apkārtmērs un augstums. Visvienkāršāk ir izmērīt koka apkārtmēru. Precīzus datus iegūst, mērot 1,3 metru augstumā no koka stumbra sākuma jeb aptuveni pieauguša cilvēka krūšu augstumā. Pamācība, kā mērīt dižkoku, ir pieejama DAP izveidotajā “Dižkoka uzmērīšanas pamācībā”.

 

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Sāksies stirnu āžu medību sezona
Sāksies stirnu āžu medību sezona

Šā gada 1. jūnijā sāksies stirnu āžu medību sezona. Savukārt stirnu kazu un...

Uzdod savu jautājumu mežsaimniecības konsultantam
Uzdod savu jautājumu mežsaimniecības konsultantam

Uzdod savu jautājumu par kādu ar mežsaimniecību saistītu tēmu - MKPC konsul...

PVD veic meža dzīvnieku vakcināciju pret trakumsērgu
PVD veic meža dzīvnieku vakcināciju pret trakumsērgu

Šonedēļ Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) uzsācis meža dzīvnieku vakc...

Bērzu un egļu konteinerstādu audzēšana
Bērzu un egļu konteinerstādu audzēšana

“Ja nebūtu mācību un konkursa “Laukiem būt!”, tad mana ideja droši vien jop...