, .
cloudy 17.2℃
Vārda dienu svin: Jānis

Dārza lietu maiņas punkti: tiem, kam patīk rosīties dārzā

Zero Waste Latvija , 13-03-2024
Dārza lietu maiņas punkti: tiem, kam patīk rosīties dārzā

Iedvesmojoties no daudziem labiem piemēriem, biedrība “Zero Waste Latvija” aicina tos, kam patīk rosīties dārzā, doties uz dārza lietu maiņas punktiem. Maiņas punkti nu ērti atrodami vienuviet – kartē lietovelreiz.lv un plānots, ka nākamajās nedēļās pievienosies vēl citi. “Zero Waste Latvija” cer, ka, apvienojot visas maiņas vietas kartē, dārza lietu maiņa gūs vēl lielāku vērienu.

Sēklas, stādi, gumi, sīpoli, telpaugi, augsne, komposts, puķupodi un dažādi dārza piederumi ir lietas, ar kurām iedzīvotāji mainās un dalās. Dārza lietu maiņas punkti izveidojušies bibliotēkās, tirdziņos un citās apmeklētās vietās, un jau darbojas tādās pilsētās kā Līvānos, Kolkā, Alūksnē, Valmierā un citur. Maiņas punkti ērti atrodami vienuviet – lietovelreiz.lv kartē un plānots, ka nākamajās nedēļās pievienosies vēl citi.

“Ceram, ka iesāksim tradīciju ik pavasari pārskatīt savā saimniecībā esošās dārza lietas, sēklas un citus dārgumus, un piedāvāt uz apmaiņu vai atdot to, kas ir par daudz vai lieks, un pašam iegūt kaut ko jaunu. Tā ir lieliska iespēja arī iedzīvināt apkaimi un veicināt sadarbību apkārtējo starpā,” saka Evija Ozola Ozoliņa, projekta Lietovelreiz.lv vadītāja.

Sēklu maiņas tradīciju Latvijā rosinājusi Latvijas Permakultūras biedrība, bet šobrīd ar dažādiem augiem un dārza aksesuāriem cilvēki mainās arī dažādās grupās sociālajos medijos. Biedrība “Zero Waste Latvija” cer, ka, ar iniciatīvu apvienot visas vietas kartē un aicināt veidot arī jaunas, dārza lietu maiņa gūs vēl lielāku vērienu. 

Iedzīvotājiem tā būs vienlaikus iespēja iegūt dārzam kaut ko jaunu un bez maksas, gan arī satikties, apmainīties ar pieredzi.

Visi interesenti tiek aicināti uzzināt par sev tuvāko sēklu maiņas punktu digitālajā kartē lietovelreiz.lv. Tāpat ikviens dārza entuziasts aicināts ziņot par punktiem, kuri kartē vēl nav, vai arī kļūt par punkta izveidotāju savā apkaimē.

Mantu maiņa pēdējo gados kļuvusi arvien populārāka. Mantu maiņa ir pasākums, kura laikā dažādas noderīgas lietas iespējams atdot un paņemt, vai savstarpēji apmainīt bez maksas pret citām, tā veicinot mūsdienu aprites ekonomiku un aicinot nepirkt jaunu, bet kāroto iegūt maiņas ceļā.

Mantu maiņas pasākumu var organizēt ikviens, kas vēlas, savā apkaimē, pilsētā vai ciematā veicinot lietu apriti, iedzīvotāju labklājību un atkritumu mazināšanos.

Lietovelreiz.lv platformas ieviešana saskan ar plašākām ilgtspējas iniciatīvām un Latvijas apņemšanos sasniegt ES mērķus atkritumu samazināšanas jomā. Paredzams, ka, veicinot dažādas iniciatīvas, atvieglojot piekļuvi apritīgiem pakalpojumiem un sniedzot informāciju par videi draudzīgām alternatīvām, platforma sniegs ieguldījumu valsts centienos samazināt atkritumus.

Lai karti varētu papildināt, Lietovelreiz.lv projekta īstenotāji aicina ieteikt remonta meistarus, darbnīcas, nomas un apmaiņas punktus. To var izdarīt, rakstot uz e-pasta adresi lietovelreiz@zerowastelatvija.lv

Aizkraukle.

Kolka.

Kuldīga.

Liepāja.

Līvani.

Rīga.

Talsi.

Valmiera.

https://wastetoresources.varam.gov.lv/

LIFE integrētais projekts “Atkritumi kā resursi Latvijā – Reģionālās ilgtspējas un aprites veicināšana, ieviešot atkritumu kā resursu izmantošanas koncepciju” (LIFE Waste To Resources IP, LIFE20 IPE/LV/000014) tiek īstenots ar Eiropas Savienības LIFE programmas un Valsts reģionālās attīstības aģentūras finansiālu atbalstu. 

Informācija atspoguļo tikai autoru nostāju un viedokli, un tā ne vienmēr atspoguļo Eiropas Savienības vai Eiropas Klimata, infrastruktūras un vides izpildaģentūras (CINEA) nostāju un viedokli. Ne Eiropas Savienība, ne finansējuma piešķīrējs nav atbildīgi par pausto saturu.

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Konkurss – #TasteTheOceanContest
Konkurss – #TasteTheOceanContest

#TasteTheOcean (tulkojumā no angļu valodas – “Izbaudi okeānu”) ir Eiropas S...

Balsojums par Eiropas Gada koku
Balsojums par Eiropas Gada koku

Aicinām piedalīties un atbalstīt Eiropas Gada koka balsojumu, Kaņepju ozolu...

AS Dimedium Latvija pārņem Kurzemes ģenētikas biznesu
AS Dimedium Latvija pārņem Kurzemes ģenētikas biznesu

Uzņēmums AS Dimedium Latvija kopš 2024. gada 1. janvāra ir pārņēmis AS Kurz...

Scandagra Latvia aicina bērnus un jauniešus piedalīties zīmējumu konkursā
Scandagra Latvia aicina bērnus un jauniešus piedalīties zīmējumu konkursā

Gaidot Scandagra Latvia 15 gadu jubileju, ikviens bērns un jaunietis vecumā...