Saimnieks LV / 2023.gads (Novembris)
Tīrumus vasarā ieskāva lauka ziedi – dzīvotne kukaiņu sugām, kurām liela nozīme ekosistēmas uzturēšanā. Ekojoslu ieviešana nav vienīgais jaunums Latvijas lauksaimniecībā. Pēc vasarāju nokulšanas daudzi zemnieki laukus apsēja ar zaļmēslojuma augiem, tā nodrošinot augsnei organiskās vielas. Ekojoslu un starpkultūru audzēšana saistīta ar ilgtspējīgu, videi draudzīgu saimniekošanu, bioloģisko daudzveidību, taču nepieciešami dažādu kultūraugu sēklu resursi. Atkāpes no bioloģiskā augu reproduktīvā materiāla un bioloģiski audzētu dzīvnieku izmantošanas, kas paredzētas Regulas (ES) 2018/848 II pielikuma I daļas 1.8.5. punktā, beidzas 2036. gada 31. decembrī.
Agroklimatiskie apstākļi reģionos ir atšķirīgi, tāpēc svarīgi izveidot katram reģionam piemērotākās šķirnes. Par to, kā izdodas selekcionēt jaunās šķirnes un saglabāt esošās, uzlabojot to īpašības, aicinājām paust viedokli Agroresursu un ekonomikas institūta (AREI) vadošajai pētniecei Ilzei Skrabulei. Zinātniecei lūdzām sniegt nelielu ieskatu par LIVESEED projektu, kā arī iepazīstināt ar heterogēnā sēklas materiāla priekšrocībām.
– Ilze, lūdzu pastāstiet par LIVESEED projektu.
Ilze Skrabule: – Eiropas Savienības Apvāršņa programmas projekts LIVESEED noritēja no 2017. līdz 2021. gadam. Tā galvenais uzdevums bija pilnveidot bioloģiskās lauksaimniecības nozari, veicinot bioloģisko sēklaudzēšanu un šķirņu veidošanu. Projekta ietvaros tika izvērtēts bioloģiski ražotas sēklas nodrošinājums un pielietojums Eiropas valstīs, izstrādāti ieteikumi, kā uzlabot bioloģiski ražotās sēklas izmantošanu un...
Pilnu rakstu lasiet novembra SAIMNIEKS LV numurā!
ARCUSIN ir Spānijas uzņēmums, kas ir pazīstams kā līderis inovatīvu ķīpu ap...
Volkswagen Amarok ir kļuvis par leģendāru automobili pikapu pasaulē, lai ga...
Lai mūsdienās strādātu gan ekonomiski, gan agronomiski efektīvi, ir nepieci...
Lauksaimniecības nozare nemitīgi attīstās, un arvien vairāk saimniecību mek...