, .
heavyrainshowers_day 21.7℃
Vārda dienu svin: Valters, Renārs, Regnārs

Būtiskākie tomātu kaitēkļi siltumnīcās

Ineta Salmane, Dr.biol., Dr.biol., LU Bioloģijas institūts, vadošā pētniece, Edīte Juceviča, M.Sc., pētniece , 21-07-2021
Būtiskākie tomātu kaitēkļi siltumnīcās

Tomāti mūsdienās ir vispopulārākais un biežāk audzētais siltumnīcu kultūraugs. Ir izveidotas daudzas tomātu šķirnes, kas atšķiras pēc augu un augļu izmēra, formas un krāsas, izvietojuma ķekarā, augļu garšas un uzglabāšanas īpašībām. Tomēr, neskatoties uz šķirņu daudzveidību, tomātiem ir dažas kopīgas iezīmes, un viena no būtiskākajām ir šiem kultūraugiem raksturīgie kaitēkļi.

Siltumnīcu baltblusiņas (Trialeurodes vaporariorum) un tabakas baltblusiņas (Bemisia tabacci) ir ļoti līdzīgas, ap 1–1.5 mm garas. Mātītes uz lapu apakšpuses dēj 100–200 olas. Attīstība atkarībā no vides temperatūras vidēji aizņem 30 dienas. Gadā var būt vairākas paaudzes. Optimālā temperatūra to attīstībai ir +21–23 °C. Ziemo siltumnīcās uz nezālēm, palīgtelpās uz telpaugiem, siltajās ziemās arī laukā. Augiem kaitīgas visas attīstības stadijas. Baltblusiņas sūc augu sulu. Invāzijai turpinoties, lapas nodzeltē un sažūst. Parasti baltblusiņas uzturas lapas apakšpusē. Baltblusiņas izdala saldus ekskrementus, kas pārklāj augu lapas kā balta sarma un kavē fotosintēzi. Ražas zudumi novērojami, ja kaitēkļu blīvums ir 2 gab./cm2 lapas.

Baltblusiņas varētu nosaukt par negantākajiem ne tikai tomātu, bet arī daudzu citu augu kaitēkļiem. Kādēļ? Tās ir salīdzinoši grūti ierobežojamas, strauji var savairoties lielā skaitā un ievērojami kaitēt saimniekaugiem.

 

 

 

 

Pilnu rakstu lasiet jūlija SAIMNIEKS LV numurā!

 

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Aitu labsajūta − veiksmes atslēga
Aitu labsajūta − veiksmes atslēga

Aitas ir tie dzīvnieki, ar kuriem uzsākt darbību, lai saprastu, vai lopkopī...

Dzīves pamatam laukos – senču gēns
Dzīves pamatam laukos – senču gēns

Daudzu zemnieku saimniecību starts Latvijā notika aptuveni vienā laikā, 90....

Zemnieku saimniecība "Celmi" ražo sieru ar tradīcijām
Zemnieku saimniecība "Celmi" ražo sieru ar tradīcijām

Bauskas novada Codes pagasta zemnieku saimniecībā Celmi viesojos 17. februā...

Kāds ir šodienas mežs?
Kāds ir šodienas mežs?

Janvāra beigās divu dienu garumā norisinājās mežu nozares zinātniskā konfer...