, .
cloudy 10.8℃
Vārda dienu svin: Gunta, Ginta, Gunda

Burvju nūjiņa vai racionāls pamats?

Dace Lesiņa , 18-03-2021
Burvju nūjiņa vai racionāls pamats?

Saimnieks LV / 2021.gads (Marts.)

Jūras aļģes ir vienkārši, grūti izprotami organismi. Tie nav gluži augi un noteikti nav dzīvnieki! Vēl grūtāk izprast ir to bioķīmisko bāzi, aļģu labvēlīgo ietekmju dažādību, ar ko izceļas jūras aļģes augkopībā.

Lielākā daļa cilvēku mūsdienās piekrīt, ka, lietojot kultūraugiem līdzekļus, kas satur jūras aļģes, galvenais ieguvums, ir augšanu regulējošā un stimulējošā tiešā un/vai netiešā ietekme uz kultūraugu. Tad seko loģisks jautājums, vai visi jūraszāļu komerciālie līdzekļi šajā ziņā ir vienādi. Atbilde ir NĒ! Atšķirības atkarīgas no tā, kādas jūraszāļu sugas izmantotas, kā tās apstrādātas, kādas piedevas ir vai nav pievienotas. No tā atkarīgs arī konkrētajam kultūraugam gūtais efekts un piemērotākais lietojuma laiks.

Šoreiz tuvāk iepazīsim vienu no brūnaļģu sugas aļģēm Ecklonia maxima un tās ietekmi uz kultūraugiem. Ecklonia maxima ir jūraszāles, kas aug tikai noteiktos apstākļos, un tādi ir Dienvidāfrikas rietumu krasta ūdeņos. Šīs milzu brūnaļģes jeb jūras bambusi, kuru augšanai nepieciešams barības vielām bagātais, tīrais un plūdmaiņām raksturīgais vēsais Atlantijas okeāna ūdens, īsā laikā veido 8 m garus dzinumus, saaudzējot pamatīgus brūnaļģu zemūdens mežus. Milzu brūnaļģes noenkurojas, piestiprinoties pie akmeņiem vai balstam izmantojot citu brūnaļģi. No šīs sakņveidīgās struktūras uz virszemes ūdeņiem paceļas viens garš dzinums, kur liels pneimatocists notur aļģu lapu jucekli pie virsmas, lai veicinātu fotosintēzi. Šai aļģu sugai ir būtiska ekonomiska nozīme lauksaimniecībā un pārtikas ražošanā. Aļģu raža jāvāc ļoti rūpīgi, lai saglabātu tās jutīgo ekoloģiju. Alģu augšanas specifisko apstākļu dēļ ražas novākšana ir arī ļoti bīstams darbs. Ūdenslīdēji brūnaļģu mežos ražu vāc ar rokām, lietojot slokšņu rotācijas programmu, lai nodrošinātu vienotu ražošanas procesā izmantoto izejvielu vecumu un lielumu. Tā rezultātā gala produktā ir konsekventi aktivitātes līmeņi un ieguvumi. Tālāk jau novāktās brūnaļģes tiek nekavējoties pārvietotas uz ražotni, lai nodrošinātu svaigu izejvielu pārstrādi.

Lai saglabātu aļģu unikālās sastāvdaļas to dabīgajā veidā, Ecklonia maxima brūnaļģes nekavējoties ekstrahē tajā pašā vākšanas dienā, izmantojot patentētu šūnu saspiešanas tehnoloģiju. 600 bāru augsta spiediena rezultātā tiek pārplēsti jūraszāļu šūnapvalki, atbrīvojot tajos esošās sastāvdaļas. Pateicoties tam, ka aļģes netiek ne karsētas, ne saldētas, ne arī ķīmiski apstrādātas, iegūtais aļģu šūnu šķīdums paliek dabiskā, aktīvā formā. Komerciāli šāds Ecklonia maxima brūnaļgu šķīdums ir nosaukts par Kelpak, kas nozīmē brūnaļģes.

Aļģu iegūšanas process.

Kelpak ir klasificēts kā augu augšanas biostimulants izmantošanai lauksaimniecībā. Tā pielietošana augu agrīnajās augšanas stadijās stimulē augu fizioloģiskos procesus. Bez makro un mikroelementiem, aminoskābēm un vitamīniem Kelpak satur arī divus īpašus augšanas fitohormonus – auksīnus un citokinīnus attiecībā 360:1. To specifiskā attiecība un abu šo sastāvdaļu mijiedarbība tad arī ir šī iegūtā šķīduma efektivitātes pamatā. Auksīni rūpējas par šūnu dalīšanos un elastību augu veģetatīvajās daļās un no auga dzinumiem uz saknēm raida augšanu veicinošu stimulus. Savukārt citoksīni palielina auga sakņu šūnu dalīšanos un augšanu, būtiski palielinot sakņu sistēmu, spurgaliņu daudzumu, garumu. Kelpak sastāvā auksīnu saturs būtiski pārsniedz citoksīnu saturu, tāpēc tiek nodrošināta ļoti vienmērīga auga attīstība. Pateicoties apstrādēm ar šo Ecklonia maxima šķīdumu, augi ir spēcīgāki, mazāk slimo un vieglāk panes nelabvēlīgus laika apstākļus. Kelpak unikālās īpašības izmanto vairāk nekā 60 pasaules valstīs, tas ir atzīts un novērtēts. Šobrīd Kelpak plaši lieto visu veidu audzēšanas tehnoloģijās – graudaugos, rapsī, kukurūzā, lucernā, zālājos, tauriņziešu kultūrās, kartupeļos un visa veida dārzeņos, augļaugos, tajā skaitā bioloģiskajās saimniecībās. Lai gan Kelpak ir jau ieņēmis būtisku vietu audzēšanas tehnoloģijās, joprojām tiek veikti neskaitāmi pētījumi, lai atrastu racionāli pamatotākās devas konkrētiem kultūraugiem, atbilstošas to audzēšanas apstākļiem un vēlamajam rezultātam, kā arī optimālus lietošanas laikus.

Lauka izmēģinājumi Polijā, Austrālijā, Apvienotajā Karalistē un Dienvidāfrikā parādīja galvenos Kelpaka izmantošanas ieguvumus dažādos graudaugos:
• palielināta sakņu masa un intensīvāka dzinumu augšana;
• labāka barības vielu uzņemšana;
• resnāki stiebri, lielāka veldres noturība;
• palielināta izturība pret sausuma radīto stresu;
• paaugstināta graudu kvalitāte un kopražas pieaugums.

Ietekme uz hilorofila saturu lapās
Izmēģinājumos uz ziemas rapšiem Polijā (2009. gads), lietojot Kalpak 2 l/ha (AS 28–30), hlorofila saturs lapās bija 598, savukārt kontroles variantā tikai 525 SPAD vienības. Par 14 % lielāks hlorofila saturs būtiski palielina fotosintēzes intensitāti, kas pozitīvi ietekmē ražas apjomu un kvalitāti.

Ietekme uz sakņu masu
Ar Kalpak apstrādātiem augiem sakņu masa pieaug par 20–50 %. Spēcīga sakņu sistēma ļauj augiem pilnīgāk izmantot augsnē pieejamās barības rezerves un uzlabo mitruma nodrošinājumu. Sakņu masas pieaugums vērojams visu dzimtu kultūraugiem.

Kelpak ietekme uz miežu sakņu attīstību.

Ietekme uz ražu
Izmēģinājumos uz vasaras rapšiem MPS Pēterlauki (2013. gads) 2 l/ha Kalpak agrīnajās rapšu attīstības stadijās (AS 13-15) dod būtisku ražas pieaugumu apstākļos, kad ražas līmenis paredzams zems. Tā notika pētījuma gadā, kad kontroles variantā raža bija tikai 1.38 t/ha, Kalpak variantā 1.59 t/ha. Tā kā kopējais ražas līmenis bija zems, tad viena apstrāde ar Kalpak ļāva iegūt par 15 % lielāku ražu.

Ietekme uz ražu un 1000 sēklu masu
Kalpak apstrāde kviešu agrīnajās attīstības stadijās dod spēcīgākus, bagātāk cerojošus, zaļākus sējumus un labības stiebra diametra pieaugumu līdz divām reizēm. Augstāku ražu iegūst, apstrādājot sējumus ar Kalpak 2 l/ha. Lielāks ražas pieaugums vērojams vasarājiem 11–13 %, bet ziemājiem 5–6 %.

Katrs no minētajiem piemēriem ir ļāvis vairāk izprast augu stimulēšanas iespējas, izmatojot brūnaļģes Ecklonia maxima lauksaimniecisko produktu ražošanā.

Vairāki mēslojumu ražotāji savus starta mēslojumus ir papildinājuši ar šo bioloģiski spēcīgo augu augšanas stimulatoru Kelpak. Viens tāds piemērs ir ārpus sakņu mēslojums Omex Bio 20, kam bez NPK 20-20-20, Mg, Fe, Zn, Cu, Mn, B, Co, Mo pievienots 28 % Kelpak, tādējādi apvienojot minerālvielu uzturu ar pārbaudītajām jūras aļģu augšanu veicinošajām īpašībām. Šāda formulācija nodrošina stimulu veselīgai un aktīvai augšanai. Augu reakcija uz to ir radīt lielāku sakņu masu un veidot plašāku fotosintezējošo virsmu ar paaugstinātu izturību pret abiotiskiem vides stresa ap stākļiem. Pat lietojot nelielās devās 2–3 l/ha vienu vai divas reizes, atjaunojoties veģetācijai, augi iegūst impulsu atsākt intensīvu augšanu un veidot plašu sakņu sistēmu, kas būs pamats efektīvai barības elementu un mitruma uzņemšanai.

 

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Kombinētā piena – gaļas liellopu šķirne Simentāle
Kombinētā piena – gaļas liellopu šķirne Simentāle

Piena lopkopībā diezgan bieži sastopamies ar apzīmējumu kombinētās šķirnes....

Domāt, mainīties un pastāvēt
Domāt, mainīties un pastāvēt

Lauksaimniecības nozaru un zemnieku saimniecību attīstībā bieži varam pārli...

SIA "Griezes Lejnieki" laiku lokos
SIA "Griezes Lejnieki" laiku lokos

Latvijas piensaimniecību pēdējo divdesmit, trīsdesmit gadu laikā skārušas ...

Enerģijas uzglabāšanas sistēmas lauksaimniecībai
Enerģijas uzglabāšanas sistēmas lauksaimniecībai

Ar katru gadu elektroenerģija kļūst aizvien būtiskāks resurss jebkurā saimn...