, .
rain 6.3℃
Vārda dienu svin: Visvaldis, Nameda, Ritvaldis

Biostimulatori un mikroorganismi – novatoriski risinājumi augstākām ražām

Elīna Grase , 11-07-2023
Biostimulatori un mikroorganismi – novatoriski risinājumi augstākām ražām

Saimnieks LV / 2023.gads (Marts)

Augkopībā ir notikušas būtiskas pārmaiņas, ieviešot novatoriskas metodes ar mērķi palielināt kultūraugu ražu un uzlabot augsnes veselību. Pateicoties efektivitātei augu augšanas, ražības un kvalitātes uzlabošanā, starp šīm popularitāti ieguvušajām metodēm ir arī mikroorganismi un biostimulanti. Šajā intervijā Linas Agro Mikroelementu produktu grupu vadītājs Artis Vilbrants stāsta par mikroelementu un biostimulantu priekšrocībām augkopībā, to veidiem, pielietojumu un ietekmi uz augsnes mikrofloru un augu fizioloģiju.

– Lūdzu, pastāstiet par savu pieredzi lauksaimniecības nozarē!
– Es uzaugu laukos ģimenes zemnieku saimniecībā, kuru pirms 30 gadiem Skrundas novada Rudbāržos izveidoja mani vecāki. Lauku darbos piedalījos jau no mazotnes. Kā jau visiem maziem bērniem, man ļoti patika traktori. Tiklīdz varēju nospiest sajūga pedāli, man atļāva ar to pabraukāt, protams, pieaugušā uzraudzībā. Saimniecībā ieguvu ļoti dažādu pieredzi. Mums kādreiz bija piena lopu saimniecība, audzējām arī cūkas, bija cukurbiešu lauki un zālāji. Atceros, kad biju ļoti maziņš, bija jāiet līdzi uz kūti un jāpiedalās siena talkās. Man tas ļoti patika.

Ar laiku sapratām, ka piena lopkopība prasa ļoti daudz laika un pašu spēkiem visu nevaram paspēt, tāpēc bija jāpieņem lēmums – vai nu pieņemt palīgstrādniekus, vai arī atteikties no lopkopības. Nolēmām pilnībā pārorientēties uz augkopību. Vecāki sāka ar 2 ha lauksaimniecībā izmantojamās zemes un pašu spēkiem šo gadu laikā izauguši līdz vidēja lieluma saimniecībai. Tajā strādājam 4 ģimenes locekļi. Visu darām pašu spēkiem, palīgstrādniekus piesaistām tikai dažreiz, piemēram, akmeņu lasīšanai. Mūsu saimniecības tīrumi atrodas 30 km rādiusā ap saimniecības bāzi. Diemžēl visi lauki nav vienkopus, līdz ar to ir jārēķinās ar lielākām transporta izmaksām, bet iegādāties jaunas platības ir sarežģīti, jo konkurence mūsu apkārtnē ir ļoti spēcīga.

Saimniecības darbos vairāk sāku iesaistīties vidusskolas laikā. 16 gadu vecumā ieguvu traktortehnikas vadītāja apliecību. Protams, ar traktoru braucu arī pirms tam, tāpat kā to dara lielākā daļa bērnu ģimenes saimniecībās. Kā citādāk var iemācīties braukt? Saimniecībā esmu darījis pilnīgi visu, kas saistīts ar augkopību, – miglojis, kaisījis, sējis un kūlis. Tagad mani pienākumi ir nedaudz mainījušies, jo vairāk veicu plānošanas darbus. Manā pārziņā ir lēmumi par augu aizsardzības līdzekļiem, mikroelementiem, arī mēslojumu. Joprojām piedalos teju visos procesos, visvairāk saimniecībā esmu pavasarī – veicu lauku kontroli, novērtēju sējas platības un plānoju, kad kas ir jādara. Pēc tā pievienojos arī ražas novākšanas laikā.

Apvienot darbu saimniecībā un Linas Agro nav viegli – 48 MARTS...

 

 

Pilnu rakstu lasiet Marta SAIMNIEKS LV numurā!

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Kombinētā piena – gaļas liellopu šķirne Simentāle
Kombinētā piena – gaļas liellopu šķirne Simentāle

Piena lopkopībā diezgan bieži sastopamies ar apzīmējumu kombinētās šķirnes....

Domāt, mainīties un pastāvēt
Domāt, mainīties un pastāvēt

Lauksaimniecības nozaru un zemnieku saimniecību attīstībā bieži varam pārli...

SIA "Griezes Lejnieki" laiku lokos
SIA "Griezes Lejnieki" laiku lokos

Latvijas piensaimniecību pēdējo divdesmit, trīsdesmit gadu laikā skārušas ...

Enerģijas uzglabāšanas sistēmas lauksaimniecībai
Enerģijas uzglabāšanas sistēmas lauksaimniecībai

Ar katru gadu elektroenerģija kļūst aizvien būtiskāks resurss jebkurā saimn...