, .
cloudy 19.1℃
Vārda dienu svin: Līga

Bērzu un egļu konteinerstādu audzēšana

Lauku tīkls , 08-05-2024
Bērzu un egļu konteinerstādu audzēšana

“Ja nebūtu mācību un konkursa “Laukiem būt!”, tad mana ideja droši vien joprojām būtu tikai idejas līmenī,” saka Zane. Prieks un gandarījums būt kopā idejas izaugsmes ceļā ar Zani Grundu, kura Jelgavas konsultāciju biroja “Laukiem būt!” mācībās piedalījās divus gadus, lai savu ideju no nulles attīstītu līdz uzņēmuma dibināšanai un stādu audzēšanas uzsākšanai. Ideja tiek realizēta Preiļu novada Stabulnieku pagastā, bet pastāvīgā dzīvesvieta ir Jelgavas novadā, tādēļ mācību grupai viņa pievienojās Jelgavas birojā. 2024.gadā Zane iekļuva konkursa finālā un ieguva atzinību.

Kāpēc tieši stādu audzēšana?

“Mums abiem ar vīru ir mežsaimnieciskā izglītība. Vīram ir arī liela darba pieredze meža nozarē. Tad likumsakarīgi mūsu biznesa ideja ir tieši šajā nozarē, lai izmantotu savas zināšanas un prasmes. Gribas darīt to, kas sniegtu gandarījumu par savu paveikto, jo no sēklas izaudzēts koks rotās Latvijas ainavu vairākus gadu desmitus. Ikreiz, skatoties uz mežiem, būs gandarījums un lepnums, ka arī mēs esam tajā ielikuši savu artavu. Pašreizējā tirgus izpēte apstiprināja, ka produkcijai būs pieprasījums, un ideja ir dzīvotspējīga. Saražotais produkts būs sertificēti bērzu un egļu konteinerstādi. Tas nozīmē, ka stādi visu savu augšanas laiku aug konteineros jeb kasetēs. Sēšanai drīkst izmantot tikai sertificētas sēklas. Sākotnēji aug siltumnīcā, bet pēc tam tie tiek pārvietoti ārā jeb pieaudzēšanas poligonā. Pagājušajā gadā esam uzstādījuši 300 m2 lielu siltumnīcu.”

Kā vērtējat pieredzi “Laukiem būt!” mācībās un konkursā?

“Konkursā “Laukiem būt!” šogad piedalījos jau otro reizi. Pagājušajā gadā man bija tikai ideja, taču šogad konkursā startēju ar reāli izdarītām lietām un tiku arī finālā. “Laukiem būt!”  mācībās nolēmu piedalīties, jo gribējās paskatīties, vai ar manu ideju var kaut kas sanākt.

Noteikti iesaku arī citiem piedalīties. Pirmkārt, tās ir interesantas bezmaksas mācības. Otrkārt, var iepazīt citus jauniešus no visas Latvijas, kuriem ir foršas idejas, un savā ziņā tie ir līdzīgi domājoši jaunie uzņēmēji, kuri ir sava ceļa sākumā. Konkurss ir lieliska iespēja, lai visu saliktu pa plauktiņiem, kaut vai beidzot reāli ieraudzītu ciparus – vai vispār varētu izdoties ko nopelnīt. Ja nebūtu šī konkursa, tad mana ideja droši vien joprojām būtu tikai idejas līmenī, jo, lai uzrakstītu biznesa plānu, bija nepieciešams iegūt daudz dažādu informāciju, kaut vai, lai saprastu visas izmaksas. Konkurss liek domāt par savu ideju, liek darīt un iet uz priekšu. Varētu pat teiktu, ka dalība konkursā maina domāšanu, jo, esot tādā vidē, rodas dažādas jaunas idejas, un tā domāšana kļūst radošāka.”

Ko ieteiktu citiem jaunajiem uzņēmējiem? Ar ko jārēķinās?

“Visgrūtākais jau ir tieši iesākt un saprast, ka, jā, – es to darīšu. Nav jau neviena, kas varētu pateikt, – dariet, jums sanāks! Neviens jau to nevar zināt. Visu laiku pavada šaubas, vai tiešām darīt.  Protams, jāievāc dažāda informācija, lai vispār saprastu, kā to visu oficiāli realizēt. Jāsaprot, ar kurām iestādēm ir jāsadarbojas. Visa informācija nāk lēnām un pamazām. Svarīgi atrast citas kokaudzētavas, kuras var padalīties ar savu pieredzi. Galvenais izaicinājums – izaudzēt kvalitatīvus stādus (labi nodrošināts mitruma daudzums, sabalansēts mēslojums jeb prasme zināšanas savienot ar praktisko darbību). Pirmajos gados svarīgs izaicinājums ir iegūt klientus, lai saražoto varētu pārdot un, iegūstot klientu uzticamību, ražošanas apjomus ar katru gadu palielināt. Bet, runājot konkrēti par manu uzņēmējdarbību, tad vislielākais izaicinājums ir atrast, kur nopirkt sēklas. Līdz šim sertificētas sēklas varēja iegādāties no AS “Latvijas valsts meži”, taču no pagājušā gada tas vairāk nav iespējams. Vēl viens mīnuss mūsu izvēlētajai uzņēmējdarbībai ir tas, ka nav iespēju piesaistīt finansējumu, jo mūsu izvēlētā nozare neatbilst ne LEADER, ne LAD projektu nosacījumiem.

Citiem ieteiktu nebaidīties un uzdrošināties sākt darīt! Un izmantot dažādas gan mācību, gan projektu iespējas.”

 

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Sāksies stirnu āžu medību sezona
Sāksies stirnu āžu medību sezona

Šā gada 1. jūnijā sāksies stirnu āžu medību sezona. Savukārt stirnu kazu un...

Uzdod savu jautājumu mežsaimniecības konsultantam
Uzdod savu jautājumu mežsaimniecības konsultantam

Uzdod savu jautājumu par kādu ar mežsaimniecību saistītu tēmu - MKPC konsul...

Dižkoka aizsardzība ir zemes īpašnieka pienākums un atbildība
Dižkoka aizsardzība ir zemes īpašnieka pienākums un atbildība

Ikvienam zemes īpašniekam būtu jāzina, ka viņš ir atbildīgs par dabas vērtī...

PVD veic meža dzīvnieku vakcināciju pret trakumsērgu
PVD veic meža dzīvnieku vakcināciju pret trakumsērgu

Šonedēļ Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) uzsācis meža dzīvnieku vakc...