, .
clearsky_day 0.2℃
Vārda dienu svin: Austra, Aurora

Atklās bioloģiski noārdāmo atkritumu šķirošanas kampaņu "Uzliec brūno"

LETA , 06-09-2023
Atklās bioloģiski noārdāmo atkritumu šķirošanas kampaņu "Uzliec brūno"

Rīga, 6.sept., LETA. Lai veicinātu bioloģiski noārdāmu (BIO) atkritumu šķirošanas paradumus un izpildītu Eiropas Savienības (ES) izvirzītos atkritumu pārstrādes mērķus, šodien atkritumu poligona "Getliņi" apsaimniekotāja SIA "Getliņi eko" atklās kampaņu "Uzliec brūno", aģentūru LETA informēja kompānijā.

Kampaņā aicinās Latvijas, īpaši Rīgas un Pierīgas iedzīvotājus, pieprasīt gan namu, gan atkritumu apsaimniekotājiem izvietot brūnos konteinerus, kas paredzēti BIO atkritumu šķirošanai. Tāpat kampaņā paredzēts izglītot un informēt par šķirošanas principiem, lai BIO atkritumu pārstrāde būtu iespējami efektīva.

Atklāšanas pasākums notiks plkst.10 "Getliņi eko" Vides izglītības centrā.

Pasākumā piedalīsies "Getliņi eko" projektu vadītāja vides izglītības jomā Inese Avota, Rīgas domes deputāte Mairita Lūse (PP), Rīgas Namu pārvaldnieka valdes priekšsēdētājs Māris Ozoliņš, kā arī kampaņas vēstnese Kristīne Virsnīte.

"Getliņi eko" pārstāvji norāda, ka patlaban, saskaņā ar kompānijas un "Norstat Latvija" veikto aptauju, 26% Latvijas iedzīvotājs šķiro BIO atkritumus, tomēr tikai 7% sabiedrības BIO atkritumus izmet speciāli tiem paredzētajos brūnajos konteineros. Savukārt 62% (Rīgā pat 72%) šo atkritumu nonāk zaļajos sadzīves atkritumu konteineros.

Pārstāvji uzsver, ka šāda situācija arvien pastiprina pēdējo gadu bažas par Latvijas poligonu kapacitāti. Piemēram, "Getliņos" vidēji gadā nonāk ap 280 000 tonnu nešķirotu sadzīves atkritumu un, ja apjomos nekas nemainīsies, tuvāko gadu laikā poligons būs pilns.

Eiropas Padomes direktīva paredz, ka no 2035.gada poligonos drīkstēs apglabāt tikai 10% no visiem radītajiem sadzīves atkritumiem, tāpēc iedzīvotāju paradumu maiņa ir izšķiroša, uzver "Getliņi eko" pārstāvji, piebilstot, ka pārmaiņas skars visu Latvijas sabiedrību, jo Ministru kabineta noteikumi paredz, ka no nākamā gada BIO atkritumu šķirošana kļūst obligāta visā Latvijā.

LETA jau vēstīja, ka aizvadītajā gadā cieto sadzīves atkritumu poligonā "Getliņi" tika nodotas 255 000 tonnas nešķiroto atkritumu, kas ir par 5,1% mazāk nekā 2021.gadā, kad pieņemto nešķiroto atkritumu pieņemšanas apjoms bija 268 000 tonnas.

Kopumā pērn atkritumu poligonā "Getliņi" nonāca 410 000 tonnu atkritumu, no kuriem 52% atkritumu tika apglabāti. 2022.gadā uzņēmums bioloģiski noārdāmu atkritumu pārstrādes kompleksā pārstrādāja 79 000 tonnu bioloģisko atkritumu, no kuriem 69 000 tonnu bija mehāniski atdalītie atkritumi, bet 10 000 tonnu iedzīvotāju dalīti vāktie. No saņemtajiem dalīti vāktajiem bioloģiskajiem atkritumiem lielākā daļa bija zaļie dārzu un parku atkritumi.

Tāpat aizvadītajā gadā tika reģenerētas 49 000 tonnas būvniecības un lielgabarīta atkritumu, no kuriem 98% tika atgriezti tautsaimniecībā.

Jau ziņots, ka "Getliņi eko" pagājušajā gadā strādāja ar 50,833 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 63,8% vairāk nekā gadu iepriekš, vienlaikus kompānijas peļņa pieauga deviņas reizes - līdz 2,696 miljoniem eiro.

Uzņēmums reģistrēts 1997.gada novembrī, un tā pamatkapitāls ir 6,009 miljoni eiro. Kontrolpakete jeb 97,7% uzņēmuma kapitāla pieder Rīgas domei, bet 2,3% - Ropažu novada domei.

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Pieejami pētījumu rezultāti augsnes auglības un ūdens kvalitātes uzlabošanai
Pieejami pētījumu rezultāti augsnes auglības un ūdens kvalitātes uzlabošanai

Lai uzzinātu, kādi pētījumi veikti ūdens kvalitātes uzlabošanai, lai mazinā...

Akcijā aicina pieteikt koka atkritumu izvešanu bez maksas
Akcijā aicina pieteikt koka atkritumu izvešanu bez maksas

Industriālo atkritumu apsaimniekotājs “CleanR Verso”, veicinot atkārtotu ko...

Radīts jauns zīmols “Dabisko pļavu produkts”
Radīts jauns zīmols “Dabisko pļavu produkts”

Lai saglabātu un vairotu Latvijas dabiskās pļavas, Latvijas Dabas fonds ir ...