, .
cloudy 17.2℃
Vārda dienu svin: Jānis

Ar jaunu sparu startē Lauksaimniecības un pārtikas tehnoloģiju fakultāte

Elīna Andiņa , 21-09-2023
Ar jaunu sparu startē Lauksaimniecības un pārtikas tehnoloģiju fakultāte

Saimnieks LV / 2023.gads (Septembris)

No 1. septembra Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātē līdzšinējo astoņu fakultāšu vietā paliek piecas, jo vairākas ir savā starpā apvienotas. Lauksaimniecības fakultāte būs kopā ar Pārtikas tehnoloģijas fakultāti un tās dekānes amatā – Dr. agr. Dace Siliņa.

– Kādas izmaiņas notiek jūsu vadītājā fakultātē no 1. septembra?
– LBTU notiek fakultāšu apvienošana, tajā skaitā arī manis vadītā Lauksaimniecības fakultāte apvienota ar Pārtikas tehnoloģijas fakultāti, izveidojot Lauksaimniecības un pārtikas tehnoloģiju fakultāti jeb LPTF, iekļaujot astoņas struktūrvienības. Jaunajā fakultātē ietilpst lauksaimniecības atzars ar diviem institūtiem – Augsnes un augu zinātņu institūts, Dzīvnieku zinātņu institūts, kā arī no bijušās Pārtikas tehnoloģijas fakultātes – Pārtikas institūts. Šie trīs institūti vairāk fokusējas uz studijām un zinātnisko darbu. Vēl jaunās fakultātes pārvaldījumā ir Mācību un pētījumu saimniecība Pēterlauki ar augkopības daļu un zirgkopības mācību centru Mušķi. MPS Pēterlauki notiek gan saimnieciskā darbība, gan zinātniskie izmēģinājumi, kā arī uzņēmumi var veikt savus komercpasūtījumus. Ir arī Augu šķirņu saimniecisko īpašību novērtēšanas centrs, kur notiek Ministru kabineta regulēta un deleģēta darbība – augu šķirņu saimniecisko īpašību novērtēšana, lai katalogos varētu iekļaut augu šķirnes. Jau iepriekš mums bija cieša sadarbība, bet tagad zem fakultātes cepures būs arī Skrīveros bāzētais Zemkopības institūts. Tajā notiek saimnieciskā un zinātniskā darbība, augu šķirņu novērtēšana, veic arī komercpasūtījumus. No turienes vairāki kolēģi jau bija iesaistīti studiju procesā un nāks klāt vēl daži. Tāpat ļoti cieši jau iepriekš sadarbojāmies ar universitātes Augu aizsardzības zinātnisko institūtu Agrihorts, ar kuru tagad būs vēl labāka iespēja kopā izmantot resursus – mums ir kopīgi speciālisti un projekti. Plānojam kopīgi izmantot LPTF infrastruktūru, un tā sevišķi noderīga būs maģistrantūras un doktorantūras studentiem. Ja kaut kas nebūs pieejams fakultātē, tad izmantosim institūtu iespējas un otrādi.

No Pārtikas tehnoloģijas fakultātes mums pievienosies Zivju apstrādes biotehnoloģiju studiju un pētniecības centrs. Tur vēl notiek būvniecības process, taču paralēli jau domājam, kā centru iesaistīsim fakultātes zinātniski pētnieciskajā darbībā, arī t.s. zināšanu pārneses posmā.

Jaunā fakultāte ir gana liela, bet esam apņēmības pilni turpināt strādāt. Šis vispār ir tāds zīmīgs gads, arī ar gadskārtām – lauksaimniecības augstākajai izglītībai svinam 160 gadus, Pārtikas tehnoloģijas fakultātei nosvinēja 75 gadu jubileju, MPS Pēterlauki šādā statusā rit 30. sezona...

 

 

Pilnu rakstu lasiet septembra SAIMNIEKS LV numurā!

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Govju virusālā diareja – pasaules mēroga izaicinājums piena lopkopībā
Govju virusālā diareja – pasaules mēroga izaicinājums piena lopkopībā

Govju virusālā diareja (Bovine viral diarrhoea, BVD) ir liellopu infekcijas...

Tukuma piens attīstības stāsts
Tukuma piens attīstības stāsts

Tukuma piens ir viens no lielākajiem piena pārstrādes uzņēmumiem Latvijā. S...

SIA "Naukšēni" – inovatīvi un droši sava ceļa meklējumos
SIA "Naukšēni" – inovatīvi un droši sava ceļa meklējumos

SIA Naukšēni Valmieras novadā izveidojusies no savulaik spēcīgās kopsaimnie...

Fendt 700 Vario Gen7 – jauns etalons savā jaudas klasē
Fendt 700 Vario Gen7 – jauns etalons savā jaudas klasē

Par Fendt 700 Vario septīto paaudzi jeb Gen7 būs dzirdējis ikviens, kas kau...