, .
clearsky_day 23.4℃
Vārda dienu svin: Emīls, Egita, Monvīds

Alternatīvais finansējums – veiksmīgs papildinājums tradicionālam aizdevumam

Elīna Grase , 13-07-2023
Alternatīvais finansējums – veiksmīgs papildinājums tradicionālam aizdevumam

Saimnieks LV / 2023.gads (Jūnijs)

Capitalia ir vadošais mazo un vidējo uzņēmumu finansētājs Baltijas valstīs alternatīvās kreditēšanas sektorā. Darbojoties kopš 2007. gada, Capitalia ir finansējusi vairāk nekā 5000 kompānijas Latvijā, Lietuvā un Igaunijā, kopējam ieguldījuma apmēram pārsniedzot 100 milj. EUR. Stabila uzņēmuma klientu daļa ir arī lauksaimniecības uzņēmumi, par viņiem piedāvātajām iespējām stāsta Capitalia vadītājs Juris Grišins un Finansēšanas nodaļas vadītājs Artūrs Soročenkovs.

– Kā izveidots un attīstījies uzņēmums Capitalia?
Juris Grišins:
– Finanšu nozarē strādāju kopš 2001. gada, sākotnēji konsultēju uzņēmumus to pārdošanas un investoru piesaistes jautājumos, pēc tam pārgāju uz investīciju fondu, kas finansēja strauji augošus uzņēmumus Latvijā. No šīs pieredzes guvu ieskatu uzņēmumu finansējuma vajadzībās un 2007. gadā izveidoju savu kompāniju Capitalia, kas pirmā Baltijas valstīs piedāvāja aizdevumu biznesiem situācijās, kad banku kredīts nav pieejams vai piemērots. Labs uzrāviens šai darbības jomai sākās 2009. gadā pēc finanšu krīzes, kad finanšu kapitāla pieejamība uzņēmumiem kopumā bija ļoti zema.

Laika gaitā esam finansējuši vairāk nekā 5000 kompānijas Latvijā, Lietuvā un Igaunijā. Piedāvājam finansējumu līdz pusmiljona eiro apmērā uz pāris mēnešiem vai arī līdz trīs gadiem. Mūsu finansējuma procentu likme, balstoties uz risku izvērtējumu, atmaksas termiņu, nodrošinājumu un citiem faktoriem, ir 10–15 % gadā. Mūsu galvenā priekšrocība ir prasme finansēt uzņēmumus, nebalstoties uz nodrošinājuma, bet gan naudas plūsmas analīzi.

Strādājam pēc tāda principa, ka neesam bankas aizvietotājs, bet drīzāk tās papildinājums. Mēs varam būt elastīgāki, reti lūdzam nodrošinājumu, vairāk koncentrējamies uz naudas plūsmas izvērtējumu.

Lietuvā aktīvu darbību sākām jau 2011. gadā, savukārt Igaunijā – 2015. gadā. 2019. gadā kļuvām par Latvijā pirmo alternatīvo finansētāju, kas guva tiesības piešķirt aizdevumus ar Eiropas Investīciju fonda atbalsta garantijām. Mūsu galvenais klients ir Latvijas vidēja izmēra uzņēmums. Laika gaitā esam finansējuši virkni pazīstamu un mazāk pazīsta- mu kompāniju. Vēsturisko klientu lokā, piemēram, ir tādi uzņēmumi kā Stenders, Pure Chocolate, Peruza, Aerodium un Aerones.

– Ar alternatīvajiem aizdevējiem mēdz saistīt zināmus aizspriedumus. Kāda ir jūsu pieredze šajā jomā?
Artūrs Soročenkovs:
– Jā, zināmai daļai uzņēmēju ir aizspriedumi pret alternatīvo finansējumu. Bieži to uztver par tādu kā pēdējo salmiņu jeb vietu, kur vērsties, kad vairs nav, kur iet, un ir vajadzīgs risinājums kādai samilzušai problēmai. Taču tas tā nav. Arvien biežāk lieli un stabili uzņēmumi izmanto šo finansējumu tā pieejamības, elastības un apkalpošanas ātruma dēļ. Priecājos, ka stereotipi tiek lauzti un mūsu finansējums arvien biežāk tiek integrēts biznesa finansēšanas vidē. Arī no bankām esam saņēmuši dziļāku izpratni, ar vadošajām bankām dažādos veidos pat sadarbojamies, kopīgi finansējot uzņēmumus...

 

 

Pilnu rakstu lasiet jūnija SAIMNIEKS LV numurā!

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Govju virusālā diareja – pasaules mēroga izaicinājums piena lopkopībā
Govju virusālā diareja – pasaules mēroga izaicinājums piena lopkopībā

Govju virusālā diareja (Bovine viral diarrhoea, BVD) ir liellopu infekcijas...

Tukuma piens attīstības stāsts
Tukuma piens attīstības stāsts

Tukuma piens ir viens no lielākajiem piena pārstrādes uzņēmumiem Latvijā. S...

SIA "Naukšēni" – inovatīvi un droši sava ceļa meklējumos
SIA "Naukšēni" – inovatīvi un droši sava ceļa meklējumos

SIA Naukšēni Valmieras novadā izveidojusies no savulaik spēcīgās kopsaimnie...

Fendt 700 Vario Gen7 – jauns etalons savā jaudas klasē
Fendt 700 Vario Gen7 – jauns etalons savā jaudas klasē

Par Fendt 700 Vario septīto paaudzi jeb Gen7 būs dzirdējis ikviens, kas kau...