, .
cloudy 17.1℃
Vārda dienu svin: Jānis

Akmeņu vākšana var būt arī aizraujoša!

Didzis BROKS , 02-05-2024
Akmeņu vākšana var būt arī aizraujoša!

Saimnieks LV / 2024.gads (Janvāris)

2023. gadā savu pirmizrādi Latvijas tirgū piedzīvoja trīs dāņu ražotāji, kas savā dzimtenē veiksmīgi startējuši inovāciju konkursos. Nu viņu jaunās tehnoloģijas ir pieejamas arī mūsu tirgū, jo šos uzņēmumus Latvijā pārstāv SIA Mekro Agro, kas piedāvā lauksaimniekiem tehniku un iekārtas ar akcentu uz inovācijām un jaunu pieeju vairākiem lauku darbiem, ekonomējot cilvēkresursus un palielinot darba efektivitāti. Labāk iepazīt jaunās iekārtas var, piesakoties uz demonstrējumiem saimniecībās.

Vieglāka akmeņu vākšana ar kvadriciklu un Stoneless
Lauksaimnieki zina, kādas galvassāpes var sagādāt akmeņi, kas iekļuvuši kombainā vai traucē citai tehnikai un lauka darbiem. Stoneless ir atradis risinājumu, kā garlaicīgo akmeņu lasīšanu ar rokām padarīt aizraujošu. Izrādās, tas izdarāms ar kvadriciklu un akmens vācēju aizmugurē. Šo ideju ir izauklējis un aizvadījis līdz sērijveida ražošanai jauns dāņu uzņēmējs Soren Kristensen, kurš bērnībā daudz palīdzējis tēva 400 ha saimniecībā lasīt no laukiem akmeņus. Jau pusaudža gados viņš prātojis, kā šo darbu varētu darīt gudrāk, un sācis šķūnī meistarot pirmos akmeņu savācēja prototipus. Idejai attīstoties līdz pat ražošanai, kvadriciklu akmeņu savācēja pārdošana Dānijā sākās 2019. gadā un kopš tā laika ieguvusi milzu popularitāti ne tikai Dānijā, bet arī citur pasaulē.

Stoneless akmeņu vācējs ir piemērots risinājums dažāda izmēra saimniecībām, ar to vienā stundā no akmeņiem var atbrīvot līdz pat 10 ha. Latvijas saimnieku līdzšinējā pieredze ir 70–80 ha/dienā. Daudzi zemnieki, ieraugot šo agregātu, bija visai skeptiski, bet pēc tā izmēģināšanas savos laukos bija sajūsmā. Mūsdienās, kad trūkst cilvēku, kas lasa akmeņus ar rokām, un izmaksas šo cilvēku nodarbināšanai strauji pieaug, Stoneless risinājums ir ļoti pievilcīgs. Dāņi aprēķinājuši, ka viens Stoneless akmeņu lasītājs līdzīgos apstākļos spēj izdarīt to pašu, ko trīs cilvēku komanda ar tradicionālu traktoru un piekabi. Turklāt Stoneless ar kvadriciklu var braukt pa sējumiem gan rudenī, gan ziemā, gan pavasarī, ja...

 

 

Pilnu rakstu lasiet janvāra SAIMNIEKS LV numurā!

 

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Govju virusālā diareja – pasaules mēroga izaicinājums piena lopkopībā
Govju virusālā diareja – pasaules mēroga izaicinājums piena lopkopībā

Govju virusālā diareja (Bovine viral diarrhoea, BVD) ir liellopu infekcijas...

Tukuma piens attīstības stāsts
Tukuma piens attīstības stāsts

Tukuma piens ir viens no lielākajiem piena pārstrādes uzņēmumiem Latvijā. S...

SIA "Naukšēni" – inovatīvi un droši sava ceļa meklējumos
SIA "Naukšēni" – inovatīvi un droši sava ceļa meklējumos

SIA Naukšēni Valmieras novadā izveidojusies no savulaik spēcīgās kopsaimnie...

Fendt 700 Vario Gen7 – jauns etalons savā jaudas klasē
Fendt 700 Vario Gen7 – jauns etalons savā jaudas klasē

Par Fendt 700 Vario septīto paaudzi jeb Gen7 būs dzirdējis ikviens, kas kau...