, .
cloudy 20.8℃
Vārda dienu svin: Jēkabs, Žaklīna

Akcijā aicina pieteikt koka atkritumu izvešanu bez maksas

CleanR Verso , 07-02-2024
Akcijā aicina pieteikt koka atkritumu izvešanu bez maksas

Industriālo atkritumu apsaimniekotājs “CleanR Verso”, veicinot atkārtotu koka kā resursa izmantošanu un tādējādi mazinot koku izciršanu, līdz 30. aprīlim piedāvā iedzīvotājiem un uzņēmumiem bezmaksas konteinera uzstādīšanu un koka atkritumu izvešanu, ja nododamā materiāla apjoms ir vismaz 15 kubikmetri, informēja uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Aleksandrs Ugorenko.

Viņš piebilst, ka koksne, sašķirota un atbilstoši nodota, var tikt izmantota kā resurss, gan pārstrādājot to tālāk izmantojamos materiālos, gan izmantojot enerģijas ieguvei. Proti, no koka atkritumiem var ražot jaunas mēbeles, durvis, grīdas segumu, dažādus iepakojumus vai izmantot tos kā kurināmo. Šķirojot koku, iespējams samazināt resursus, kas ik gadu tiek ņemti no dabas, izcērtot mežus.

Kaut arī aptuveni pusi no valsts teritorijas klāj meži un, salīdzinot ar citām Eiropas Savienības valstīm, Latvija ir viena no mežainākajām, ik gadu arvien tiek izcirsta koksne aptuveni 13 miljonu kubikmetru apjomā, liecina Valsts meža dienesta dati. Savukārt Eiropas Komisija, aktualizējot pirmatnējo un veco mežu nozīmīgumu, pērn publicējusi vadlīnijas vecu mežu aizsardzībai, kurās norādīts, ka pirmatnējo un veco mežu platība šobrīd ir mazāka par 3% no Eiropas Savienības kopējā meža apjoma.

Mežs ir būtisks oglekļa avots, kam vides tīrības un kopējā klimata kontekstā ir liela nozīme. Jo lielāka būs mežu platība, jo tīrākā vidē varam dzīvot. Tāpēc, lai samazinātu no dabas ņemtos koksnes resursus un veicinātu koka atkārtotu izmantošanu, piedāvājam iedzīvotājiem atbrīvoties no koksnes atkritumiem bez maksas, ērti un ar atbildību pret mūsu dabas bagātību,” saka Ugorenko.

Bezmaksas konteineru uzstādīšanu un koka atkritumu izvešanu “CleanR Verso” nodrošinās Rīgā un Pierīgas teritorijā, kas atrodas 40 kilometru rādiusā ap šķirošanas laukumu “Nomales”, Brīvnieku ielā 11, Stopiņu pagastā. Proti, akcijas nosacījumi attiecas uz visu Rīgu un Ropažu novadu, daļu Jūrmalas (līdz Mellužiem (ieskaitot)), kā arī daļu Mārupes, Ādažu, Ķekavas, Olaines, Ogres un Salaspils novada.

Savukārt ārpus noteiktās 40 kilometru zonas konteiners kokam tiks uzstādīts bez maksas, bet maksa par katru nobraukto kilometru, kas kopā, braucot abos virzienos, pārsniegs 80 kilometru robežu, būs 2,55 eiro (tiks aprēķināta no 81. kilometra).

Akcijā bez maksas tiks pieņemts koka iepakojums, piemēram, koka paletes, kastes, palešu apmales, koka stiprinājumi, kā arī būvniecības atkritumi no koka, piemēram, finieris, saplāksnis, skaidu plātnes, zāģmateriāli, koksnes skaidas, būvkonstrukcijas u.c.

Nododamajam koka materiālam nav izmēra ierobežojumu, izņemot gadījumos, ja tiek nodoti koka zari; ja to diametrs pārsniedz 70 centimetrus, zari jāsazāģē mazākos gabalos. Ja kopā ar zariem konteinerā nonākušas lapas, to piejaukums nevar pārsniegt 5%.

Nododamais koks var būt ar nelielu citu materiālu piejaukumu – skaidu plāksnes piejaukums nevar būt lielāks par 20%; MDF / HDF materiāla piejaukumam jābūt mazākam par 5%; plastmasas, gumijas, dažādu minerālu, piemēram, smilts vai akmens, metālu, piemēram, skrūvju vai eņģu, citu piemaisījumu, piemēram, tekstila, stikla vai papīra, piejaukums nevar būt lielāks par 2%. Savukārt puve vai pelējums nevar pārsniegt 1%.

Ja koks ir apdedzis vai piesūcināts ar dažādām ķimikālijām, to akcijā bez maksas nodot nevarēs.

Konteineru uzstādīšanu un koka atkritumu izvešanu var pieteikt, rakstot uz e-pasta adresi kc@cleanrverso.lv vai zvanot uz numuru 67130000.

 

 

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Pieejami pētījumu rezultāti augsnes auglības un ūdens kvalitātes uzlabošanai
Pieejami pētījumu rezultāti augsnes auglības un ūdens kvalitātes uzlabošanai

Lai uzzinātu, kādi pētījumi veikti ūdens kvalitātes uzlabošanai, lai mazinā...

Radīts jauns zīmols “Dabisko pļavu produkts”
Radīts jauns zīmols “Dabisko pļavu produkts”

Lai saglabātu un vairotu Latvijas dabiskās pļavas, Latvijas Dabas fonds ir ...

Mācības par virszemes ūdens resursu ilgtspējīgu apsaimniekošanu
Mācības par virszemes ūdens resursu ilgtspējīgu apsaimniekošanu

Aicinājums lauksaimniekiem un ikvienam interesentam pieteikties mācībām par...