, .
fair_day 14.1℃
Vārda dienu svin: Biruta, Mairita, Bernedīne

23. septembris – svētki vairāk nekā četriem tūkstošiem bioloģisko lauksaimnieku Latvijā

Biedrība Latvijas Bioloģiskās lauksaimniecības asociācija , 22-09-2022
23. septembris – svētki vairāk nekā četriem tūkstošiem bioloģisko lauksaimnieku Latvijā

Rīt, 23. septembrī, otro reizi tiks atzīmēta Bioloģiskās pārtikas jeb Eiropas Savienības Bioproduktu diena.

Savukārt viss septembris jau tradicionāli tiek atzīmēts kā Bioloģiskās pārtikas mēnesis, lai Eiropas Savienībā veicinātu dabai un sabiedrības veselībai draudzīgi ražotas pārtikas patēriņu.

Pašlaik Latvijā bioloģiski apsaimnieko 304,1 tūkst. ha zemes, kas ir vairāk nekā 15% no kopējās lauksaimniecības zemes platības, liecina Pārtikas un veterinārā dienesta apkopotā statistika. Vēl 728,9 tūkst. ha ir biosertificētās savvaļas platības (meži, purvi), kur var iegūt savvaļas veltes, kas atbilst bioloģiskās lauksaimniecības produkcijas kritērijiem. Kopumā Latvijā reģistrēti 4 439 bioloģiskās lauksaimniecības operatori, to vidū 4 121 zemnieku saimniecība un 71 pārstrādes uzņēmums.

Latvijas Bioloģiskās lauksaimniecības asociācijas (LBLA) vadītājs Gustavs Norkārklis aicina ne tikai Bioloģiskās pārtikas dienā, bet arī ikdienā pievērst uzmanību tam, cik ilgtspējīgi produkti nonāk iepirkumu somā.

«Labā ziņa ir tā, ka veikalos bioloģiskās pārtikas piedāvājums palielinās gadu no gada. Lai plauktos atpazītu bioloģiskos produktus, jāmeklē Eiropas Savienības bio marķējums – zaļā ekolapiņa un pašmāju bioloģiskās pārtikas preču zīme Latvijas ekoprodukts,» norāda G. Norkārklis.

Tā kā vērojams straujš pārtikas cenu pieaugums, G. Norkārklis aicina iegādāties produktus pa tiešo no bioloģiski sertificētām saimniecībām. Iespējas ir dažādas – saimniecību produkciju var meklēt tirdziņos, izmantojot iespēju produkciju pasūtīt internetā – ar piegādi uz mājām vai apmeklējot saimniecības un iepazīstoties ar zemniekiem, kā arī iesaistoties tiešās pirkšanas kustībā. «Katrs eiro, kas iztērēts par bioloģisko pārtiku, apliecina rūpes ne tikai par savas ģimenes veselību, bet arī par lauksaimnieka veselību, kā arī palīdzēs turpināt attīstīties ilgtspējīgai lauksaimniecības praksei Latvijā,» uzsver LBLA vadītājs.

Kā ziņots iepriekš, Eiropas Parlaments, Eiropas Padome un Eiropas Komisija pirms gada parakstīja kopīgu deklarāciju, ar kuru 23. septembris noteikts par ikgadēju Bioloģiskās pārtikas dienu. Tās ieviešana ir daļa no Eiropas Komisijas Rīcības plāna bioloģiskās ražošanas attīstībai, kura mērķis ir veicināt bioloģisko produktu ražošanu un patēriņu, lai 2030. gadā vismaz 25 % lauksaimniecības zemes ES tiktu apsaimniekoti bioloģiski. Šis mērķis ir saistošs arī Latvijai.

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Aicina pietikties lauku pārvaldības sistēmas “Mans lauks” atklāšanas semināram
Aicina pietikties lauku pārvaldības sistēmas “Mans lauks” atklāšanas semināram

Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs (LLKC) izstrādājis ērtu un...

Cūkgaļas cena Latvijā martā bija vidēji par 39,1% augstāka nekā pirms gada
Cūkgaļas cena Latvijā martā bija vidēji par 39,1% augstāka nekā pirms gada

Latvijā cūkgaļas cena šogad martā bijusi vidēji par 39,1% augstāka nekā 202...