, .
partlycloudy_night 23.9℃
Vārda dienu svin: Ausma, Inguna, Ingūna, Inguns, Ausmis

10 gadu laikā AgroCredit Latvia kreditējis lauksaimniekus vairāk nekā 70 milj. eiro apjomā

LETA , 23-11-2021
10 gadu laikā AgroCredit Latvia kreditējis lauksaimniekus vairāk nekā 70 milj. eiro apjomā

Šogad Latvijā vadošajam kredītdevējam, kas specializējas lauksaimniecības nozares finansēšanā - AgroCredit Latvia aprit 10 gadi. Uzņēmums izsniedz kredītus un palīdz sastrukturēt finanšu plūsmas lauksaimniekiem visā Latvijā. Katru gadu AgroCredit Latvia piešķir aizdevumus vairākiem simtiem lauksaimnieku, no kuriem lielākā daļa izmanto uzņēmuma pakalpojumus atkārtoti. Uzņēmuma darbības laikā vislielākais kāpums ir bijis tieši pēdējos trijos gados, neskatoties uz Covid-19 izraisīto krīzi. Kopējais kredītportfelis pagājušās sezonas beigās sasniedza 12 miljonus EUR.

Agro Credit darbības pirmos gadus pieprasījums bija lielāks nekā iespēja atbalstīt lauksaimniekus. Tas tikai norādīja, ka individuāla pieeja, kādu nodrošina kredītdevējs bija nepieciešama, tik pat lielā mērā, kā tieši lauksaimniekiem īpaši sagatavoti kreditēšanas piedāvājumi, ņemot vērā viņu darba specifiku un sezonalitāti. Gadiem ejot, piesaistīt kreditēšanai nepieciešamos līdzekļus kļuva arvien vieglāk un tas deva iespēju piedāvāt finansējumu arvien plašākam lauksaimnieku lokam. Kopumā katru gadu audzējam savus finansēšanas apjomus par 15-20%.

Ģirts Vinters, Agro Credit Latvia dibinātājs un valdes priekšsēdētājs: "Sākuma posms, radot ko jaunu un nebijušu, vienmēr ir entuziasma un pozitīvas enerģijas pilns. Pirmajā darbības gadā piesaistījām kopējo finansējumu nepilna miljona eiro apmērā. Naudu AgroCredit investējām no pašu līdzekļiem, piepalīdzēja arī radi, draugi un partneri, kas mums uzticējās. Kopējā summa, protams, salīdzinot ar iepriekš pierastajiem banku mērogiem bija neliela, taču gandarījums, ka to izdevies savākt pašiem, bez lielās "skandināvu mammas" aizmugures - milzīgs. Vēlējāmies arvien ātrāk audzēt apjomus, taču sabalansētā veidā. To prasīja arī sadarbības partneri un zemnieki, tāpēc turpmākajos gados tikāmies ar neskaitāmiem privātajiem un institucionālajiem investoriem. Lai nodrošinātu saprātīgu pakalpojumu cenu, vienmēr sekojam līdz mūsu kredītportfeļa kvalitātei un finansējumu izsniedzam tiem klientiem un tādā apjomā, kas ļauj būt pārliecinātiem, ka klients to spēs atmaksāt. Regulāri sekojam līdzi norisēm tirgū - graudu un piena cenu līmenim, ikgadējai sagaidāmai ražībai, situācijai izejvielu tirgos. Tas mums ir palīdzējis 10 gadu laikā izveidot uzņēmumu, kam lauksaimnieki uzticas."

AgroCredit Latvia piedāvā saviem klientiem dažāda termiņa un mērķu finansējumu. Izsniedzam aizdevumus apgrozāmo līdzekļu vajadzībām - minerālmēslu, degvielas un citu izejvielu iegādei, nomas un citu sezonālo maksājumu veikšanai, kā arī finansējam ilgtermiņa ieguldījumus - zemes un tehnikas iegādi. Plaši kreditējam ES struktūrfondu līdzfinansētus projektus.

"Šobrīd lauksaimniecības tirgus saskaras ar vairākiem izaicinājumiem. Ir būtiski pieaugušas izejvielu - minerālmēslu, augu aizsardzības līdzekļu, degvielas cenas. Labā ziņa graudkopjiem ir tā, ka graudu un rapša cenas pasaules tirgos ir piedzīvojušas vēl straujāku kāpumu, tādēļ graudkopji par patreizējo attiecību starp izejvielu cenu un produkcijas cenu sūdzēties nevar. Taču problemātiku rada laika nobīde - izejvielas lielā mērā jau iegādātas, taču graudi tiks realizēti tikai nākamajā rudenī un pie tik lielām svārstībām, kādas ir pieredzējusi graudu birža, neviens nevar būt drošs par tālākajām tendencēm. Risinājums ir nākotnes graudu līgumu slēgšana un cenas fiksēšana, taču ar to nedrīkst pārāk aizrauties, jo noslēgtos līgumus jāspēj pildīt arī zemākas ražības gados. Savādākā situācijā ir piena lopkopji - viņiem graudu (lopbarības) cenu kāpums nozīmē būtisku piena pašizmaksas kāpumu. Vai tam sekos arī attiecīga piena cenas korekcija, būs būtisks faktors, kā veiksies piena lopkopjiem nākamajā gadā. Augstāks cenu līmenis izejvielu tirgū lauksaimniekiem arī nozīmē nepieciešamību pēc lielākiem apgrozāmajiem līdzekļiem, lai varētu nofinansēt izejvielu iegādi," uzsver Ģirts Vinters.

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Mēslošanas līdzekļus turpmāk marķēs ar CE zīmi
Mēslošanas līdzekļus turpmāk marķēs ar CE zīmi

Valdība otrdien apstiprināja Zemkopības ministrijas (ZM) sagatavoto kārtību...

Vebinārs: Grāmatvedības uzskaite un nodokļu piemērošana lauksaimniekiem
Vebinārs: Grāmatvedības uzskaite un nodokļu piemērošana lauksaimniekiem

Žurnāls “iFinanses” 7. jūlijā aicina uz vebināru “Grāmatvedības uzskaite un...

Barības piedevas cūku ēdināšanā
Barības piedevas cūku ēdināšanā

Mūsdienās antibiotiku lietošana Eiropas Savienībā un citās valstīs ir pilnī...

Atbalstu par pārraudzībā esošām vaislas sivēnmātēm šogad piešķirs trīs mēnešus agrāk
Atbalstu par pārraudzībā esošām vaislas sivēnmātēm šogad piešķirs trīs mēnešus agrāk

Lai pārraudzībā esošās cūkkopības saimniecības atbalstu par sivēnmātēm saņe...