, .
cloudy 2.6℃
Vārda dienu svin: Nanija, Ilgmārs

Ietaupīt izdevumus par elektroenerģiju un domāt par nākamajām paaudzēm

AJ Power , 08-04-2021

Zemnieku saimniecība “Limbas” Naukšēnu novadā specializējas dārzeņu audzēšanā un pārstrādē. Tas ir ģimenes īpašums, kas jau paaudzēm tiek saglabāts un turpināts, un tajā rosīgi saimnieko Jānis Burtnieks. Šis gads ZS “Limbas” būs īpašs, jo saimnieki lēmuši par labu saules enerģijai un šo pavasari sagaida jau kā elektroenerģijas ražotāji, baudot ieguldījuma augļus jau no pirmās pavasara saules.

Pašu spēkiem un no sirds iekopta saimniecība

Zemnieku saimniecība „Limbas” ir dibināta 1994. gadā un tās kopējā platība ir 30 ha. Saimniecības izveidotā cehā ikdienā tiek veikta izaudzēto dārzeņu pirmapstrāde un pārstrāde. Pašreiz savu produkciju, ieskaitot marinētas bietes, burkānus un galviņkāpostu produktus,  ZS  "Limbas" piedāvā Naukšēnu, Rūjienas un citos novados, kā arī nodrošina dārzeņu piegādi novadu skolām.

Dzelzs karkasa siltumnīcās ar platību vairāk nekā 400 m2 pavasarī tiek audzēti dārzeņu stādi, vēlāk tiek audzēti tomāti un gurķi realizācijai vietējā tirgū. Otrs saimniecības darbības virziens ir lauku tūrisms. Šim mērķim saimniecībā ir uzbūvēts viesu namiņš cilvēku uzņemšanai, kā arī izrakti dīķi viesu atpūtai un foreļu audzēšanai.

Saimniecība būvēta un iekārtota pašu spēkiem, lēnām un pa posmiem, bet viss padarīts ieguldot milzīgu darbu. Tika pārbūvēta māja, iekopta teritorija, ievilkts ūdens, attīstītas siltumnīcas, kā arī lēnām iegādāta nepieciešamā tehnika, lai veiktu visus nepieciešamos lauku apstrādes darbus.

Lēmums par labu saules paneļiem – loģisks un ilgtspējīgs

Brīdī, kad saimniecībai paradījās brīvāki līdzekļi, Jānis lēma par labu saules paneļu uzstādīšanai, kā pats saimnieks atzīst, lai parūpētos par to, ka vecumdienas varētu pavadīt mierīgāk un būtu mazāk jāmaksā par saimniecības elektroenerģijas izmaksām.

ZS “Limbas” saimnieks uzstādīt saules paneļus nolēmis jau sen, jo pirms tam daudz devies pieredzes apmaiņas braucienos uz Eiropu, kur redzējis daudz labu saules paneļu piemēru, tāpēc nebija šaubu, ka šādu risinājumu izvēlēsies arī savai saimniecībai.

Sadarbībā ar “AJ  Power” saimniecībā ir uzstādīti 20 melni monokristāliskie saules paneļi, kas spēs nosegt 50% no saimniecības kopējā elektroenerģijas patēriņa. Uzstādītā saules paneļu sistēma 10 gados saimniecībai saražos vairāk nekā 54 000 kWh zaļās enerģijas un ik gadu atmosfērā nenonāks 0,5 t CO2. Jānis uzsver, ka ir svarīgi domāt par to, kādu vidi mēs atstājam nākamajām paaudzēm, tāpēc tika meklētas iespējas un risinājumi kā saimniecībā kļūt aizvien energoefektīvākiem.

“Man ir svarīgi, kādu vidi es atstāšu saviem bērniem un mazbērniem. Tāpēc ar pareiziem lēmumiem zinu, ka viņi to novērtēs. Arī investīcija saules paneļos ir paliekoša vērtība, jo ieguvumu varēs izbaudīt ģimenes nākamās paaudzes”, stāsta Jānis Burtnieks.

Jānis uzsver, ka ir svarīgi brīvos līdzekļus laist apgrozībā un investēt jēgpilnos risinājumos, kas ļauj nākotnē gūt labumu. Domājot par to, kā uzlabot mājas energoefektivitāti, tās renovācijas ietvaros, saimnieks nosiltinājis pamatus un uzstādījis efektīvāku apkures sistēmu, tāpēc arī investīcija saules paneļos bija tikai loģisks solis.

Saimnieks rēķina, ka, uzstādot saules paneļus savā īpašumā, sagaidāmais ietaupījums par elektroenerģijas izmaksām būs gandrīz uz pusi. Viņš atzīst, ka, jo lielāks elektroenerģijas rēķins, jo lielākam ir arī jābūt mudinājumam domāt par iespējām rēķinu samazināt.

Saules paneļu uzstādīšanas process un apkope – vieglāk nekā gaidīts

Saimnieks saules paneļu uzstādīšanu savā īpašumā uzticēja uzņēmumam “AJ Power” un, atskatoties uz realizēto projektu, pozitīvi vērtē gan uzņēmuma attieksmi, gan precizitāti.

“Labi, ka uzņēmums man deva iespēju lēni un mierīgi apdomāt plānoto investīciju un nesteidzināja ar lēmumu pieņemšanu. Novērtēju, ka saņēmu pilnu servisu – no pirmā piedāvājuma saņemšanas, apsekošanas, līdz pat saules paneļu uzstādīšanai un nodošanai ekspluatācijā. Viss process gaužām vienkāršs un man nebija jānodarbojas ar dokumentu kārtošanu, to izdarīja speciālisti.”.

Uzstādītajiem saules paneļiem regulāra apkope nebūs nepieciešama un, ja paneļi kļūs putekļaini, tad lietus tos noskalos. “Vēl tagad, kad uzsniga sniegs jau bijām sagatavojuši īpašu birsti sniega tīrīšanai no saules paneļiem, bet tā pat nebija vajadzīga, jo, uzspīdot nedaudz saulei, sniegs no paneļiem nokusa un noslīdēja.”

Jānis atzīst, ka šajā vasarā saimniecībā mācīsies pamainīt arī savus ikdienas paradumus, lai maksimāli izmantotu saules paneļu saražoto elektroenerģiju – piemēram, dienā, kad spīd saule un saules paneļi ražo, centīsies darbināt pārstrādes ceha iekārtas un arī veļu plānots mazgāt dienā, nevis vakarā. “Jau pirmajās marta saulainajās dienās redzējām kā saules paneļi sāk ražot elektrību un esam droši, ka sagaidīsim ražīgu zaļās enerģijas sezonu.”

Tiem, kuri ir domājuši vai apsver saules paneļu uzstādīšanu, ZS “Limbas” saimnieks iedrošina, “Saules paneļi ir droša investīcija un ieguvums būs jūtams jau no pirmā elektroenerģijas rēķina, kad saules paneļi būs sākuši ražot. Saules paneļi paver saimniecībai arī jaunas iespējas, piemēram, pievienot bateriju enerģijas uzkrāšanai un izmantošanai vai arī, ja saimniecībā ir elektrotransports, tad saules paneļi var nodrošināt elektroauto uzlādi – pa dienu, kamēr spīd saule un elektroauto ir mājās, tas lādējas.”

Fakti un skaitļi:

  • Uzstādītā jauda: 6 kW (20 saules paneļi)
  • Elektroenerģijas izmaksu ietaupījums: vismaz 50%
  • Saražotais apjoms 10 gados: > 54 000 kWh zaļās enerģijas
  • Ik gadu atmosfērā nenonāks: 0,5 t CO2
  • Saules paneļu tehniskā garantija: 15 gadi
  • Saules paneļu ražības garantija: 25 gadi

 

 

Iesakām noskatīties Skatīt vairāk
AGRONOMU BROKASTIS #20
AGRONOMU BROKASTIS #20

Saruna ar LPKS "Latraps" agronomiem...

LVMI "Silava" Podkāsts: #6 Banka, kurā glabājas Latvijas kultūraugu sēklas
LVMI "Silava" Podkāsts: #6 Banka, kurā glabājas Latvijas kultūraugu sēklas

Latvijā jau divus gadu desmitus darbojas gēnu banka, kurā glabā ap diviem t...

Jaunaudzes kopšanas pārskata iesniegšana - INSTRUKCIJA
Jaunaudzes kopšanas pārskata iesniegšana - INSTRUKCIJA

Jaunaudzes kopšanas pārskata iesniegšana Meža valsts reģistrā....

ZS Niedrāji - svarīga ir ilgtermiņa sadarbība
ZS Niedrāji - svarīga ir ilgtermiņa sadarbība

Smiltenes novada Trapenes pagasta zemnieku saimniecībā "Niedrāji" nodarboja...