Ēdoles pagasta Kuldīgas novadā atrodas z/s Mežoki − šobrīd lielākā aitu audzētava Kurzemē un viena no piecām lielākajām audzētavām Latvijā. Šajā dzimtas īpašumā saimnieko Kristaps Melbārdis ar savu ģimeni. Viņa devīze – videi ir jāliek sevi atpelnīt. Tādēļ pastāvīgi tiek meklēti jaunākie risinājumi 200 ha lielās saimniecības attīstībai. Viens no tiem ir pašiem ražot elektrību, lietderīgi izmantojot bez maksas pieejamo saules enerģiju.
Pārņemot dzimtas uzņēmumu, Kristaps ilgi domājis, ko darīt ar zemes īpašumu. Saimniecībā ir plašas zālāju teritorijas, bet tās atrodas meža vidū, augsne graudkopībai nepiemērota. Tāpēc tika izlemts specializēties aitkopībā. Šajos 17 gados no pieticīga 10 aitu pulciņa ganāmpulks izaudzis līdz veselam tūkstotim.
Latvijā ražotais produkts – deficīts Eiropā
„Sākām kā daudzprofilu saimniecība, audzējām arī cūkas un govis, bet ar laiku izlēmām palikt pie aitkopības. Pirmkārt, tādēļ, ka tā ir mana sirdslieta. Otrkārt, citās valstīs jēra gaļa ir deficīts, tādēļ mūsu produkcijai ir noiets − 80 % mūsu ražojuma tiek eksportēti. No visām Eiropas Savienības dalībvalstīm tikai Spānija un Īrija pilnībā spēj savus iedzīvotājus apgādāt ar jēra gaļu. Tiesa, aitkopība nav viegla nodarbošanās, nepieciešami vairāki gadi, lai apgūtu un iemācītos visas specifiskās nianses.
Bez jēra gaļas realizējam arī vilnu − to iepērk pārstrādes uzņēmumi, kas vilnu izmanto tekstilizstrādājumu un siltumizolācijas materiālu ražošanā,” stāsta z/s Mežoki saimnieks Kristaps Melbārdis.
Optimizācija – konkurētspējas stūrakmens
Kristaps atzīst, ka roku darbs ir ne tikai smags, bet arī dārgs. Tāpēc viņš pakāpeniski sācis domāt par tehnoloģiju ieviešanu – gan menedžmentā, gan dzīvnieku uzskaitē un barošanā. Tā kā saimniecība atrodas nomaļā vietā, apsvērta arī doma par alternatīviem enerģijas avotiem.
Īpašums atrodas netālu no jūras, tāpēc sakotnēji šķitis, ka viens no pateicīgākajiem enerģijas iegūšanas veidiem būtu vējš. Tad 2017. gadā izstādē Rāmava Kristaps uzzinājis par saules paneļu iespējām. Tolaik par saules paneļu izmantošanu Latvijā bija daudz pretrunīgu viedokļu un dažādu mītu. Taču, kad bija apzināta citu valstu veiksmīgā pieredze un veikti aprēķini, tika izlemts izmēģināt saules iespējas pašiem savā saimniecībā. Tā 2019. gadā sadarbībā ar AJ Power zemnieku saimniecībā Mežoki tika uzstādīti 36 melni saules paneļi ar kopējo sistēmas jaudu 10 kW, kas gadā saražo ap 9000 kWh zaļās enerģijas un ļauj ik gadu ietaupīt 3.11 t CO2, turklāt būt energoneatkarīgākiem.
„Ieguvumi izteikti jūtami no aprīļa līdz oktobrim, kad saules paneļi saražo pietiekami daudz elektrības un mēs maksājam tikai par Sadales Tīkls pakalpojumiem. Principā par pašu elektrību savā saimniecībā nemaksāju neko. Izvērtējot pēdējos divus gadus, kopš saules paneļi darbojas mūsu saimniecībā, tie izrādījušies optimālākā izvēle arī no ekspluatācijas viedokļa, turklāt nav bijis nekādu to uzturēšanas izmaksu.
Kristaps atzīst, ka sākotnēji šķitis, ka process būs sarežģītāks, bet AJ Power par visu parūpējušies paši. No piedāvājuma sagatavošanas un dokumentu sakārtošanas līdz pat uzstādīšanai.
Zemnieku saimniecība Mežoki nedomā apstāties pie sasniegtā saimniecības modernizācijā un turpināt to attīstīt, to mudina darīt arī Eiropas zaļais kurss. Tomēr viņi priecājas, ka elektroenerģijas jautājums ir atrisināts ilgtermiņā un to iesaka darīt arī citiem. Saules paneļi ir investīcija, kuru varēs izmantot arī nākamās paaudzes. Tā kā elektrotransportlīdzekļi kļūst arvien populārāki, saules enerģija var kalpot par izcilu uzlādes avotu, savukārt baterijas, kuras var pievienot sistēmai, garantē enerģijas uzkrāšanu.
Latvijā jau divus gadu desmitus darbojas gēnu banka, kurā glabā ap diviem t...
Jaunaudzes kopšanas pārskata iesniegšana Meža valsts reģistrā....
Smiltenes novada Trapenes pagasta zemnieku saimniecībā "Niedrāji" nodarboja...