TRAKTORDIENA aizvadīta godam

15. un 16. jūnijā jau 9. reizi notika nodibinājuma Fonds Latvijas lauksaimniecības attīstībai rīkotais lauksaimniecības nozares lielpasākums TRAKTORDIENA 2018.
Z/s Eriņi Dāviņu pagastā bija ieradušies vairāk nekā 9000 apmeklētāju, kas izmantoja iespēju iepazīties ar vairāk nekā 100 lauksaimniecības uzņēmumu un organizāciju stendiem, vēroja traktoru parādi un sacensības, iepazinās ar AGROVĪZIJA LATVIJA 2018 sējumu izmēģinājumiem un guva sev daudz noderīgas informācijas un pozitīvu emociju!

Lauksaimniecības tehnikas demonstrējumi

Pirmajā dienā notika lauksaimniecības tehnikas demonstrējumi, kur interesenti varēja redzēt dažādas tehnikas vienības reālā darbībā uz lauka, kā arī dzirdēt katra uzņēmuma pārstāvja komentārus un uzdot jautājumus.

SIA Agrimatco Latvia Lobītāji Farmet Duolent 460 MS un Farmet Diskomat 3N, dziļirdinātājs Farmet Krtek, kultivatori Farmet K600PS un Farmet Verso 6PS, smidzinātājs Caffini Prestige 60 4500, minerālmēslu kliedētājs Agrex Ferti W32.
UAB Žaibas Lobītājs Lozovskije Mashini Dukat 5.
SIA SilJa Maiņvērsējarkls Kuhn Vari Master 6NSH, sējmašīna Kuhn Espro 6000R.
SIA Dojus Latvija Maiņvērsējarkls John Deere, sējmašīna John Deere 740A un smidzinātājs John Deere M740.
SIA VBC Grup Maiņvērsējarkls Moro Aratri Warrior 5 un dziļirdinātājs Moro Aratri Spider 7M–300 Stone.
Atvases RK Kultivators Multiva TopLine Cross 800, minerālmēslu kliedētājs Rauch Axis 50.2.
SIA Dotnuva Baltic Smidzinātājs Kverneland iXtrac T3.
AS Lytagra Smidzinātājs Horsch Leeb 5 LT.

Studentu veiklības braucieni ar lauksaimniecības tehniku

Pirmo reizi Traktordienā notika Malnavas koledžas, Priekuļu tehnikuma un Kandavas lauksaimniecības tehnikuma 12 studentu veiklības braucieni. Katram konkursa dalībniekam bija jāizpilda uzdevumi ar četriem dažādu izmēru traktoriem no Valtra, Deutz Fahr, John Deere un Zetor, katram ir atšķirīga transmisija un vadības sistēma. To, kāda tehnika tiks izmantota, konkursanti uzzināja tikai pašā konkursa norises dienā, katram bija atvēlētas 10 minūtes laika, lai ar konkrēto traktoru iepazītos. Kā norāda viens no konkursa tiesnešiem, Priekuļu tehnikuma pasniedzējs Raimonds Rusmanis: „Pēdējo reizi šāds veiklības brauciens notika 2003. gada maijā. Konkurss motivē topošos mehāniķus mācīties tehniku ne tikai remontēt, bet arī vadīt. Redzu, ka daudzi konkursanti ir gatavojušies, jo kļūdu nav tik daudz, kā bijām domājuši.”


Konkursa uzdevumi: iebraukšana garāžā no sāniem; izbraukšana caur vārtiem; bumbas iegrūšana grozā; izbraukšana caur vārtiem atpakaļgaitā; iebraukšana garāžā no sāniem atpakaļgaitā; apstāšanās pie sienas (līstes). Konkursa dalībnieka iegūto vietu noteica pēc iegūto punktu skaita, ko veido uzdevumu veikšanai patērētais laiks sekundēs, kam pieskaitīti uzdevumu izpildē gūtie soda punkti un attālums (mm) pēc apstāšanās no traktora tālākā aizmugurējā riteņa līdz sienai (līstei). Soda punktus varēja iegūt, piemēram, par katru nogāztu/nolauztu ierobežotāju vai par traktora neuzlikšanu uz rokas bremzes pēc traktora novietošanas pie sienas.
Konkursā 1. vietu ieguva Ernests Mozga, 2. vietu – Jānis Mantiņš, abi no Priekuļu tehnikuma, savukārt 3. vietā – Uvis Zērands no Kandavas lauksaimniecības tehnikuma.
Liels paldies Agrimatco Latvija, LATRAPS, Dojus Latvija, Valtek par nodrošināto tehniku!

Agrovīzija Latvija 2018

Pirmo reizi Traktordienas laikā notika Agrovīzija Latvija 2018 – pasākums, kas ļauj iepazīties ar dažādām ziemas kviešu, ziemas rapšu un vasaras kviešu šķirnēm, sējumos izmantotajiem augu aizsardzības līdzekļiem un mikroelementiem, kā arī sējmašīnu darbu. Ar savām šķirnēm piedalījās kompānijas: Baltic Agro, Syngenta, LATRAPS, Scandagra, Bayer, Elagro Trade, Agrokoncernas, Rapool, VAKS. Lauka miglojumus nodrošināja: Bayer, Adama, Baltic Agro, LATRAPS, Agrokoncernas, Syngenta, Scandagra, Berners, Yara, Timac Agro.

Egija Lazdiņa, Syngenta agronome:
– Šajā pasākumā piedalāmies ar trīs ziemas kviešu šķirnēm – kā pirmā jāmin ‘Galerist’, kas Latvijā tika iesēta pērn gan izmēģinājuma laukos Eriņos, gan zemnieku saimniecībā Lielvircavas pusē lielākā platībā. ‘Galerist’ ir E kvalitātes klases šķirne ar labu ziemcietību (tādu uzrāda citās ES valstīs), piemērota dažādiem augsnes tipiem, īsstiebraina, ar augstu produktivitāti. Tai ir augsta izturība pret slimībām, augsta miltu produkcija. Veģetācijas perioda ziņā agrāka par ‘Skagen’ šķirni. Otra Syngenta šķirne ir A kvalitātes ziemas kviešu šķirne ‘Findus’ ar labām agronomiskajām īpašībām. Augs vidēji zems, laba ziemotspēja, laba veldres noturība. Šķirne ar augstu proteīna saturu, augsts lipekļa saturs, augsts miltu iznākums, tilpummasa – vidēji augsta. Ļoti laba izturību pret lapu un vārpu slimībām. Plānots, ka tuvākajā laikā būs pieejama pie kāda no Latvijas tirgotājiem.


Viena no šķirnēm, kas mums tirgū ir jau vairākus gadus, – ziemas kvieši ‘Zeppelin’, tās rādītāji pārliecinoši atbilst A kvalitātes grupai. Pateicoties ļoti labai sabalansētībai starp vidēji augstu olbaltumvielu saturu, augstu sedimentācijas vērtību un augstu miltu iznākumu, ‘Zeppelin’ ir piemērota izvēle profesionāliem augstas kvalitātes maizes kviešu graudu audzētājiem. Tās izturība pret lapu un vārpas slimībām ļauj to droši ierindot starp labākajām mūsdienu ziemas kviešu selekcijas izveidotajām šķirnēm. Sevišķi atzīmējama ir ļoti zemā uzņēmība pret miltrasu, dzelteno rūsu, brūno rūsu un vārpu fuzariozi. Pateicoties šīm īpašībām, ‘Zeppelin’ var veiksmīgi audzēt kā otros kviešus vai arī pēc kukurūzas. Pēc 2011./12. gada ziemas ‘Zeppelin’ Vācijā, Hadmerslebenas apkārtnē izrādījās viena no ziemcietīgākajām šķirnēm gan ražošanas izmēģinājumos, gan Vācijas valsts šķirņu salīdzinājumos.
No ziemas rapšu šķirnēm piedāvājam eļļas hibrīdu ‘SY Alibaba’ – sevišķi izturīgs pret krustziežu sakņu augoņiem, vidēji agrs, vidēja auguma, laba slimību izturība, laba ziemotspēja, ātra sadīgšana rudenī, augsnes ziņā – pieticīgs. Hibrīda ziemas rapšu šķirne ‘SY Annabella’ ir ar augstu potenciāla ražību un labu ziemcietību, ieteicama agrai sējai, jo rudenī attīstās vidēji – lēni, laba ziemotspēja un pavasarī tā attīstība norit lēni. ‘SY Annabella’ ziedēšana ir vidēji agra, vidēja auguma augi ar labu veldres noturību, laba noturība pret fomozi un vidēja noturība pret sausplankumainību.
Ziemas rapšu hibrīda šķirni ‘SY Kolumb’ raksturo augsta potenciāla ražība un laba ziemcietība, rudenī attīstās strauji. ‘SY Kolumb’ ir augsta izturība pret nelabvēlīgu apstākļu radītu stresu, ziedēšana ir vidēji agra, sēklas nogatavojas pākstīs viendabīgi, laba izturība pret krustziežu sausplankumainību (Alternaria spp.). Zemas prasības pret augsnes auglību, ka arī labi padodas vieglākās augsnēs.
Runājot par tehnoloģijām – rudenī rapšos tika lietots augsnes herbicīds Brazan, kura efektivitāte bija pārāka nekā citiem produktiem, lietojam augšanas regulatoru Toprex, pavasarī arī tika lietots Toprex – gan kā regulators, gan pirmais fungicīds. Šopavasar izmēģinām un gaidām reģistrāciju jaunam spēcīgam fungicīdam Amistar Gold, kas būs paredzēts rapšiem, plānojam vienu litru uz hektāra. Kā liecina apkopotie dati, tas ir galvas tiesu pārāks par citiem tirgū esošiem produktiem. Rapšiem ir arī jauns insekticīds – Evure, kā arī jauns viendīgļlapju nezāļu un labības sārņaugu herbicīds Zetrola.
Ziemas kviešos lietojam šādu shēmu – pavasarī izmantojam Moddus Start, kas veicina sakņu sistēmu, padarot to spēcīgāku, līdz ar to tā ir spējīga uzņemt pietiekami daudz barības vielu, lai veidotu produktīvos stiebrus. Moddus Start veicina stiebra sieniņu biezumu, saīsina pirmo starpmezglu posmu un augā nerada stresu, turpretī veicina hlorofila sintēzi. Pirmreizējai apstrādei lietojam Archer Turbo 0.5 kopā ar Amistar Extra 0.5. Otrā apstrāde notiek ar augšanas regulatoru Moddus 0.4 l/ha, kas saīsina stiebru un padara to biezāku. Kā T2 fungicīds ir izvēlēts jaunākās paaudzes spēcīgākais karboksamīdgrupas fungicīds Elatus Era. Izmēģinājuma laukos Elatus Era likām pa vārpu, tādā veidā pasargājot augu no vārpu slimībām. Uz šo brīdi izmēģinājuma lauciņi izskatās ļoti labi, atšķirības varētu būt redzamas pēc divām nedēļām.

Ģirts Ozols, LATRAPS Lauksaimniecības daļas direktors:
– Kā lielākais lauksaimnieku kooperatīvs Latvijā un Baltijā šeit piedalāmies, lai parādītu savu darbu klientiem, lauksaimniekiem, visiem pasākuma apmeklētājiem. Esam šeit ar divām ziemas kviešu šķirnēm (‘KWS Fenomen’ un ‘KWS Dakotana’) un divām ziemas rapšu šķirnēm (‘KWS Alvaro’ un ‘KWS Alberich’) – šīs ir KWS selekcijas šķirnes. KWS ir mūsu sadarbības partneris, kas mums piedāvā sēklas materiālu – izvēlējāmies vienas no ražīgākajām un piemērotākajām mūsu klimata apstākļiem. Tāpat izmantojām BASF augu aizsardzības līdzekļu tehnoloģijas, ko BASF un LATRAPS agronomi izstrādāja kā piemērotākās tieši šiem laukiem, savukārt YARA bija mūsu minerālmēslu piegādātājs.
Redzam, ka lauki izskatās lieliski! Lietotie produkti ir padarījuši ļoti labu darbu, lai gan jāatzīmē, ka visām kompānijām produkti ir līdzvērtīgi. Tomēr varam redzēt atšķirības starp šķirnēm, piemēram, ‘Fenomen’ ir akotains un labāk jūtas stresa apstākļos, arī sausumā, tāpēc šobrīd uz pārējo šķirņu fona izceļas patiešām pozitīvi. Tas arī ir pasākuma lielākais ieguvums – redzēt, kā vienādos apstākļos uzvedas dažādas ziemas kviešu un rapšu šķirnes.
Apmeklētāji izrāda interesi par mūsu darbu, tāpēc ir liels prieks satikties un aprunāties par aktualitātēm saimniecībās.

Traktoru sacensības

Traktoru sacensības vienmēr ir viena no gaidītākajām un skatītākajām Traktordienas aktivitātēm. Šoreiz sacensības notika divās grupās – atsevišķi spēkiem mērojās tehnikas dīleri un individuāli saimnieki ar saviem spēkratiem Tautas klasē. Traktori, velkot piekabes pret kalnu, sacentās piecās jaudas grupās: 1. grupa līdz 125 ZS, 2. grupa 135–195 ZS, 3. grupa 210–280 ZS, 4. grupa 290–390 ZS, 5. grupa virs 400 ZS.


Paldies par piedalīšanos uzņēmumiem: SIA M.T.Z.–SERVISS, SIA Agrimatco Latvia, SIA Dotnuva Baltic, SIA SilJa, SIA Unimotors Latvia, SIA Agrotrac! Tāpat pateicamies par piedalīšanos Tautas klases braucējiem: Dāvim Arājam, Jēkabam Burģelim. Aivaram Ģingulim, Edmundam Dzelmem, Marekam Gulbim, Edgaram Vilimam no ZS Eriņi, Gunāram Rozentālam no ZS Lielauželes, Jānim Pūķim no ZS Lielvaicēni, Guntaram Ķēniņam, Vladimiram Tihanovam no ZS Ķēniņi, Matīsam Pūrim no SIA Energo Draudzība, Vitālijam Bričam, Kalvim Kvedaram, Kārlim Gāteram no ZS Sējas, Donātam Vanagam, Aleksandram Gorbunovam no SIA Uzvara Lauks.

Testa braucieni 4×4 trasē

Sēsties pie savu auto stūres izmēģinājumu braucienā piedāvāja šādas kompānijas: SIA Norde ar Nissan Navara, SIA Autobrava ar Ssangyong Rexton, Fiat Fullback, Suzuki Vitara, SIA AD REM Auto ar Subaru XV, Subaru Forester, Subaru Outback, AS WESS ar Toyota Land Cruiser 150, SIA Moller Auto Krasta ar Volkswagen Amarok.

Izdevniecība Saimnieks LV

Šogad izdevniecība un žurnāls Saimnieks LV atzīmē 15 gadu pastāvēšanu – tieši šajos notikumos meklējami arī Traktordienas aizsākumi. Būtiski, ka 60 gadus atzīmē arī izdevniecības paspārnē esošais Baltijas valstīs vecākais dārzkopības žurnāls Dārzs un Drava. Par godu šiem notikumiem izdevniecības stendā bija iespēja izpildīt trīs atraktīvus uzdevumus un piedalīties loterijā. Paldies visiem par lielo atsaucību!

Militārā tehnika

NBS sauszemes spēku mehanizētā kājnieku brigāde un NATO paplašinātās klātbūtnes Latvijā kaujas grupas tehnikas – militārā transporta apskate.

Vairāk kā simts dalībnieki un tūkstošiem apmeklētāju