Apgrozāmie līdzekļi jāmeklē laikus!

TEKSTS: Ilze RŪTENBERGA – BĒRZIŅA. Publicitātes foto. Pārpublicēts no Saimnieks LV 2018. gada marta numura.

 

Lauksaimniekiem šis gads solās būt viens no sarežģītākajiem. Daudzviet nāksies pārsēt visus ziemājus vai kā Vidzemē un Latgalē – apsēt laukus no jauna. Tam būs nepieciešami papildu līdzekļi, tādēļ finanšu attīstības institūcija ALTUM aicina savlaicīgi domāt par to, kur ņemt nepieciešamos apgrozāmos līdzekļus.

 

Kurš pirmais brauc…

Līdzšinējā pieredze liecina, ka apgrozāmie līdzekļi, īpaši pavasarī, lauksaimniekiem nepieciešami teju vienmēr. Ja aizvadītajā gadā ienākumi nav bijuši tik labi kā cerēts vai iesētais noslīcis kā pērnajā rudenī, pavasarī nākas meklēt līdzekļus, piemēram, sēklas materiāla, rezerves daļu, degvielas, minerālmēslu, augu aizsardzības līdzekļu iegādei un arī darba algu izmaksai.

„Lauksaimniekiem pavasaris sākas aprīlī ar sējas darbiem. Tādēļ marta beigas ir pēdējais brīdis, kad jāzina, cik un ko sēs, par cik un kur pirks nepieciešamo sēklu vai vēl ko lauku darbiem būtisku, ” uzsver ALTUM Zemgales reģiona vadītāja Mārīte Lazdiņa. „Jāatceras arī, ka lauksaimnieku ir daudz, tādēļ aicinātu laikus apzināt vajadzības un nekavēties ar ALTUM apmeklējumu,” tā M. Lazdiņa.

 

Saimnieku pieredze

Saldus novada Jaunauces pagasta zemnieks Raimonds Miezis, kurš ZS Sodnieki apsaimnieko 135 ha zemes, audzējot graudaugus, ALTUM par apgrozāmo līdzekļu ņemšanas vietu izvēlējies jau sen.

Raimonds Miezis: „2013. gadā, kad izsala ziemāji, saimniecību gaidīja bankrots, jo gadu beidzām ar 14 000 EUR lieliem zaudējumiem. Ēšanai man vēl pietika, jo piepelnījos meža darbos, bet saimniecība gāja uz grunti. Tad devos uz ALTUM, kuru piedāvājums man šķita visizdevīgākais. Salīdzinājumam – ja no piegādātāja uz parāda ņemtu minerālmēslus ar likmi aptuveni 0.6 % no summas, tad 10 mēnešos tie būtu jau 6 %. Savukārt ALTUM izmaksas veido tikai aizdevuma noformēšana, kas ir aptuveni viens procents, jo rudenī es aizdevuma procentus atgūstu subsīdiju veidā no Lauku atbalsta dienesta.”

Pašlaik nauda no ALTUM Sodnieku saimniecībā jau paņemta un gaida pavasari, kad to izmantos lauku atkārtotai aršanai un labības pārsēšanai. „Gribēju pērn iesēt 90 ha ziemāju, izdevās vien aptuveni 40 ha un no tiem labi, ja 10 hektāri izdzīvos – lauki salija, sablietējās, iezīmēto degvielu iztērējām, lai tos žāvētu, kultivējot 4–5 reizes. Tad nu par ALTUM naudu nāksies pirkt dārgo degvielu. Jāatzīst, ka sadarbība ar ALTUM ir izdevīgāka arī tādēļ, ka nepieciešamo summu tev uzreiz ieskaita kontā un vari rīkoties pēc vajadzības. Ja ņem aizdevumu kur citur, jāatnes pavadzīme un tikai tad vari nopirkt, kas nepieciešams. Šādi ir izdevīgāk,” atzīst zemnieks.

Arī Artūrs Tjušs, kurš saimnieko ZS Meža Grumuži, Lūznavas pagasta Rēzeknes novadā, norāda – aizdevums apgrozāmiem līdzekļiem galvenokārt nepieciešams sējas darbu veikšanai, sēklas materiāla un rezerves daļu iegādei. „Pats ar ALTUM lielākoties sadarbojos, ņemot aizdevumu zemes iegādei. Apgrozāmo līdzekļu aizdevumu izmantot nācies retāk. Protams, ideāli būtu, ja, stabili saimniekojot, iegūstot nemainīgi labas ražas un ideālā kārtībā uzturot arī tehnikas parku, saimniekam pietiktu ar paša sapelnītajiem līdzekļiem. Diemžēl Latvijas klimatiskie apstākļi ir ļoti mainīgi un ilgstoša stabilitāte saimniekošanā tādējādi nav plānojama,” norāda saimnieks.

Jānis Brīvulis, kurš saimnieko Limbažu novada Lādezera pagasta saimniecībā Avotklani, atzīst – neraugoties uz pozitīvu kredītvēsturi, saņemt jebkāda veida aizdevumus kļūst aizvien grūtāk. „Pašlaik sadarbojos ar trim bankām, un, lai gan nepieciešamo finansējumu varu saņemt, birokrātiskais slogs ir tiešām milzīgs – pieteikumu izskatīšana velkas pat divus mēnešus. Tādēļ pozitīvi, ka ALTUM aizdevums apgrozāmiem līdzekļiem pieejams salīdzinoši ātri. Man tas galvenokārt nepieciešams dažādu materiālu, piemēram, minerālmēslu vai plēves iegādei.”

ALTUM Zemgales reģiona vadītāja Mārīte Lazdiņa.

Pieteikšanās finansējumam ALTUM

Kas un kā tad īsti var pretendēt uz aizdevumu apgrozāmajiem līdzekļiem finanšu attīstības institūcijā ALTUM? To var saņemt lauksaimnieki un lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības, kā arī augļu un dārzeņu ražotāju grupas. „Lauksaimniekiem piedāvājam dažādu apjomu aizdevumus ar fiksētu 4 procentu likmi. Protams, kredīta lielumu nosaka saimniecības lielums un intensitāte, kā arī ražošanas procesa rādītāji,” skaidro M. Lazdiņa.

 

Papildu iespēja

Lauku atbalsta dienests radījis iespēju lauksaimniekiem subsīdiju veidā saņemt atpakaļ procentu maksājumus par jebkurā kredītiestādē ņemtu aizdevumu. Tas attiecināms arī uz ALTUM. Der zināt, ka, izmantojot ALTUM apgrozāmo līdzekļu aizdevumu, lauksaimnieks, kas ir primāro lauksaimniecības produktu ražotājs, var saņemt atbalstu kredītprocentu dzēšanai. „Piemēram, klientam aizdoti 15 000 EUR ar 4 % likmi un 10 mēnešu atmaksas termiņu. Minētajā laika posmā ar šādu likmi viņš samaksā 500 EUR. Rudenī, kad lauksaimnieks LAD iesniedz izziņas par aizņēmumiem, viņš saņem atpakaļ šos 10 mēnešos nomaksātos 500 EUR. Tādējādi bieži vien sanāk, ka lauksaimnieks saņēmis bezprocentu aizdevumu un jāatmaksā tikai pamatsumma,” skaidro M. Lazdiņa.

Aizdevumu apmērs apgrozāmajiem līdzekļiem lauksaimniekiem ALTUM ir no 7000 EUR līdz 1 000 000 EUR, bet lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvajām sabiedrībām – līdz 2 850 000 EUR. „Ja iegadās neražas gads vai ir bijis tik lietains kā pērn un lauksaimnieks aizdevumu nevar atmaksāt saskaņā ar grafiku, ALTUM piedāvā aizdevumu restrukturizāciju uz 36 mēnešiem un klients turpina strādāt,” skaidro ALTUM pārstāve.

 

N.B.! Aizdevumu neizsniedz zivsaimniecības un akvakultūras nozares uzņēmumiem. Uz to arī nevar pretendēt nodokļu un valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu parādnieki, Latvijas Bankas vai citos parādnieku reģistros ierakstītie, uzņēmumi, kas atbilst maksātnespējas pazīmēm vai ir izbeiguši saimniecisko darbību, tām ir pasludināts maksātnespējas process, tiek īstenots tiesiskās aizsardzības process vai ārpustiesas tiesiskās aizsardzības process, vai ar tiesas spriedumu ir sākta bankrota procedūra, piemērota sanācija vai mierizlīgums.

 

 

UZZIŅA

  • Pieteikties aizdevumam apgrozāmajiem līdzekļiem var ALTUM reģionālajos centros Rīgā, Liepājā, Rēzeknē, Valmierā, Daugavpilī.