Saimnieks LV KONTAKTI | Žurnāls Saimnieks LV | Žurnāls Dārzs un Drava | FLLA |
Sākums | Notikumi | Katalogs | Sludinājumi | Foto | Video | Noderīgas saites | Satura abonēšana | Žurnālu abonēšana | Meklēšana  

Trešdiena, 23. augusts, 2017
Vārdadienas: Vitālijs, Ralfs, Valgudis
 Ieeja reģistrētiem lietotājiem
 Reģistrēties (bezmaksas)
AgronomijaAgroķīmijaLopkopībaMežsaimniecībaZivsaimniecībaZirgkopībaDārzkopībaVideTehnikaBioloģiskā saimniekošanaPārtikaNekustamais īpašumsEkonomika un finansesSabiedrība un politikaEiropas lietasIzglītībaNotikumu kalendārsOrganizācijasPublikācijasKonkursiSaimnieksLV
Saimnieks.lv apmeklētāji:
0 lietotāji / 21 viesi

Seko mums: 

Meteoprojekts palīdz apkarot laukaugu slimības

Autors: Saimnieks LV pēc LLKC informācijas, publicitātes foto, pievienots: otrdien, 09. febr. '16, 12:21

Janvāra “Lauku Lapas” numurā LLKC valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Cimermanis izteica gandarījumu, ka saimnieki aktīvi iesaistījušies tā dēvētajā meteoprojektā jeb precīzās lauksaimniecības izmantošanā slimību apkarošanai laukaugos. Šoreiz par to plašāk.


Īsāk sakot, šis projekts ir darbību kopums slimību ierobežošanas un prognozēšanas jomā galvenajiem kultūraugiem, kam ir tiešs sakars ar integrēto augu aizsardzību. Meteoprojekts ir nosacīts darba nosaukums ilglaicīgam procesam, un šādu nosaukumu ieguvis, jo šogad tajā paredzēts iesaistīt trīs meteoroloģiskās stacijas, kuru datus plānots izmantot prognozēšanas modeļa adaptēšanā. Mārtiņš Cimermanis uzsvēra: “Saimnieki ir gatavi izmantot precīzās lauksaimniecības sniegtās iespējas, lai augu aizsardzības līdzekļus lietotu tieši tik, cik konkrētam augam nepieciešams, un tieši tik, lai šie izdevumi vairotu ienākumus.”

Plašāk par meteoprojektu informē LLKC Augkopības nodaļas vadītājs Oskars Balodis:

Zināms, ka jau no 2014. gada 1. janvāra Latvijā ir ieviesta Integrētā augu aizsardzība. Ministru kabineta noteikumu Nr. 1056 “Lauksaimniecības produktu integrētās audzēšanas, uzglabāšanas un marķēšanas prasības un kontroles kārtība” II nodaļas prasības ir obligātas visiem profesionālajiem augu aizsardzības līdzekļu lietotājiem, kā arī personām, kam nav apliecības otrās reģistrācijas klases augu aizsardzības līdzekļu iegādei un lietošanai, bet kuras izmanto sniegtos pakalpojumus augu aizsardzības jomā. Latvijā šī prasība attiecas aptuveni uz 17 000 saimniecībām.

Šo minēto noteikumu 4.3 2. punkts nosaka, ka, izvēloties nepieciešamos augu aizsardzības pasākumus, lietotājs izmanto Valsts augu aizsardzības dienesta (VAAD) mājaslapā publicēto vispārējo brīdinājuma sistēmu vai citu pieejamo informāciju par kaitīgā organisma parādīšanos un prognozi par tā attīstību.

LLKC konsultanti, iepazīstoties ar citu valstu pieredzi par kaitīgā organisma parādīšanās prognozēšanas iespējām, secināja, ka arī Latvijā šajā jomā ir jādarbojas aktīvāk.

Tā 2015. gada sākumā LLKC uzsāka šo projektu.

Projekta mērķis: lauka kultūraugu (graudaugu, rapšu, lauka pupu, kukurūzas u. c.) slimību prognozēšanas modeļu adaptācija un brīdinājuma sistēmas izstrāde Latvijā.

Projekta pamatojums: Eiropas Parlamenta un Eiropas Padomes direktīva 2009/128/EK un tai atbilstošie Latvijas Republikas MK noteikumi Nr. 1056.

Projekta aktualitāte: ekonomiski un tehnoloģiski pamatota kultūraugu slimību ierobežošana ir būtiska augkopības nozares konkurētspējas sastāvdaļa. Svarīgi izstrādāt tehnoloģiskus modeļus, kas rada pēc iespējas mazākus riskus pesticīdu negatīvai ietekmei uz vidi.

Šajā projektā 2015. gadā iesaistījās arī SIA “AKPC” (konsultatīva darbība) un SIA “LAAPC” (izmēģinājumu ierīkošana).

Projekta ietvaros 2015. gadā:

tika veikta konsultantu un zemnieku aptauja par problēmām un izaicinājumiem slimību ierobežošanai graudaugos;veikti lauka izmēģinājumi ziemas kviešos divās saimniecībās ar atšķirīgu augsnes apstrādes veidu;organizētas LLKC konsultantu mācības un veikta zināšanu papildināšana uz šo izmēģinājumu bāzes par kviešu un kartupeļu slimībām.

Projekta īstenošanas gaitā LLKC plāno 2016. gadā iesaistīt trīs meteoroloģiskās stacijas, kuru datus paredzēts izmantot prognozēšanas modeļa adaptēšanā. LLKC 2016. gadā šajā projektā sadarbosies ar Norvēģijas kolēģiem, lai adaptētu tur lietoto slimību prognozēšanas modeli. Tuvāko gadu laikā plānots pārbaudīt šī modeļa darbību Latvijas apstākļos. Plānots strādāt pie graudaugu un kartupeļu galveno slimību apkarošanas, ierīkojot lauka izmēģinājumus trīs saimniecībās.  

Skatīt komentārus (1)

Ievietot komentāru:
Komentārus var ievadīt tikai Saimnieks.lv reģistrētie lietotāji!
Žurnāli:
Reklāma:
Foto:

Trīs suņu meitenes gaida ...
Video:

Attīstības koda raidījumi ...


© Saimnieks LV. Pārpublicējot atsauce uz Saimnieks LV obligāta