Saimnieks LV KONTAKTI | Žurnāls Saimnieks LV | Žurnāls Dārzs un Drava | FLLA |
Sākums | Notikumi | Katalogs | Sludinājumi | Foto | Video | Noderīgas saites | Satura abonēšana | Žurnālu abonēšana | Meklēšana  

Trešdiena, 23. augusts, 2017
Vārdadienas: Vitālijs, Ralfs, Valgudis
 Ieeja reģistrētiem lietotājiem
 Reģistrēties (bezmaksas)
Agronomija   Graudi   Kartupeļi   Lini   Rapši   Lopbarības kultūrasAgroķīmijaLopkopībaMežsaimniecībaZivsaimniecībaZirgkopībaDārzkopībaVideTehnikaBioloģiskā saimniekošanaPārtikaNekustamais īpašumsEkonomika un finansesSabiedrība un politikaEiropas lietasIzglītībaNotikumu kalendārsOrganizācijasPublikācijasKonkursiSaimnieksLV
Saimnieks.lv apmeklētāji:
0 lietotāji / 26 viesi

Seko mums: 

Ziemāju ražas prognozes saglabājas labas

Autors: Saimnieks LV pēc LLKC informācijas, publicitātes foto, pievienots: trešdien, 26. jūl. '17, 11:59

Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) speciālistu jūlijā veiktā ražas prognozēšana liecina, – saglabājoties labvēlīgiem laika apstākļiem, ziemāju raža gaidāma laba un arī graudaugu kopraža varētu būt ievērojami labāka nekā pērn.


Lai gan atsevišķos reģionos jau sākta graudaugu kulšana, ziemāju veģetācija šovasar aizkavējusies par 7–10 dienām, tādēļ aktīva ražas novākšana sāksies vien augusta pirmajā dekādē.

Oskars Balodis, LLKC Augkopības nodaļas vadītājs, agronoms:
“Dažviet sējumos, galvenokārt rudzos, novērota veldre, bet salīdzinājumā ar citām vasarām tā ir ļoti retās vietās. Ja turpmāko nedēļu būs saulains un silts laiks, tad arī ziemāju kvalitāte būs tāda kā cerēta.”

Ar ziemas kviešiem šogad apsēti 331 tūkstotis hektāru, kas ir nedaudz vairāk nekā pērn, kad šīs platības bija 329,8 tūkst. ha. Ziemas kviešu kopraža arī tiek prognozēta augstāka – 1423,5 tūkstoši tonnu pretstatā pērn septembrī prognozētajām 1352,2 tūkst./tonnām. Mazāk šogad apsēti rudzi. Pērn tie bija 36,1 tūkst. ha, šogad – 34,0. Rudzu kopražu šogad prognozē 115,6 tūkst. t (126 tūkst. t pērn). Kopējā iesētā tritikāles platība šogad ir 6,8 tūkst. ha (pērn 9,2), kopražu šai kultūrai prognozē 21,9 tūkst. t (pērn – 32,2). Savukārt ziemas rapsis šogad aizņem 90 tūkst. ha (pērn – 89,3) un tā kopraža tiek prognozēta 270 tūkst. t (pērn – 217). Lai gan kartupeļi šogad aizņem mazākas platības nekā pērn, attiecīgi 23,0 tūkst. ha un 24,3 tūkst. ha, to kopraža šogad solās būt augstāka – 565,8 tūkst. t (pērn – 554).
Latvijā kopumā graudaugi šogad aizņem 706,5 tūkstošus hektāru, kur ziemāju platības ir 374,9 tūkstoši hektāru. Jūlijā kopraža tiek prognozēta 689,7 tūkstoš tonnu.
Analizējot graudaugu ražību reģionos, ierasti labāka situācija ir Zemgalē, kur tiek prognozēta augstākā ziemas kviešu (4,8 tonnas/ha) un ziemas rapša (3,1 tonnas/ha) ražība. Savukārt Vidzemē ziemošana problemātiska bijusi rapsim, tādēļ šajā reģionā rapša ražīgums tiek prognozēts vien 1,8 tonnas no hektāra. Graudaugu sējumi Vidzemē cietuši mazāk, to ražīgums tiek prognozēts 4,6 t/ha ziemas kviešiem un 3,8 t/ha rudziem. Tikmēr Latgalē ziemas kviešu ražība varētu būt 3,8 t/ha, ziemas rapša – 3 t/ha, bet rudzu – 2,8 t/ha. Arī Kurzemē raža solās būt laba – ziemas kvieši 4,2 t/ha, rudzi 4 t/ha, ziemas rapsis 2,8 t/ha.

LLKC augkopības speciālisti norāda – saimniekiem jau jāsāk domāt par nākamo sezonu un jāplāno ziemas rapša sēja, kas vēlākās ziemāju novākšanas dēļ rādās būs ļoti saspringta.

Plašākai informācijai: Oskars Balodis, LLKC Augkopības nodaļas vadītājs, tālr. 28661751

  

Ievietot komentāru:
Komentārus var ievadīt tikai Saimnieks.lv reģistrētie lietotāji!
Žurnāli:
Reklāma:
Foto:

Trīs suņu meitenes gaida ...
Video:

Attīstības koda raidījumi ...


© Saimnieks LV. Pārpublicējot atsauce uz Saimnieks LV obligāta